81 buitenland Ex-maffioso na kritiek gepakt rig) -j 1 I BP wil 7 miljard dollar lenen Mogelijk 2000 doden bij geweld in Osj COSA NOSTRA Link tussen maffia en regering Steeds minder vluchtelingen terug Oproep tot verzet van De Caulle herdacht Bezitter kinderporno vast in Oostenrijk Zware autobom in Noord-lerland ontdekt r éJ uiilLüüiM i 1 i 1 f rj T- zaterdag 19 juni 2010 londen - De Britse oliemaatschap pij BP wil bij zeven verschillende banken 7 miljard dollar (5,7 mil jard euro) lenen. Dat heeft een bankier in Londen gezegd tegen persbureau Reuters. BP gaf geen commentaar. Het concern moet de komende ja ren ongeveer 20 miljard dollar inza melen voor een fonds dat wordt in gesteld in verband met de olieramp in de Golf van Mexico. Donderdag meldde de Amerikaan se televisiezender CNBC dat BP overweegt om voor een bedrag tus sen 5 en 10 miljard dollar aan nieu we bedrijfsobligaties uit te geven. BP zou gesprekken voeren met vijf zakenbanken hierover, waaronder Goldman Sachs en Morgan Stan ley. De bestuursvoorzitter van het geplaagde olieconcern BP, Tony Hayward, heeft niet langer de dage lijkse leiding over de bestrijding van de olieramp in de Golf van Mexico. Dat zei de president-com missaris van de onderneming, de Zweed Carl-Henric Svanberg, giste ren tegen het Britse Sky News. De taak van Hayward is overgedragen aan Bob Dudley, de algemeen di recteur van het bedrijf. Volgens Svanberg heeft Hayward 'opmer kingen gemaakt die mensen erge ren'. Hayward was tot dusver het belangrijkste gezicht van het be drijf in deze kwestie. Volgens de Russische president Medvedev zal het lek een funda mentele heroriëntatie over olie- en gaswinning tot gevolg hebben. OSJ - Bij het etnische geweld in het zuiden van Kirgizië zijn vermoede lijk zo'n tweeduizend doden geval len. Dit heeft de Kirgische inte rim-president Roza Otoenbajeva gisteren gezegd. Otoenbajeva bracht een bezoek aan de door het geweld zwaar geteisterde stad Osj. Zij beloofde alles in het werk te stellen om het de 400.000 etni sche Oezbeken die voor het ge weld op de vlucht zijn geslagen mogelijk te maken terug te keren. Ze zei dat met goede wil tussen de etnische Kirgiezen en Oezbeken een eind aan de vijandelijkheden zal komen. De etnische spanningen blijven echter hoog. Honderden etnische Oeigoeren zijn de Kirgizische hoofdstad Bisjkek ontvlucht na dreigementen dat zij de volgenden zouden zijn. In en rond Bisjkek wonen zo'n 70.000 Oeigoeren. Sinds het geweld vorige week don derdag losbarstte zijn volgens de laatste cijfers van het Kirgizische ministerie van volksgezondheid minstens 223 mensen om het le ven gekomen. Tegen de Russische krant Kommersant zei Otoenbaje va: „Ik zou het officiële dodencij fer met tien vermenigvuldigen." Een van Italiës bekendste spijtop tanten wordt uit het bescher mingsprogramma gezet voor maffiosi die met justitie samen werken. Magistraten en opposi tie zien zijn getuigenissen die Berlusconi kunnen schaden, als de ware reden. door onze correspondent Eeico van der Linden rome - Hij gaat altijd gekleed in het zwart, omdat hij zichzelf eeu wige rouw heeft opgelegd voor de veertig moorden die hij op zijn conto heeft staan. Gaspare Spatuz- za (46) was drie jaar lang de waar nemer geweest van zijn in 1994 ge arresteerde bazen, de bloeddorsti ge gebroeders Filippo en Giuseppe Graviano. Zij worden verantwoor delijk gehouden voor (bom)aansla- gen die Italië in '92 en '93 bijna de den ontsporen. Twee jaar geleden besloot Spatuz- za 'over te stappen' en sindsdien zijn magistraten van drie verschil lende parketten met hernieuwde energie bezig de gebeurtenissen van begin jaren '90 te reconstrue ren. Het tot nu belangrijkste wa penfeit: dankzij Spatuzza was het mogelijk de ware dader van de moord op onderzoeksrechter Pao lo Borselino aan te wijzen - Spa tuzza - en te concluderen dat (de len) van de staat betrokken waren bij al het geweld. Spatuzza bewees volop geloofwaar dig te zijn, maar sinds hij vorig jaar Silvio Berlusconi en diens Sici- liaanse vertrouweling senator Mar cello Dell'Utri noemde