41 binnenland De grens over voor Arrestaties na feest overwinning Oranje Rapport in aanbeveling: 'Huis alleen verkopen als het asbestvrij is' TO©S T Grootscheeps onderzoek naar postfraude in Zuid-Oost Brabant De voorspellingen waren nog niet zo lang geleden inktzwart, maar nu wordt alweer gewaarschuwd voor het spook van het personeelstekort. Bedrijven moeten aan de slag. maandag 21 juni 2010 hooceveen - De meeste van de 38 Oranjefans die zaterdagavond tij dens rellen in Hoogeveen werden opgepakt, zijn weer op vrije voe ten. Dit heeft een politiewoord voerder gisteren bekendgemaakt. Vijf relschoppers zitten nog vast. Zij worden volgens een woordvoer der vastgehouden in verband met andere openstaande zaken. De jongeren werden zaterdag aan gehouden, toen twintig leden van de mobiele eenheid (ME) en een aantal politiemensen een einde maakten aan de overlast van zo'n tweehonderd fans. De groep kwam bij een rotonde in de buurt van een woonwijk bijeen om de 1-0 overwinning van de Neder landse voetbalploeg op Japan tij dens het WK in Zuid-Afrika te vie ren. Er werd met vuurwerk en fles sen gegooid. Het merendeel van de groep is met een proces-verbaal voor orde verstoring naar huis gestuurd. Een klein deel wordt openlijke geweld pleging ten laste gelegd. Eén per soon droeg een vuurwerkpistool en maakte zich schuldig aan verbo den wapenbezit. Alle arrestanten hebben van de burgemeester van Hoogeveen tij dens de volgende wedstrijden van het Nederlandse elftal een gebieds- verbod opgelegd gekregen. Rond de WK-wedstrijd vonden za terdag diverse incidenten plaats. Zo heeft een automobilist in Tiel tijdens een Oranjefeest een moe der en haar 15-jarige dochter aange reden. Beiden liggen nog in het zie kenhuis. Volgens de politie is de toestand van de dochter zorgwek kend. In Amsterdam is een 34-jarige me dewerker van een bouwmarkt zwaargewond geraakt toen hij op zijn werk een doek bevestigde zo dat collega's de WK-wedstrijd Ne derland-Japan konden kijken. Hij kwam ten val. De man is per trau mahelikopter naar het ziekenhuis overgebracht. In het Atrium Medisch Centrum in Heerlen is geen enkele hartpa tiënt onder begeleiding naar de wedstrijd komen kijken. Vrijdag was een uitnodiging verstuurd aan patiënten om in het ziekenhuis de wedstrijd te komen volgen. Dan zouden ze van snelle hulp verze kerd zijn als de spanning tot hart problemen zou leiden. den haag - Eigenaren van wonin gen van vóór 1994 moeten in de toekomst bij verkoop eerst laten onderzoeken of hun pand asbest vrij is. Pas als dat het geval is, mag het huis worden verkocht. De asbestvrijverklaring is een van de aanbevelingen in het rapport Asbestketen Ontrafeld, dat komen de week naar de Tweede Kamer wordt gestuurd. Het gebruik van asbest werd in 1994 verboden, dus voor woningen die na die tijd zijn gebouwd, is zo'n verplichte verkla ring niet nodig. Ook wordt in het rapport geadviseerd particulieren bewuster te maken van de gevaren van asbest, en regionale milieu teams in te stellen om de pakkans bij illegaal storten te vergroten. Een verplicht asbestonderzoek en eventuele verwijdering van het kankerverwekkende bouwmate- MAURICE DE HOND help;? &E VERKteZtNiSBN 2IJM TOCH VOORBIJ ?f MU PEILT IE WAT WE SESTEMb 20UÖEN J HEBBEM ALS WE WEEP I 6ESTEMD ZOUIDEM HEBBEM 1 *roo» ARBEIDSMARKT Nu de arbeidsmarkt zich in hoog tempo lijkt te herstel len, komt personeelskrapte weer dichterbij. Werkge- riaal kan huiseigenaren flink op kosten jagen. Volgens het ministe rie van Vrom is het nog niet ge zegd dat de verplichte asbestvrij verklaring er ook komt. Het asbestrapport is de weerslag van een groot onderzoek door Vrom, politie en justitie, in samen werking met de provincie Noord-Holland en een groot aan tal gemeenten. Conclusie: Noord-Holland wordt op de parti culiere woningmarkt op grote schaal gesjoemeld met de verwijde ring van het levensgevaarlijke as best. Zo'n 50 tot 80 procent van het asbestafval in milieustraten en op stortplaatsen zou een verdachte herkomst hebben. Het percentage