Op de fiets terug naar Kapelie met PZC i Vakantieplannen? 24 Industriële karakter blijft gespaard 19 juni 8 fl IH fl OUDE VEILING Nieuwe middelbare school Isaac Beeckman Academie neemt intrek in gebouw van historische waarde iJf!t i I HmBI f., f 2* Ve' AtfK 1 Veiling uit 1916 Schilderij maken van gekleurd zout Blik op kunst voert langs drie locaties Muzikale kinderbeelden toen en nu OPEN DAG zaterdag 19 juni 2010 door Lilian Dominicus Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt in 1983. Dikke rijen fruitkisten in de oude veiling van Kapelie. ii. Zouden ze het wel goed beseffen, als de kersverse middelbare schoolleerlin- gen in september in de schoolbanken van de Isaac Beeck man Academie neerzijgen? De ko mende vijf, zes jaar krijgen ze les in gebouwen van de oude veiling, dat een grote rol speelde in de Ka- pelse geschiedenis. Misschien moest de schooldirectie Piet Vermaire (82) eens vragen als gastdocent. Meer dan 45 jaar werk te de Kapellenaar voor de veiling en hij heeft verhalen te over. „Ik zou ze altijd nog eens op willen schrijven", zegt hij, in het kantoor van het fruitbedrijf van zijn zoon aan de Wemeldingse Zandweg. Maar ja, de tijd ontbreekt. „Hier verricht ik nog altijd hand- en spandiensten." Al toen hij klein was, mocht hij mee naar de veiling. „Mijn vader had een fruitbedrijf Het was altijd een belevenis als je mee mocht. Toen we op school een opstel moesten schrijven over wat we la ter wilden doen, wist ik het wel: op de veiling werken." Dat was niet naar de goesting van zijn va der, die wist dat die 'witte boor den' alleen 's zomers werk hadden en in oktober werden ontslagen. Toch: „Ik kreeg als snel door dat ik niet geschikt was om op het land te werken." En dus ging Vermaire, toen hij van school kwam in 1941, op zoek naar een kantoorbaan. Er was een vacature bij een boek- houdkantoor én op de veiling. „Dat kantoor betaalde 2 gulden 50 per week, de veiling 10 gulden. De keuze was snel gemaakt." Hij begon er in 1943 als kassier. „Alles werd toen in contanten ge regeld. Elke woensdag fietste ik met cheques naar Goes, om ze in te wisselen bij de banken. Ik kwam terug met een tasje van 200.000 a 300:000 gulden", zegt hij. Een enorme pak geld, maar: „Daar stond ik toen echt niet bij stil. Ze zeiden wel dat ik over de binnenweggetjes moest fietsen, dus dat deed ik. In die tijd had de veiling een omzet van in de miljoe nen guldens." Van die miljoenenorganisatie zou hij uiteindelijk directeur worden. Eerst adjunct, 'chef de bureau noemden ze dat', en in 1973 direc teur. „Daarmee werd ik ook direc teur van Terneuzen. Later werd ik algemeen directeur van de Centra- Ie Veiling Zeeland." Als geen ander zag Vermaire het bedrijf veranderen. Zo werd eerst alles aangevoerd met paard en wa gen. „Een enkeling kwam op de bakfiets. Er was een man in dienst die de vijgen opveegde, daar had hij vast werk aan. Toen kwamen die tweewielerige trekkers, waar van alles mee kon: frezen, ploegen, maar je kan er ook een karretje achter hangen. Dat was toen een hele vooruitgang. Ze hadden ook een nadeel, want ze liepen op die sel. Met vele tientallen tegelijk kwamen ze fruit brengen en dan zag het blauw van de rook. Ik ge loof niet dat het gezond was, maar je hoorde er niemand over." Wat veel mensen nu niet beseffen, is dat kleinfruit een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van de oude veiling. „Er kwamen kleine perceeltjes grond beschikbaar, bij voorbeeld waar nu de wijk Zuid hoek staat. In 1966 had de Her vormde Kerk daar 35 hectare, die ze verpachtte aan 75 mensen. Ze teelden daar klein fruit op en als ze dan wat verdiend hadden, koch ten ze peren-, appel-, kersen- of pruimenbomen. Indertijd waren we een van de grootste kleinfruit- handels van Nederland. De veiling in Kapelie is opgericht in 1916, als gevolg van een besluit van de Nederlandse regering dat fruit voortaan verkocht moest wor den via de