HT VAN SPORT 9 spectrum Zaterdag 19 juni 2010 he, de in 1993 aan de gevolgen van aids overleden Amerikaanse tennisser, ge vraagd voor de US Open een clinic aan kin deren te geven in New York. Het beviel, zoiets wilde Krajicek ook doen in zijn toen malige woonplaats Den Haag. Hij wilde geen rijtoer of huldiging, wel wilde hij als Wimbledon-kampioen de wijk in en iets voor kinderen doen. Het was de aanzet tot de Richard Krajicek Foundation, die hij met John en Rodger Linse een jaar later op richtte. „Wij hadden het vroeger niet breed thuis, maar ik kon altijd sporten. Ik kwam in aanraking met kinderen voor wie sport niet zo vanzelfsprekend was. Sprak de ouders, voor wie het financieel moeilijk was hun kinderen te laten sporten. Ze wa ren bezig met basisbehoeften als eten, huis vesting, medische zorg, scholing. Sportdeel- name hoorde daar niet bij. Die problema tiek raakte me, ik voelde dat ik iets voor die kinderen moest doen. Zij moesten ook kunnen sporten, net als ik vroeger." Krajicek werd verder aan het denken gezet door onderzoeksgegevens. In de Haagse Schilderswijk was de sportdeelname van kinderen slechts 20 procent. Het landelijk gemiddelde lag op 60 procent en in een an dere Haagse wijk, de Vogelwijk, lag het per centage op 80 procent. „Dat vond ik raar. Om die reden ben ik begonnen met straat- tennisprojecten in aandachtswijken. Het openen van een sportveldje in een wijk heeft een grote sociale impact. Het was in drukwekkend te zien hoe een hele buurt via de sport tot leven komt." Krajicek vertelt graag het verhaal van Tine Slager, die in 1997 in Amsterdam Zuid- Oost twee jongens zag tennissen op een as- faltbaan. Ze speelden met een racket met kapotte bespanning en met versleten bal len. Slager bood aan les te geven. Er kwa men in een paar weken tijd tientallen kin deren op af De Richard Krajicek Founda tion opende er in 2005 een playground (tennis, basketbal en voetbal). Tine Slager is er de betaalde sportleider. „Met het aan leggen van sportvelden ben je er nog niet", vertelt Krajicek. „Er moest ook een betaal de begeleider zijn. De sociale kansen en mogelijkheden zijn pure winst. Veel kinde ren hebben rolmodellen. Dat kan Robin van Persie zijn of Clarence Seedorf. Maar er komt een moment, als ze een jaar of 15 zijn, dat ze beseffen dat ze het als topvoet- baller niet redden. Dat kan demotiveren. Maar een rolmodel in de buurt, de sportlei der op de playground, dat is wel haalbaar. Wij bieden via onze playgrounds gemoti veerde jongeren een scholarship aan voor een opleiding of een stageplaats, waardoor ze zelfs toegang tot een baan krijgen." Onlangs is een wetenschappelijk rapport van de Universiteit Utrecht gepresenteerd. Onder leiding van professor Paul Verweel zijn de effecten van de Krajicek Play grounds op de sociale cohesie in stadswij ken onderzocht. Het driejarige onderzoek toont aan dat de playgrounds etnische ver schillen verkleinen en sociale binding ver groten. Sportleiders hebben een belangrij ke rol als 'tussenpersoon'. Professor Ver weel bekleedt tot 2012 de Krajicek Leer stoel aan de Universiteit Utrecht. Het we tenschappelijk onderzoek naar de maat schappelijke betekenis van sport wordt voor een half miljoen euro gefinancierd door onder meer de Krajicek Foundation. Krajicek: „We wilden eerst onderzocht hebben of het klopt wat we zeggen. Het antwoord is 'ja'. Het onderzoek maakt de resultaten meetbaar. Het verdere onder zoek is mede gericht op de vraag hoe we het sociale kapitaal in de wijk kunnen vin den en aanspreken." Krajicek geeft uit zichzelf aan dat hij de be tekenis van termen als sociaal kapitaal - de steun en bescherming die groepsrelaties bieden - moest leren. Hij toont zich als ex- sporter zeer betrokken bij maatschappelij ke kwesties en werkt daarin samen met de Johan CruyffFoundation. „Tijdens en na mijn carrière kwamen er dingen op mijn pad, het gaat erom kansen te herkennen. Toen ik eenmaal met de sportveldjes bezig was, herkende ik het pas als een kans. Ik had dit in me, ik ben door deze problema tiek geraakt en ben er enthousiast voor ge maakt. De volgende stap voor mij is om sport hoger op de politieke agenda te krij gen. Erica Terpstra heeft wat dat betreft al veel baanbrekend werk gedaan, eerst als staatssecretaris en later als voorzitter van NOCNSF. Zonder Erica had ik die 200 mil joen extra nooit voor elkaar gekregen." reageren? spectrum@wegener.nl Richard Krajicek Geboren: 6 december 1971 in Rotterdam. Woonplaats: Muiderberg. Burgerlijke staat: getrouwd met Daphne Deckers, een dochter (Emma, 12) en een zoon (Alec, 10). 1989-2003: proftennisser. 1991eerste ATP-zege (Hongkong). 1996: eerste en enige Grand Slam-zege (Wimbledon). Prijzengeld: 10.077.425 dollar. Hoogste wereldranking: vierde, 29 maart 1999. Toernooizeges: 17. 1996: Sportman van het Jaar. 1997-heden: oprichter en bestuurslid van de Richard Krajicek Foundation. 2004-heden: directeur van het ABN-Amro-tennistoer- nooi in Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 95