Steeds kom je weer I 20 JUNI 221 zeeland Dow draagt fabrieken over aan investeerder Molen De Brak in Sluis ondergaat een grondige renovatie. De eigenaren, de familie Langenberg, vangen regelmatig bot tijdens de zoektocht naar subsidies omdat de molen privé-bezit is. Drietal haalde diploma om toekomst draaiende molen veilig te stellen almanak Tip? redactie@pzc.nl Pannenkoek Krimpgemeente Sluis krijgt extraatje www. HARVE STFAIR. N L fïïflDeStem zaterdag 19 juni 2010 RESTAURATIE TRAKTOREN, LAND- EN TUINBOUWWERKTUIGEN Frezen - Gazonverzorgirigsmachines - Kettingzagen - Motorzeisen Rapenburg 118-120 - 4581 AG Vogelwaarde Tel.: 0114-671316 - Fax: 0113-676076 - www.edwardkindt.nlinfo@edwardkindt.nl HOLDER - KUBOTA RANSOMES - STIHL STIGA - WALKER Romée is drie en woont in Hulst. Op een zonnige zaterdagochtend mocht ze met haar vader mee naar Antwer pen, waar pa even wat zaken moest afhandelen. Eerlijk gezegd wilde ze liever in de tuin blijven spelen, maar de belofte dat ze in Antwerpen samen met haar vader een pannenkoek zou gaan eten in een écht pannenkoeken huis, trok haar al snel over de streep. Het vooruitzicht was kennelijk zo aanlokkelijk dat ze haar vader bijna smeekte direct te vertrekken. Hij had haar voorgespiegeld dat het pannenkoekenhuisje (in de Kruid tuin aan de Leopoldstraat) er een beetje uitzag als het huisje in het sprookje van Hans en Grietje. En dat had Romée zich goed in de oren geknoopt. Toen de serveerster de bestelling op kwam nemen, vroeg Romée dan ook: „Zeg papa, is dat nou de heks?" UW. reacties: 589 Goed plan Zeeuws-Vlaams platform voor tolheffing tunnel eens 86% ön&ns 14% i i Winkels in Kop van de Noordstraat is een brug te ver Zie www.pzc.nl/ zeeuws-vlaanderen Dow-topman Gerard van Harten en Frans Kempenaars van het nieuwe Sty- ron hijsen samen de Styron-vlag in Terneuzen. foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Onrust lijkt plaatsge maakt te hebben voor opluchting bij Dow-werknemers van de vijf styreenfabrieken die sinds gisteren zelfstandig verdergaan. Ze begroet ten hun nieuwe directeur Frans Kempenaars vrijdagochtend bij de officiële start van het bedrijf, Sty- ron genaamd, zelfs met applaus. Volgens Kempenaars en Dow-top- man Gerard van Harten biedt de verkoop aan de Amerikaanse inves teringsmaatschappij Bain Capital vooral kansen. Onder (een deel van) de 340 Dow-mensen bij de fabrieken riep de verkoop eerst veel vraagtekens op. Zij blijven in elk geval twee jaar onder dezelfde arbeidsvoor waarden werken. Eddy Saman, lid van de Dow-ondernemingsraad, heeft er alle vertrouwen in dat het goed blijft gaan. „De onderne mingsraad van Styron heeft in stemmingsrecht bij wijzigingen in arbeidsvoorwaarden." Kempenaars, zelf ook een Dow- man, onderkende bij veel mensen 'een weemoedig gevoel'. Hij is er van overtuigd dat het perspectief positief is. Dow wilde van de fa brieken af om zich toe te leggen op fijnchemie. Het is dan beter een eigenaar te hebben die er blijk van geeft in basisgrondstoffen te willen investeren. door Martijn de Koning Oplettende passan ten hebben het op gemerkt: de molen van Sluis draait al een poosje niet. En dat is opvallend, want normaal ge sproken is De Brak één van de meest draaiende molens van de re gio. De reden: groot onderhoud. Dat de werkzaamheden nodig zijn, kun je aan de buitenkant van het gebouw nauwelijks zien. De molen torent trots uit boven het centrum van Sluis, zo op het ge zicht in prima staat. Niks is min der waar, blijkt tijdens een gesprek met eigenaren Kees en Fleur Lan genberg. De eigenaren hebben de molen niet in eerste instantie omdat ze dat zo leuk vinden, maar vooral enigen die het belangrijk vinden dat de molen draait. Andere mo lens worden toch ook beschouwd als cultureel erfgoed, zeker als ze vaak in bedrijf zijn." Na alle werkzaamheden moet de molen eind dit jaar weer draaien. Fleur is daar dan ook toe bevoegd, net als bedrijfsmedewerkers Oscar Murijn en Paul Plasschaert. Ze volgden er onlangs een cursus voor in Vlaan deren, waarop ze onder meer alles leerden over graan- en houtsoor ten, windkrachten, wolkentypes en natuurlijk over het draaien van de molen zelf. „Ik vind het belang rijk dat meerdere mensen in ons bedrijf dat kunnen", geeft Fleur aan. „Mocht er iets voorvallen, dan vraagt iedereen daar direct naar. Ook de verzekering." OOSTBURG - De gemeente Sluis krijgt vijf jaar lang drie ton méér uit het Gemeentefonds dan eerder verwacht. Het Rijk geeft extra geld omdat Sluis erkend wordt als krimpgemeente. Dat zei wethou der Conny Almekinders van Finan ciën tijdens de presentatie van de kadernota. De meevaller is nog niet meegenomen in die nota, waarin forse bezuinigingen wor den aangekondigd. Overigens wil dat niet zeggen dat er bezuinigin gen worden teruggedraaid, waar schuwde Almekinders. „We mo gen weliswaar doen met het geld wat we willen, maar ik kan me voorstellen dat we dit besteden aan projecten die de krimp bestrij den of de leefbaarheid ten goede komen. De gemeenteraad moet zich daar maar over uitspreken." „Holten waar een baby in zou passen", betitelt Fleur Lan genberg de grote gaten die tevoorschijn komen tijdens het strippen van de binnenmuur van de molen. Een erfe nis uit het verleden, toen de molen tijdens de oorlog flink geraakt werd en ook de bliksem een keer vol in sloeg. De schade werd toen alleen provisorisch hersteld. Naast schadeherstel uit het verleden wordt ook perio diek groot onderhoud aan De Brak verricht. Werkne mers van molenmakersbedrijf Berkhof uit Zwartebroek pakten eerder al de wieken aan en zijn nu bezig met vervanging van onder meer de lange en korte spruit en de dakbedekking. omdat die er nu eenmaal bij hoor de toen Kees een paar decennia ge leden het restaurant, het cadeau- en het bloemenwinkeltje onder aan de molen begon. Dat die goed lopen, komt wel mede door de uit straling van de molen, beseffen de Langenbergs. „We kunnen het ons dus niet veroorloven die te laten verpauperen", zegt Fleur. Dat de molen privé-bezit is, brengt tijdens de restauratie wel een probleem met zich mee, ver telt het duo. Ze krijgen nauwelijks bijdragen van fondsen voor het herstel ervan. „Alleen van het Rijk krijgen we subsidie. De rest moe ten we zelf ophoesten." Het gaat om een flink bedrag. „Hou het er maar op dat je daar meerdere au to's van op de oprit kunt zetten", verklaart Fleur. Een opvallende si tuatie, vindt ze. „Wij zijn niet de Beleef ;t.liRr.oseni.loel{

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74