is overeenkomstig de landelijke schattingen. Particulieren mogen asbest in kleine hoeveelheden zelf verwijderen. PAUL KUSTERS vers moeten nu al over de grens kijken, zeggen ar beidsmarktdeskundigen. door Berrit de Lange Economische crisis? Bij hos- tingprovider Leaseweb hebben ze er weinig van gemerkt. Het bedrijf, dat particulieren en bedrijven ruimte aanbiedt voor het online opslaan van informatie, afbeeldingen en andere 'content', groeide de afgelo pen jaren gestaag door, met alle personele problemen van dien. „De specialisten die wij nodig heb ben zijn in Nederland nauwelijks te vinden", zegt personeelsfunctio naris Barbara Jonkhout. „En als ze er al zijn, vragen ze de hoofdprijs en werken ze het liefst op freelan cebasis. Wij zijn daarom interna tionaal gaan werven, en inmiddels is het hier een smeltkroes van elf nationaliteiten, met mensen uit Po len, Italië, Israël, Uruguay en Zuid-Afrika." Nu alle signalen erop wijzen dat de arbeidsmarkt aantrekt, doemt het spook van de personeelskrapte weer op. Werd vorige jaar zomer nog rekening gehouden met het inktzwarte scenario van massa werkloosheid, inmiddels voorspel len arbeidsmarktspecialisten dat binnen afzienbare tijd weer perso neelstekorten ontstaan. Veel meer bedrijven moeten dan net als Lea seweb over de grens werven. Het gaat dan niet alleen om lager ge schoolde Oost-Europeanen, maar vooral ook om kenniswerkers. „Als we niets doen, steekt het te kort in 2014/2015, als de laatste ba byboomers met pensioen gaan, in volle hevigheid de kop op", zegt Geert-Jan Waasdorp, directeur van Intelligence Group, onderzoeks- en adviesbureau op het gebied van arbeidsmarktcommunicatie, wer ving en selectie. „In veel sectoren is internationaal werven het enige antwoord op de vergrijzing." Be drijven die zich terdege voorberei den, zijn volgens Waasdorp op de vingers van één hand te tellen. „Di recties leven vooral van kwartaal naar kwartaal, een visie die verder reikt dan een jaar is zeldzaam. Ter wijl iedereen weet dat de vraag naar hoger opgeleide werknemers, het hbo-plussegment, het aanbod ruimschoots overstijgt." Opval lend is wel dat bedrijven tijdens de crisis alles in het werk hebben gesteld om hun kenniswerkers te behouden, zegt Waasdorp. „Als de krapte terugkeert, zijn specialisten immers heel moeilijk te vinden." eindhoven - TNT Post en de poli tie in de regio Brabant Zuid-Oost zijn een grootscheeps onderzoek begonnen naar postfraude. Moge lijk hebben postmedewerkers pa pieren facturen van bedrijven geo pend om forse bedragen naar 'hun' bankrekening te laten over maken. Er is zes keer aangifte gedaan door gedupeerde bedrijven uit Deurne, Asten en Someren. Hoeveel geld er precies is gestolen, staat niet vast. TNT Post heeft zijn bedrijfsre cherche opdracht gegeven te on derzoeken of werknemers van het postbedrijf zijn betrokken bij de fraude. De bedrijfsrecherche zal de hele ke ten in de postbestelling doorlo pen. „Vanaf het moment dat de brief ge post wordt, tot en met het verza melen, sorteren en bezorgen", zegt een TNT-woordvoerster. „Postfrau de geldt bij ons als een doodzon de. Post moet te allen tijde vertrou welijk worden behandeld." Het interne onderzoek bij TNT Post is 'ondersteunend' aan het po litieonderzoek, stelt het bedrijf na drukkelijk. TNT wil niet vooruitlo pen op de vraag wie aansprakelijk is voor de schade die de gedupeer de ondernemers lijden. Het zou gaan om vele duizenden euro's. De fraudeurs hebben secuur ge werkt. De facturen werden voor zichtig aan de zijkant geopend. De geadresseerden konden niet zien dat er met de facturen was ge rommeld. Er werd een sticker geplaatst met de tekst 'Let op, ons bankrekening nummer is gewijzigd', waarna zij het openstaande bedrag nietsver moedend naar een foutieve reke ning overmaakten. Na verloop van tijd merkten de af zenders dat zê het geld niet kregen bijgeschreven. De fraudeurs gebruikten verschil lende rekeningnummers van ver schillende banken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4