R I C H A RD KRAJICEK spectrum 8 Zaterdag 19 juni 2010 Richard Krajicek oogt koel en onverstoorbaar op het terras van het lommerrijke tennis park in Amersfoort: hoge can vas gympen, spijkerbroek, bla zer en pilotenzonnebril. Zijn getalenteerde zoon Alec onderwerpt zich aan een trai ning van de ervaren Ron Timmermans. De geschiedenis herhaalt zich op dit punt, Krajicek had zelf ook les van hem. De dagen van toptennis, successen en bles sures liggen al weer zeven jaar achter hem. Krajicek schurkt nu tegen de politiek aan, maar haast zich te zeggen dat hij voorlopig niet beschikbaar is. „Ik ben pas 38." Vanzelfsprekend mist Krajicek de politieke ervaring. Ook speelt mee dat hij er wil zijn voor zijn vrouw - ex-fotomodel, schrijfster en presentatrice Daphne Deckers - en hun kinderen Emma (12) en Alec (10). Zijn werkzame bestaan als bestuurslid van de Richard Krajicek Foundation, directeur van het ABN-Amro-tennistoernooi en am bassadeur van de sportsdesk van de bank waar topsporters terecht kunnen voor fi nancieel advies, biedt hem de gelegenheid zijn gezin zorg en aandacht te geven. Hij weet niet alleen veel van topsport, als oprichter van de Richard Krajicek Founda tion weet hij ook minstens zoveel van de maatschappelijke en sociale betekenis van sport. De stichting legde meer dan zestig sportveldjes aan in aandachtswijken en be taalt mee aan de kosten van professionele sportleiders die jongeren structuur bieden. Krajicek oogt in balans, privé en zakelijk Maandag begint Wimbledon weer. Richard Krajicek is tot dusver de enige Nederlander die het meest prestigieuze tennistoernooi ter wereld in het enkelspel won. De ex-tennisser (38) heeft nu een nieuw doel voor ogen: sport verankeren in de politiek. Hij schreef de sportparagraaf in het verkiezingspro gramma van de WD. De liberalen trekken per jaar 200 miljoen euro extra uit voor sport. „Omdat het werkt." door Cijs van Oosten heeft hij vrijwel alles op orde. Als topten- nisser kwam hij stug over, verbrak hij de relatie met zijn vader Petr, maar die band is hersteld. „Tennis was hét probleem tus sen ons. Hij woont nu in Tsjechië, maar ik spreek hem regelmatig. Vandaag nog. Ik kan erg met hem lachen." Met zijn halfzusje Michaëlla, die als prof tennisster in Florida woont, dateert het laatste contact van anderhalf jaar geleden. „Michaëlla wil niet dat ik in de media over haar praat. Dus doe ik dat niet." De VVD is de politieke partij die bij hem past. Zijn ouders stemden op de liberalen en Krajicek kan er zijn sportboodschap kwijt. Min of meer per ongeluk liet hij in 2008 optekenen dat hij op termijn minis ter van Sport wil worden. „Die uitspraak is blijven hangen. Nu zeg ik: ik vind het be langrijk dat er een ministerie van Sport komt. Ik wil daar energie in steken. Het is niet belangrijk dat ik minister word, een rol als adviseur zou ik ook goed vinden." Via de voormalige Amsterdamse en Haag se wethouder Frits Huffnagel kwam Kraji cek in contact met de WD. „Ik schreef ooit zes kantjes vol met argumenten voor een ministerie van Sport. Een samenvat ting daarvan is in het verkiezingsprogram ma gekomen. De sportparagraaf komt uit mijn koker. De WD toont als enige partij met een extra investering van 200 miljoen euro per jaar commitment, bovenop het hui dige bedrag van 144 miljoen. Dat vind ik echt een sterk punt. Geld is de kurk waar op het beleid drijft. Van die extra investe ring gaat driekwart naar breedtesport en een kwart naar topsport." Toch ziet het er niet naar uit dat er een mi nisterie van Sport komt. „De WD streeft naar een kleiner ambtenarenapparaat en daarbij hoort een lager aantal ministeries. Maar de WD omarmt mijn standpunt om sport te verankeren in de politiek. Ik vind sport net zo belangrijk als kunst en cul tuur, die sterk vertegenwoordigd zijn in de politiek. Dat is goed, dat moet zo blijven. Maar ik vind dat sport ook een stevige posi tie moet hebben. Daar zet ik me voor in. Een minister van Sport is er niet om er voor te zorgen dat we als land zoveel mo gelijk medailles winnen. Sport levert op drie hoofdpunten een positieve bijdrage aan de samenleving: nationale trots, ge zondheid en oplossing voor sociale vraag stukken. De strijd tegen overgewicht en de sociale kant zijn in mijn ogen echt belang rijk. Ik steun ook het Olympisch Plan 2028, al moet ik me daar inhoudelijk nog in ver diepen. De opdracht is Nederland op een olympisch niveau te brengen. Dat gaat ver der dan alleen een topsportcultuur. De he le infrastructuur moet mee. Ik leg in dat verband vaak uit dat de Noord-Zuidlijn wordt aangelegd van 1928 tot 2028." Het is zijn onderkoelde humor. „Amsterdam bouwt 'm voor de Olympische Spelen." Krajicek gaf voor 1996, zoals veel Nederlan ders, geld aan goede doelen. Na zijn zege op Wimbledon in dat jaar zag hij dat hij als topsporter meer kon betekenen. Hij werd door een organisatie van Arthur As-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 94