21 zeeland Het protest is nog lang niet achterhaald Het idealisme is gebleven Kustversterking snel klaar Bloedzuigers PZC i maandag De krant 5 weken voor 15 euro! Het protest tegen kernenergie was verstild. Nu, met de plannen om een tweede kerncentrale in Borssele te bouwen, is het weer tijd voor de tegenkrachten. maandag 21 juni 2010 door Wim Hofman Omdat er te veel plan ten in onze vijver za ten, haalden we er een paar trossen uit. Ertussen zat een larve van een li- belle. Die mocht terug de vijver in. We zagen ook een paar bloedzui gers. Hoe die in de vijver geko men zijn, weten we niet. Vroeger werden ze wel in veel vijvers ge kweekt, maar dat was de medici nale bloedzuiger, die door artsen werd gebruikt. Men zette een stuk of wat bloedzuigers op de huid van een zieke, de diertjes raakten vol en dan drukte men het bloed eruit. Met dat bloed kon men dan bijvoorbeeld de aard van de ziekte vaststellen, maar meest al was het gebruik van bloedzui gers op zieken een soort aderla- ting. Het zijn onooglijke dieren, don ker, de buikzijde wat plat, de rug kant meer bol. Ze hebben twee zuignappen, één aan het vooreind en één aan het achtereind. In de holte van de eerste zuignap ligt de driestralige mondopening. Met behulp van die zuignappen ko men ze vooruit. Ze plaatsen eerst de voorste zuignap ergens en dan trekken ze de tweede zuignap naar voren en zetten die dan neer en zo verplaatsen ze zich. Rit misch, niet blindelings, want ze hebben wel ergens een aantal ogen. Van ons hoeven ze niet per se te rug de vijver in. Misschien heb ben ze het wel gemunt op de vis sen, al bestaan er speciale vis- bloedzuigers. We hebben ergens gelezen dat bloedzuigers lang zon der voedsel kunnen en dat ze tweeslachtig zijn en dat ze erg veel eitjes leggen, die ze een tijd lang in een soort broedzakje met zich meedragen. Of de vissen in onze vijver die ei tjes eten, weten we niet en we we ten ook niet of de bloedzuigers er op uit zijn om eikaars bloed te drinken. Dat is wel een bizar idee, want dan zouden ze daar in theo rie eindeloos mee door kunnen gaan. De ene bloedzuiger leeft dan op de andere en ze verschaf fen dan elkaar bloed. Maar we we ten niet of dat wel kan! Er blijven steeds weer nieuwe raadsels. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehoudèn Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (Nfti4) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15.-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van Rekeningnummer mijn rekening af te schrijven. Handtekening rin/l De PZC gaat zorgvuldig om mei persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie ACTIECOMITÉ BORSSELE 2, NEE door Jan van Damme Vandaag is het zo ver. Dan laat het Zeeuwse co mité 'Borssele 2, Nee' voor de tweede keer in zijn prille bestaan van zich horen. Vorige maand werd op het Abdij plein in Middelburg de poster 'Ons bin nog aoltied nie blie mee die kernenergie' aan gedeputeerde Marten Wiersma overhandigd. Vandaag wil het nieuwe comité zich laten horen en zien tijdens een aandeelhoudersvergadering van energiebedrijf Delta in het stadskantoor in Goes. 'Borssele 2, Nee' is een initiatief van de Socialistische Partij. Het doel is een zo breed mogelijk front te organiseren tegen de bouw van een tweede kerncentrale bij Bors sele. Samen met andere politieke partijen en maatschappelijke orga nisaties hoopt het comité een bre de publieke discussie over kerne nergie los te maken. Marieke van Riet (36) uit Middel burg en Anne Makkinga (28) uit Ossenisse zijn twee pijlers van de actiegroep. Anne Makkinga is frac tieondersteuner van de SP-Zee- land. Marieke van Riet is docente biologie op het ROC. Zij was tien jaar geleden al actief bij protesten De kern Muzikant en schrijver Tijl Damen uit Breskens componeerde enkele liederen voor het comité 'Borssele 2, Nee'. Het refrein van zijn nummer De Kern: En waar blijft de rede? Waar blijft de visie? Waar blijft de toekomst en Waar blijft de troep? Waar blijft de durf Om te strijden voor beter? Te geloven in groener? Te denken aan wat dit betekent Voor mens en milieu? tegen nucleaire transporten vanuit Borssele. Dat deed ze toen onder de vlag van het netwerk WISE (World Information