Kunstenaars bekommeren zich om ii 22 Tekeningen Cornelis Pronk naar archief 17 T/M WWW. HARVE S TF AI R. N L m Eigenaar haalt zijn helikoptertje op zaterdag 19 juni 2010 s KUNSTSCHOUW WESTERSCHOUWEN Hommage in brons en keramiek aan de palingen en Reisburo Bidov voor door Ali Pankow Axel Fabry met de door hem ontworpen kunstkaars met 'palingmens'. Een bronzen paling in combinatie met een brok lavasteen. 'Paling in het groen' met vissen aan de dis en een mens om te verorberen. Mijn doel is met mijn beelden de mensen te sensibiliseren voor de bedreigde palingen. Hun populatie slinkt'. Aldus luidt de hartenkreet van Axel Fabry, een aimabele Belg die zich tijdens de Kunstschouw Westerschouwen in de tuin van Addy Bliek aan de J. J. Boeijesweg in Burgh-Haamstede heeft gevestigd. Fabry is beeldend kunstenaar. Hij bekommert zich al 20 jaar over het lot van de palingen. Soms voelt hij zich een eenzame roepende in de woestijn, maar deze week wist hij zich plots zeer gesteund met een artikel in deze krant over het feit dat de paling inderdaad 'geen kant meer op kan'. Waar houdt de kunst op en begint het activisme? „Nee, nee, ik ben geen activist. Ik maak in de eerste plaats beelden en daarmee wil ik gevoelens opwekken. Ik laat me ook door andere bronnen inspire ren", zegt Fabry, verwijzend naar de beelden die associaties oproe pen met de Griekse mythologie. De paling kwam destijds in zijn le ven met de opdracht beelden te maken voor de zogeheten Bel gische I}zervlakte bij Diksmuide en omstreken. „Dat is een streek waar je vaak palingen door het gras zag kronkelen op hun weg naar zoet water. Voor dat gebied heb ik mijn eerste palingbeelden gemaakt", zegt de kunstenaar die zich ook nader in het bestaan van de aal ging verdiepen. Fabry erkent enigszins tot zijn ei gen verbazing dat het onderwerp hem in al die jaren niet meer heeft losgelaten. „De dammen, sluizen en stuwen bemoeilijken het leven en de voortplanting van de palin gen. Ze zijn obstakels zodat de vis sen hun paaigebieden niet meer kunnen bereiken. Vervuiling, op-, warming en overbevissing van de glasaaltjes zorgen ervoor dat er een tekort ontstaat", somt de kun stenaar op. Hij haast zich te zeg gen dat het niet specifiek de schuld is van Nederland, België of Frankrijk. „Het is. een internatio naal probleem dat Europa aan de kaak moet stellen. We moeten er met z'n allen iets aan doen. Ik doe het alvast via mijn kunst." Fabry doet dat met bezieling én met een knipoog. Een mooi voor beeld van zijn gevoel voor humor is Paling in het groenhier zit de vis aan de dis en ligt 'de mens' ter ver orbering op tafel. In een ander beeld combineert Fabry een bron zen paling met een brok lavasteen, dat hij ooit vond op Lanzarote. De door hem ontworpen kunst kaars biedt een mooi schouwspel. Pas na vele branduren zal de in wendige 'palingmens' tot uiting ko men. Viviane Rose (dat is haar volledige voornaam, een achternaam laat ze ach terwege) legt de grens verder dan Axel Fabry. Ook zij ge bruikt haar beeldend vermogen om haar boodschap over te breng en, maar bij haar ligt de nadruk nog specifieker op de inhoud. Zij runt tijdens de Kunstschouw in de Agrarische Schuur aan de Meeldijk 20 bij Burghsluis Reisburo BiDov en boekt daar vakantiereizen voor bio-industriedieren. „Dat kan ove rigens met gesloten beurs", haast zij zich te zeggen, omdat de pri-j- Nog twee dagen De Kunstschouw Westerschouwen voert langs 43 locaties in de West hoek en Midden-Schouwen. De route is nog twee dagen geo pend: vandaag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. De Belgische beeldhouwer Axel Fa bry exposeert in de tuin van Addy Bliek aan de J. J. Boeijesweg 