Jonge EHBO'ers zijn 141 zeeland O Ook rijden scootmobiel vereist veel ervaring Qwerty WEDSTRIJD Dertien jeugdploegen, waaronder zes uit de Oostenrijkse plaat sen Schönbach en Zwettl, streden zaterdag in Koewacht om de Arthur van Poecketrofee van EHBO-vereniging Sint Ludwina. Leren samenwerken om optimaal hulp te verlenen almanak www.pzc.nl maandag 21 juni 2010 Z Statenlid Pauwels rijdt samen met een bewoonster het hindernisparkoers voor scootmobiels bij zorgcentrum Sint Antonius. foto Mark Neelemans door Edy de Witte KLOOSTERZANDE - Mevrouw Col- paert, dik in de tachtig, soleerde za terdag als een volleerd coureur over het behendigheidsparkoers voor scootmobiels. Het openen van een deur tijdens de rit, slalom rijden tussen stoelen door of over een wipplank sturen: het kostte haar weinig of geen moeite. Na het afleggen van het parkoers kreeg Colpaert net als ruim twintig andere deelnemende ouderen een certificaat. De zomerfair bij woonzorgcen trum Antonius in Kloosterzande sloeg bij bewoners en bezoekers goed aan. Ben Pauwels, CDA-Sta- tenlid met ouderenzorg in z'n por tefeuille, was bij zijn openingshan deling minder succesvol met de scootmobiel. Hij reed dwars door de deur heen. De hele dag was er in de grote tent bij het zorgcentrum van alles te be leven. Kraampjes met activiteiten van verschillende afdelingen van Antonius, een rommelmarkt van 1Vlaams cafe leeft mee met Oranje 2. Spetterende optredens in Sas 3. Gentse Feesten zijn groter dan ooit STEM OP DE STELLING 'Winkels in Kop van de Noordstraat is een brug te ver' stemmen via www.pzc.nl/zeeuws-vlaanderen. Mevrouw was pas in Zeeland komen wonen. Nadat het gezin uitgepakt en gesettled was, pakten alle gezinsleden de draad weer op. Pa een andere werkkring, de kinderen een nieuwe school en als laatste ging moeder de vrouw haar maatschappelijke vleu gels uitslaan, op zoek naar een pas sende baan. Zij belandde op sollicita tie in België, een land met andere mo res. Het vraag- en antwoordspel werd een dynamisch gesprek. Beheerst u kinderen van de Sandeschool en veel muziek maakten er een echt feest van. „De ouderen genieten met volle teugen", zegt activiteiten begeleider Liesbeth de Bruijn. „Ze halen de sociale contacten aan en zien weer eens wat anders." Bij het slotconcert van de Koninklijke harmonie Sint Cecilia roffelden veel bewoners met hun vingers op de tafels ritmisch mee. Ook elders in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren vonden dit weekend activi teiten plaats. Het Midzomerfesti- val in Sint Jansteen trok behoorlijk wat volk op zaterdagavond. Bij tien graden leek het wel herfst op het Martje van Wardje. Maar de be zoekers stonden lekker knus tegen elkaar onder partytenten en wer den warm van swingende optre dens van de bands Copy Cat en Staal met Glazen. In Heikant wa ren eerder die dag oude trucks, die eerst een rit door de streek maak ten, tractoren en auto's te bewon deren. Tijdens de oldtimerdag wa ren ook onder meer demonstraties dorsen te bekijken. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl Word, Excell, Power PointAlle vra gen werden positief beantwoord, al leen de laatste was een moeilijke: Bent u gewend aan qwerty of aan azerty? Verwarring bij de sollicitan te. Was het een Belgische term voor ATV-dagen, was het een computer- merk, of een enge ziekte? 's Avonds thuis bleek dat het ging om het soort klavier (toetsenbord, bleek na enig ge zoek). De baan vergt voor de nieuwe Zeeuwse zeker enige voorbereiding! door René Hoonhorst Een mevrouw staat op een ladder goten schoon te maken, terwijl een vriendin naast de ladder onkruid wiedt. Een me neer hakt een eindje verderop hout. Een idyllisch tafereeltje dat in één klap in een drama verandert als de gotenschoonmaakster begint te schuiven, de ladder op de schou der van de onkruidplukster valt en de man van schrik in zijn been kapt. De jonge Koewachter EHBO' ers Jelle, Veronique en Daisy-May nemen