Service on Energy). Best heftig, herinnert ze zich: „Ik lag geketend op de rails waar de trein zou passeren. Er stond een grote groep ME'ers om me heen, één trapte er op mijn hoofd. Per ongeluk, hoor, maar toch. Het is ongelooflijk wat een adrenaline zo'n actie losmaakt. Met drie andere actievoerders heb ik zes uur in een cel van de recht bank in Middelburg gezeten. Daar na werden we allemaal vrijgela ten." Haar deelname in 'Borssele 2, Nee' noemt ze niet meer dan logisch. Maar ze realiseert zich wel dat de tijden zijn veranderd. Hoewel Anne Makkinga ferm zegt 'we sluiten niets uit', als er naar mogelijke harde acties wordt ge vraagd, is Marieke van Riet met een voorzichtiger: „We richten ons op positieve acties. Met het promoten van wind-, getij- en zon- Nu zich een nieuwe actie groep tegen kernenergie aandient, gaan de gedach ten natuurlijk meteen uit naar de legendarische protestgroep Stop Borssele. Is Stop Borssele gestopt? Zeker niet, zegt Jan Louwerse (50), die sinds eind jaren zeventig bij de actiegroep betrokken is. „We zijn nog volop actief, we zitten tegen woordig zelfs op hyves." Wat niet wegneemt dat het aantal actieve leden niet groot meer is. Jan Louwerse: „Begin jaren tachtig hadden we zeker 120 leden. Nu moeten we iedereen er aan zijn ha ren bijslepen om aan vijf te ko men." Heeft te maken met de tijd geest, vermoedt hij. „Destijds was iedereen enthousiast, had ieder een tijd want geen werk, wilde ie dereen zijn eigen omgeving creë ren. Nu is de maatschappij veran derd, mensen hebben banen, er is meer luxe gekomen." Louwerse heeft een eigen bedrijf, hij geeft arbeidstrainingen. De nieuwe club tegen de tweede kern centrale - 'Borssele 2, Nee' - kan op hem rekenen. „Mijn idealisme is gebleven. Het is een soort levens overtuiging, we moeten bezig zijn met duurzaamheid. Daarom moe ten we overstappen op zon- ne-energie. Dat ligt toch moeilijk. Vorig jaar in Kopenhagen ging het uitgebreid over duurzaamheid. Maar tijdens de verkiezingen voor de Tweede Kamer, nou, als het woord duurzaam drie keer geval len is, dan is het veel. Toch is het onderwerp actueler dan ooit. Kijk maar naar de Golf van Mexico, daar zie je hoe risicovol onze huidi ge energievoorziening is." Een overzicht van alle acties heeft hij niet paraat. Herinneringen wel. Aan de massale demonstratie in 1986, met een groep Autonomen die er een veldslag van maakte. Louwerse: „Ik heb toen tegen ze gezegd: waarom kiezen jullie pre cies ons weekend uit om te de monstreren, er zijn nog 51 andere weekends." Betere herinneringen heeft hij aan 1988, toen de A58 werd afgezet en auto's op radio-ac tiviteit werden gecontroleerd. En begin jaren negentig, een inspraak middag van de Centrale Organisa tie Voor Radioactief Afval (COVRA). „Niemand van ons had tijd om erheen te gaan. Dus COVRA-mensen en bestuurders hebben zich van 3 tot 6 uur zitten vervelen in De Stenge in Heinkens- "zand, in de veronderstelling dat wij zouden opdagen. Dat was een mooi stil protest." http://stopborssele.hyves.nl door Jan van Damme breskens - Rijkswaterstaat heeft het kustversterkingsprogramma 2009-2010 een half jaar eerder afge rond dan gepland. Afgelopen week loste sleephopper zuiger Shoreway de laatste vracht zand op het strand van Breskens. Daarmee werd het landelijke sup- pletieprogramma - de kust op peil houden door het aanbrengen van zand - voor dit jaar afgesloten. Het in 2009 opgestelde zandsuppletie- programma zou pas eind dit jaar voltooid worden. Door combinatie van werkzaamhe den is er een aanzienlijke tijdwinst geboekt. Sinds de start van het programma is er in totaal 11 miljoen kubieke meter zand opgebracht op meerde re locaties in Zeeland en op Texel. In Zeeland werden de stranden van West-Zeeuws-Vlaanderen op gehoogd, en werd er onder water zand aangebracht tegen de wand van de vaargeul langs de kust tus sen Westkapelle en Vlissingen. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat stelt elk jaar vast waar er zand op de Nederlandse kust wordt aangebracht. Rijkswater staat voert het programma uit. Momenteel staan Ameland en Noord-Holland op de agenda. Een deel van het werk is al in uitvoe ring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2