6 in Burgh-Haamstede. Groen activiste en filosofe Viviane Rose heeft haar Reisburo BiDov voor bio-industriedieren gevestigd in de Agrarische Schuur aan de Meeldijk 20 in Burghsluis. zen op de folder met speciale aan biedingen wellicht anders doen vermoeden. Het gaat haar immers niet om geld, maar om bewustwor- ding. In keurige outfit - wit kostuum met blauwe accessoires - en op vak kundige wijze informeert zij de po tentiële klant over de weldadige werking van 'Een weekje modder poel voor je vleesvarken'. „Modder verdrijft de stress die een varken in de bio-industrie oploopt. De modder koelt ook de huid af en verdrijft in één keer alle parasie ten. Die komen natuurlijk wel weer terug, maar dan heeft het var ken toch even lekker een weekje kunnen uitrusten", zegt Viviane Rose neutraal en dus getuigend van veel gevoel voor theatraal ef fect. Zij vraagt begrip voor het feit dat bij Reisburo BiDov geen annu leringsverzekering kan worden af gesloten. „Dat zou een te grote te leurstelling voor het dier zijn en de gezondheid extra in gevaar brengen." Ook wijst zij op de kans dat het dier vroegtijdig overlijdt en dus niet op vakantie kan gaan. In dat geval krijgt een ander dier van hetzelfde soort de mogelijkheid even aan zijn zware bestaan te ont snappen. Viviane Rose ronselt haar klanten deze week op ludieke wijze door in de ochtenduren op haar rode bakfiets langs de Kunstschouwrou- te flyers uit te delen en mogelijk geïnteresseerde bezoekers te stimu leren 's middags naar haar reisbu reau te komen. De jonge kunstenares, die zichzelf 'groen activiste en filosofe' noemt, deed eerder van zich spreken tij dens de Kunstschouw. Zo manifes teerde zij zich in 2007 met foto's, installaties en kunstperformances. Veel verschillende uitingsvormen dus, maar kenmerkend daarin zijn de thema's vastzitten, beklem ming en bevrijding. Haar wijze van strijd lijkt mild, maar wordt gevoed door een abso lute overtuiging dat er gruwelijke praktijken schuil gaan achter de macht van de bio-industrie en de vervuiling die deze veroorzaakt. ZIERIKZEE - De twee tekeningen van de bekende tekenaar en por tretschilder Cornelis Pronk (1691-1759), die de stichting Renes- se heeft aankocht, worden dinsdag overgedragen aan het gemeentear chief Voorzitter Renger Erenst van de stichting Renesse en burgemeester Gerard Rabelink ondertekenen die middag de overeenkomst van inbe- waringgeving. De tekeningen uit 1746 tonen het centrum van Zierikzee, in de tijd dat de Oude Haven nog diep de stad in liep. Op een van de tekenin gen is de Brede of Stenen Brug te zien die tegenover de Gasthuis- kerk lag. Een particulier bood de kunstwer ken en de bijbehorende schetsen de gemeente te koop aan. Die riep daarop de stichting Renesse te hulp, die de werken voor 11.000 eu ro heeft gekocht. w rni r% ci DeStem Beleeft in Cultuur Dichtbij Ester Perquin krijgt een kleur van weer een nieuwe prijs. Lees meer op de weblog cultuur dichtbij. MEEST GELEZEN 1. Helikoptertje leek ufo 2. Vuvuzelas kleuren intocht Zierikzeesche Avondvierdaagse 3. Motorrijder valt over hona TIPS:schouwen-duiveland@pzc.nl Zet uw foto in het album www.pzc.nl/foto ZIERIKZEE - Een jongeman uit de Zierikzeese Mulockstraat heeft gis teren zijn minihelikopter opge haald bij Rolandthofbewoonster Marion van Assendelft. De vrouw liep woensdagavond in de binnen tuin van het appartementencom plex toen daar tot haar verbazing een op afstand bestuurbare heli kopter landde. Van Assendelft ver telde dat gisteren in de PZC. De ei genaar herkende zijn eigendom op de foto in de krant en meldde zich gistermiddag in het Rolandthof D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 62