veranderde Miami voorgoed ii spectrum Zaterdag 19 juni 2010 Amerikaanse soldaten helpen Cubaanse vluchtelingen die aankomen in Key West. foto's GPD/AP de vijf mannen politiek asiel aangeboden door Peru, hoewel Castro op hoge toon eis te dat ze uitgeleverd zouden worden. Al snel kwamen er geruchten op gang dat de Cubaanse bewakers voor de ambassade hun post hadden verlaten. Binnen vier dagen hadden 10.000 Cuba nen zich verschanst op het ambassadeter rein. De omstandigheden waren erbarme lijk. Er waren geen sanitaire voorzienin gen, geen slaapplaatsen en te weinig eten en drinken. De Amerikaanse president Jimmy Carter riep Havana op om de 'vrijheidslievende Cubanen' op het ambassadeterrein naar de VS te laten vertrekken. Castro ging over tot een list. „Ik ga mijn toilet doortrek ken", zou hij tegen zijn broer Raoul heb ben gezegd. Cuba zou de gelegenheid aangrijpen om 'onwelgevallige elementen' - dissidenten, criminelen, mentaal zieken, homoseksue len - te exporteren naar Amerika. Castro liet aan de Cubaanse gemeenschap in Miami weten dat ze hun familie en vrienden konden ophalen in Mariel, de ha ven die het dichtst bij de VS ligt. Eind april kwamen de eerste 'vrijheidsboten' aan. Sa men rfïet de vluchtelingen werden de cri minelen aan boord geduwd. De Ameri- .kaanse kapiteins hadden geen keus: ze moesten mee. „We hebben ze niet nodig", verklaarde Castro in een toespraak over de vertrekkende Cubanen. In de pers werden de vluchtelingen aangeduid als yanquis (yankees), lumpens (uitvreters), delincuen- tes (delinquenten) enJlojos (luiaards). Medio mei verkondigde president Carter dat Amerika geen vluchtelingen meer zou opnemen, maar Castro trok zich daar niets van aan. De exodus zou uiteindelijk voort duren tot 31 oktober 1980. „Natuurlijk zaten er vreemde figuren tus sen", zegt Mirta Ojito, een gelauwerde ex-journaliste van de New York Times, die als 16-jarig meisje Cuba verliet op de door haar oom in Miami gecharterde vissers boot Mahana (Morgen). „Er waren alleen staande mannen aan boord, soms zonder schoenen en met de gevangeniskleren nog aan, soms met geschoren hoofden en met een verwilderde blik in de ogen. Maar dat was hoogstens 10 procent. De grote meer derheid van de vluchtelingen bestond uit gewone, hardwerkende mensen die een be tere toekomst wilden." De ouders van Ojito droomden al jaren van een vertrek naar de VS. Ze waren geen dissidenten, maar konden zich als gelovige katholieken ook niet vinden in de steeds opdringerige communistische heilsleer van Castro. Amerika was het beloofde land, een plaats waar 'niemand je ziel kon afpakken'. „Mijn ouders twijfelden geen moment toen de mogelijkheid van Mariel zich voordeed." Ojito, die een boek schreef over de exodus, kreeg weinig mee van de enorme proble men die de intocht van de vluchtelingen veroorzaakte. In Miami steeg de werkloos heid van 5,7 procent naar 13 procent. Tien duizenden mensen leefden in tentenkam pen. Scholen en ziekenhuizen bezweken onder de toestroom. Hetzelfde gold voor de gevangenissen. Binnen zes maanden be stond een kwart van de gevangenispopula tie uit Marielito's. „Wij waren veel te druk om onze weg te vinden in Amerika", zegt Ojito, wier vader uiteindelijk aan de slag ging als chauffeur. „We moesten de taal leren, een huis zoe ken, een auto kopen. Ik heb me nooit on welkom gevoeld." Ojito merkte wel dat veel Cubanen begon nen te verzwijgen dat ze via Mariel waren binnengekomen. De angst om voor crimi neel te worden aangezien, nam alleen maar toe met de première in 1983 van de film Scarface, het uiterst gewelddadige ver haal over de opkomst en ondergang van Tony Montana, een gangster die dankzij Mariel Amerika binnenkwam. „Ik wist on middellijk: dit is verschrikkelijk voor ons", zegt Ojito. „De film droeg bij aan het stig ma dat alle Marielito's criminelen waren." Charlie Seraydar, een gepensioneerde re chercheur uit Miami Beach, kijkt daar heel anders tegenaan. „Voor mij was Scarface geen speelfilm, maar een documentaire. Types als Tony Montana waren heel nor maal. Geweld was de enige taal die ze be grepen. Daar kwamen wij als politieagen ten al snel achter. Het was oorlog." De politie van Miami Beach keek in eerste instantie hulpeloos toe bij de geweldsex plosie. Het strafrechtelijke systeem kwam muurvast te zitten door de toename van het aantal zaken. „Soms arresteerden we 's nachts iemand en dan stond hij de volgende ochtend al weer op straat", zegt Seraydar. „We kon den er niets tegen doen." Uitzonderlijke omstandigheden vroegen om uitzonderlij ke maatregelen. Na een paar maanden kre gen Seraydar en zijn collega's te horen dat de straten schoon geveegd moesten wor den. Alle middelen waren geoorloofd. In de media waren toen al spectaculaire ver halen verschenen over de 'toeristische moordhoofdstad' en de 'totale oorlog op de straten van Miami Beach'. „We kregen te horen dat internal affairs (de politieafde ling die toeziet op de interne gedragsre gels, red.) voorlopig met vakantie zou zijn", zegt Seraydar. „Het kwam erop neer dat we onze gang konden gaan." De politie besloot hard terug te slaan. Criminelen die al vaker waren gearresteerd, werden bij een nieuw misdrijf meedogenloos in el kaar geslagen en gedumpt langs de kant van de weg. „Ik heb er nooit spijt van ge had", zegt Seraydar. „Ik moest de bevol king beschermen en dat heb ik gedaan. Die gasten hadden de gewoonte om de vin gers van slachtoffers af te knippen om zo ringen te stelen. Als ik er dan één tegen kwam met een snoeischaar in z'n broek, ging ik geen vragen meer stellen. Dan zorg den wij er voor dat zo iemand zich nooit meer in Miami Beach liet zien. Zo hadden we het niet geleerd op de politieacademie, maar een andere optie was er niet. Het was een noodtoestand." Mirta Ojito, tegenwoordig hoogleraar jour- nalfstiek, meent dat alle verhalen over het geweld en de criminaliteit verhullen dat er ook heel veel goed is gegaan. Uiteindelijk moesten er in een kort tijdbestek zeker 125.000 immigranten worden opgevangen. „De overgrote meerderheid is gewoon op gegaan in de Amerikaanse samenleving en heeft bijgedragen aan het succes van Miami. Castro wilde zijn eigen volk wijs maken dat alleen paria's Cuba verlieten. Helaas is hij er in geslaagd ons ook in Ame rika met dat stigma op te zadelen. Het is onrechtvaardig. Voor mij en de meeste an dere vluchtelingen was de exodus van Ma riel een geweldig succesverhaal." reageren? spectrum@wegener.nl VERENIGDE STATÉN FLORIDA Miami CUBA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 97