als de 'nieu we gesprekspartners' van Cosa Nostra, is de ex-maffioso een pa ria. Spatuzza werd weer een 'ordi naire moordenaar' en volgens die logica is het geen wonder dat hij deze week de speciale bescher ming kwijtraakte die spijtoptanten in Italië genieten. De toon is gezet, op een moment dat de Italiaanse politiek wacht op het. vonnis in hoger beroep van Marcello Dell'Utri. De man die in 1994 de politieke partij van Berlus coni uit de grond stampte, werd eerder tot negen jaar cel veroor deeld wegens banden met de maf fia. Op 27 juni zal de rechter spreken. Een nieuwe tijdbom is aan het tik ken in Italië. Damascus - Door aanhoudend ge weld kunnen steeds minder vluch telingen naar hun land terug. Dit zei de Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties, Antonio Guterres, gisteren op bezoek in Syrië. De voornaam ste conflictgebieden zijn volgens Guterres nu Afghanistan, Congo, Irak en Sudan. Slechts 250.000 van de vijftien mil joen geregistreerde vluchtelingen gingen in 2009 terug naar huis. Dat is het laagste percentage in twintig jaar tijd. Sinds de Ameri kaans-Britse aanval op Irak in 2003 zijn honderdduizenden Iraki's voor het geweld in hun land naar Syrië gevlucht. In 2009 keerden slechts 38.000 Ira kezen terug. Naar schatting vier miljoen Iraki's zijn ontheemd en 1,8 miljoen Iraki's zijn naar het bui tenland uitgeweken, vooral naar Syrië, Jordanië, Turkije, Egypte en Libanon. De meesten zijn vrijwel rechteloos. Het is morgen Wereld- vluchtelingendag. LONDEN - De Britse premier David Cameron raapt een wandelstok van een veteraan op, tijdens een bijeenkomst waarin hij samen met de Franse presi dent Nicolas Sarkozy (tweede van links) medailles heeft uitgereikt aan vete ranen van de Tweede Wereldoorlog in het Royal Hospital Chelsea in Lon den. Sarkozy en de Franse veteranen waren in Londen om de historische WENEN De Oostenrijkse autoriteiten heb ben een man (53) opgepakt die in het bezit was van ruim een mil joen foto's en video's met kinder porno. Het materiaal, waarop te zien is dat kinderen onder de 14 jaar en baby's seksueel worden mis bruikt, werd in beslag genomen tij dens een huiszoeking. Het materi aal toont veel geweld. BELFAST Vlakbij een politiebureau in Noord-lerland is een zware auto bom ontdekt. Als de bom zou zijn geëxplodeerd, zouden er zeker mensen het leven hebben verloren, aldus de politie. Dissidente republi keinen, die Noord-lerland willen la ten opgaan in Ierland, hebben dit jaar een aantal aanslagen op politie bureaus in Noord-lerland gepleegd. Zie www.kras.nl/35503 Zie www.kras.nl/35531 Zie www.kras.nl/35508 Busreis Kroatische Bloemenrivièra 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner Vertrek: 2 juli, 27 aug. en 10-24 sep. bloemenpracht, leuke vissersstadjes als Porec en Rovinj, de badplaats Opatija, de Plitvice Meren... ontdek Kroatië! Comfort Class busreis (méér beenruimte), verblijf in 3-sterren hotel, excursies Zie www.kras.nl/35525 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van JS-FBIzen 0f \s Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Gegarandeerd vertrek op 6/8! Busreis Venetië, Florence Rome 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt Vertrek: 9 juli, 6 aug., 10 sep. en 1 okt. supervoordelig naar de mooiste steden van Italië! Met o.a. Venetië, Padua, Flo rence, Assisi, Rome en de toren van Pisa. Comfort Class busreis (méér beenruimte), verblijf in hotels, excursies Busreis Bourgondisch Genieten 6 dgn o.b.v. 5 x ontbijt en diner Vertrek: 12 juii, 9 aug. en 13 sep. geniet van heerlijke wijnen, lekker eten, ongerept natuurschoon, monumentale kastelen en oude vestingstadjes! Comfort Class busreis (méér beenruimte), verblijf in hotel, excursies Busreis Wenen Wienerwald 9 dgn o.b.v. 8 x ontbijt en diner Vertrek: 6-27 aug. en 3 sep. perfecte combinatie van natuur en cultuur! Met o.a. Wenen, het Wienerwald, Mariazell en de beroemde abdij van Melk. Comfort Class busreis (méér beenruimte), verblijf in 4-sterren hotel, excursies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8