de tuin in ogenschouw en gaan direct aan het werk. Ze ont fermen zich op commando van Jel le ('hij is meest geschikt om lei ding te geven', vinden beide team genoten) elk over een slachtoffer. De dame die van de ladder viel, is bewusteloos en wordt op haar zij ANNA (11): DOPPELHERZ, ZWETTL Anna zit al drie jaar bij de jeugdafde ling van het Rode Kruis in het Oos tenrijkse Zwettl. Ze kan intussen bloedende wonden stelpen en ver binden en het geven van hartreani- matie heeft ook weinig geheimen meer voor haar. Met vier andere meisjes en comman dant Lukas (12) vormt ze een team. STEKENE - Café Canada staat in het Vlaamse Stekene, een paar honderd meter over de Nederlandse grens. Sinds een paar dagen voor aanvang van het WK voetbal is het café kna loranje. En tijdens wedstrijden van het Nederlands elftal zijn de meeste cafégangers bijna net zo oranje. Uitbater Michel Boone, op foto (mid den) met Elly en Günther de Smedt, is een tot Belg genaturaliseerde Ne derlander. „Er komen hier minstens net zoveel Nederlanders als Belgen. Toen enkele klanten voor de gein zeiden dat ze mijn kroeg oranje wil den verven, zei ik: 'Je moet doen wat je niet laten kan'. En nu is café Canada dus oranje." Ook de Vlaamse klanten vinden het best, bleek zaterdagmiddag tijdens Nederland-Japan. Het is natuurlijk aardig om de buren eens te pesten, gelegd. Daisy-May controleert haar ademhaling en blijft constant te gen haar aanpraten. Jelle helpt de mevrouw die de ladder tegen haar schouder kreeg en hoort haar en passant uit over de toedracht van het ongeval. Veronique verbindt het been van de ongelukkige hout hakker en probeert hem dichter in de buurt van de twee andere slachtoffers te krijgen. Hoe dichter de slachtoffers bij elkaar zijn, hoe beter de hulpverleners elkaar kun nen helpen. Vóór overleg met de collega-hulpverleners haalt Veroni que er even een buitenstaander bij. „Heel goed", oordeelt Myriam Ha melink-Van Poecke, hoofdjurylid en dochter van Arthur van Poecke, de man die Koewachts EHBO op de kaart zette. Ze weet uit ervaring dat de jonge EHBO'ers het hart stikke leuk vinden om contacten te leggen met andere jonge hulp- DONOVAN (14): EHBO ASTEN Donovan sloot zich twee jaar gele den aan bij de plaatselijke afdeling van de Eerste Hulp Bij Ongelukken. Hij doet in Koewacht mee aan zijn eerste wedstrijdreeks en weet niet wat hij kan verwachten. De spelle tjes op het plein van basisschool De Vlaswiek bevielen de jonge Braban der in elk geval al goed. maar 'dikke nekken' komen niet in het Stekense volkscafé. „Nu België niet meespeelt, moet je Nederland supporteren", vindt stamgast Kris, verleners. Zeker als ze ook nog uit Oostenrijk komen, waar goede banden mee bestaan sinds de vol wassen EHBO'ers eens deelnamen aan een concours daar. „Maar ze willen wel allemaal de wedstrijd winnen. Ze zijn bloedfa- natiek", zegt Hamelink serieus. Ze proeft de woorden nog even op haar tong en begint te lachen. „Bloedfanatiek is misschien niet zo heel goed gekozen voor eerste- hulpverleners." De handicap van een teamlid min der kwamen Jelle, Veronique en Daisy-May uiteindelijk niet te bo ven. Ze moesten vier andere hulp verleningsgroepjes voor laten gaan. Het team uit het Oostenrijk se Schönbach won uiteindelijk de wedstrijd van de jongste jeugd. De ploeg van Zwettl (ook Oostenrijk) was de sterkste bij de oudste jeugd. Maar de middencategorie ging naar thuisploeg Koewacht. VERONIQUE (14) SINT LUDWINA, KOEWACHT Veronique zit in een team met slecht drie leden, maar 'speelt' wel een thuiswedstrijd. Ze weet de min derheid ook uit te buiten door óm- standers bij het reddingswerk te be trekken. „Het is wel moeilijk om te gen een bewusteloos slachtoffer te blijven praten", vindt Veronique. ook na de teleurstellende wedstrijd nog. „Van ons mogen ze in de finale komen", voegen Eddy en Danny er aan toe. foto Mark Neelemans MEEST GELEZEN Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30