tussenhandel. In mei 1917 werd de eerste loods bij het station gebouwd, de eerste veiling volgde zes weken later, in juni 1917. In 1985 gingen Goes, Kapelie, Ter- neuzen en Krabbendijke samen in Centrale Veiling Zeeland. De vei ling verhuisde naar de Smokkel- hoek in Kapelie. In de jaren negentig ging de veiling op in The Greenery. Pieter Gerard Vermaire, in de boerderijwinkel van zijn zoon. Al weken lang staan de klusjesbussen voor het gebouw van de Oude Veiling in Kapelie. Er wordt vooral geschuurd en geschil derd en linoleum voor de vloer ge legd. De muren worden spierwit, deuren, ramen en trapleuningen krijgen een frisse blauwe kleur. „Meer willen we er ook niet aan doen", zegt directeur Suzan Polet van de Isaac Beeckman Academie, die in september de deuren opent. Wie even de moeite neemt om binnen te kijken, ziet dat een gron dige verbouwing inderdaad over bodig is. Er is een mooie, ruime entree, de hal is perfect als aüla ge schikt, en de voormalige kantoren boven zijn groot genoeg voor de kleine klasjes die de middelbare school voor ogen heeft. Boven dien, door het gebouw te laten voor wat het is, blijft het indus triële karakter ervan in ieder geval *1 bespaard. Polet: „We hebben de 1 eerste steen uit 1916 bewaard." Het klussen is nog een weekje of wat bezig, maar zeker voor 10 juli is alles gereed voor de eerste ken- J nismakingsdag. De tachtig leerlin gen die het geluk hadden te zijn aangenomen, er waren 134 aanmel dingen, kunnen alvast eens zien 'j met wie ze het komende school jaar zullen optrekken. ZIERIKZEE - Kinderboerderij De Punt aan de Scheldestraat 3 in Zie- rikzee houdt woensdag 23 juni-een knutselmiddag voor kinderen. De deelnemers krijgen tijdens de ze middag begeleiding bij het ma ken van een schilderij met behulp van gekleurd zout. Wie belangstel ling heeft hieraan mee te doen, kan tussen 13.30 en 15.30 uur bin nenlopen bij de kinderboerderij. Leden van De Punt betalen €1,50. Voor niet leden bedragen de kos ten €2,-. Maak dan gebruik van de vakantieservice! U kunt uw krant bijvoorbeeld bij iemand anders laten bezorgen. Wij ontvangen uw aanvraag graag uiterlijk 2 weken voor uw vakantie. Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice RENESSE - Slechts drie van de zes locatiës in de Blik op kunst-route door Renesse zullen zondag geo pend zijn. „Dat maakt de route niet minder interessant, want bij die drie deelnemers is veel moois te zien", zegt woordvoerster Jos van Soelen. In Atelier Uit de Kunst exposeren vijf vrouwen hun diverse kunstui tingen. Daarnaast is hier de vaste collectie sieraden van atelierhoud ster Marga Meijrink te zien. In de Fietsenwinkel op het Transfe rium presenteert kunstenares Sas- kia Eggink haar grafische technie ken. Ook wordt hier een presenta tie gegeven van ISB-paperart over verpakkingen en cadeaus. Verder zijn er kunstwerken te zien in hotel De Zeeuwse Stromen. De collectie hier is verzorgd door Van Bellen Art Kunstuitleen. De route is geopend van 12.00 tot 17.00 uur. ZIERIKZEE - 'Kinderen van toen en nu' is het thema van een concert dat vrijdag 25 juni wordt gegeven in de Nieuwe Kerk in Zierikzee ter gelegenheid van het Schumann- jaar. Jonge pianisten nemen het pu bliek mee naar de wereld van Schumann en Chopin in de 19e "eeuw. Tijdens de muziek worden beelden van 19e eeuwse Neder landse schilderijen vertoond waar op kinderen zijn afgebeeld. Het 'kind van vandaag' komt vervol gens tot uiting in de muziek van Mar van der Veer. Het tweede deel van het concert wordt verzorgd door Eline de Gast, Anniek Strijdhors en Alette van Heest op piano samen met fluittiste Susanne Roeland. Zij sole ren in onder meer Traumerei van Schumann en Grande walse briljan te van Chopin. Het programma is onderdeel van het Romantic Festi val en is specifiek afgestemd op kinderen. Het concert in de Nieuwe Kerk be gint om 20.00 uur. 10.00 -16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 64