5 spectrum De afreis RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE merkwaardig Marjan Berk Zaterdag 19 juni 2010 Het is een klassiek beeld: een geopende koffer. Daarnaast stapels kleren, waarboven een vraagte ken hangt. Wat moet mee? Negen dagen Bretag- ne, dat kan letterlijk van alles betekenen, van bloedheet tot storm en regen. Levenslang gecon ditioneerd door de gedachte 'beter méé verlegen dan... enzovoort'. In ieder geval twee badpakken, om na het plonzen in de Atlantische Oceaan steeds weer een droog pak aan te trekken. Ik tob verder. Travelling light, hoe doe je dat ook al weer.... Dan de boeken. Ik selecteer uit de stapel ongele zen twee pillen: Solar, van Ian Mc Ewan en The pregnant widow van Martin Amis. Ik heb inmid dels alle kritieken van twee van mijn lievelings schrijvers wel gelezen, nu maar eens onderzoe ken wat ik er zelf van vind. Een schrift, waarin verder wordt geschreven aan het nieuwe boek. Ach, ik moet altijd denken aan George Sand, 's Ochtends schreef zij de laat ste zinnen van haar laatste boek. 's Middags be gon zij ijverig aan een nieuw werk. „Je bent zo gretig!", zei laatst een vriendin, die zojuist met pensioen ging. Mijn wenkbrauwen gingen om hoog: gretig? „Misschien doe ik het graag", was mijn ant woord. Ik ben nooit bezig met mij af te vragen waarom ik schrijf. Nu ja, ik mag graag vorm ge ven aan de spannende heksenketel in mijn fron tale kwabben, want dat is voor mij schrijven. En gelukkig staat er geen straf op, hoewel het au teursrecht wel onder druk staat. Naast het verantwoord vullen van de koffer is daar de zorg voor de achterblijvende plantjes. „Deze mag uitsluitend twee keer per week een bodempje water!", instrueer ik de vrouw die de verantwoording over het groenfront overneemt gedurende die negen dagen afwezigheid. „En de ze ouwe lidcactus, niet te veel. Maar ook niet te weinig. En alléén op het schoteltje!" Vermoeid knikt mijn plantenthuiszorg haar hoofd. Hoe veel jaren doet zij dit nu al? Zij kent mijn plan ten als haar eigen kinderen. Daarna bel ik mijn eigen bloedjes om afscheid te nemen. En beloften af te leggen over mee te sle pen Franse worsten. Chocola wordt niet besteld, eventuele hitte levert smeltgevaar op. Wel nog even de maten van mijn kleindochters opschrij ven, voor eventuele uitverkoopjurkjes.... Nu nog even de vriendin, met wie ik op stap ga, bellen over de logistiek van ons vertrek. Een zoon is gecharterd om de oude meisjes met kof fers en al op te halen en op het juiste moment op juiste perron in de juiste wagon van de Tha- lys te hijsen. Ik besluit op dit ogenblik, vlak voor de afreis, mijn 'mind' een andere setting te geven. 'Mind- setting', een prachtige term om je hersens een zwaai in andere richting te laten maken. Ik doe vanaf dit ogenblik net zoals ik vroeger deed, op het moment dat de barensweeën zich aankon digden. Ik zag er niet meer tegenop, nee...ik zei tegen mijzelf: „morgenavond om deze tijd is het nieuwe kind er wel!" Deze positieve benadering van zaken waar je als een berg tegenop ziet pas ik nu ook toe: „Morgen om deze tijd zit ik aan de rand van het zwembad bij het hotel en nip van een glaasje ijskoude witte wijn!" Met die blik op mijn nabije toekomst sluit ik met een klap de koffer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 91