100 kuub zand in Schelphoek Pannenkoek versluis willeboer almanak Brug over Haringvliet deels dicht VEILIGHEID Proef bestrijding zandhonger Strandwacht doopt hulpverleningsvoertuig Kitesurfsets uit schuur gestolen 22 en 23 26 en 27 Dorpshuis gaat niet dicht Motorrijder gewond na botsing met hond 25 26 27 JUNI i Nick Simon e.v.a. Vuurwerk (vrijdag) Carrièrebeurs s Havenmarkt i Rondvaarten Helicoptervluchten Arnesteinweg 27, Middelburg Tel.: 01 18 - 62 90 56 info@versluisenwilleboer.nl www.versluisenwilleboer.nl Tip? redactie@pzc.nl door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Ter bestrijding van de zogenoemde zandhonger in de Oosterschelde stort Rijkswater staat volgende zomer tussen 75.000 en 100.000 kubieke meter zand in het water bij de Schelp- hoek. Het gaat om een praktijkproef die ook op andere plaatsen in de Oos terschelde wordt gehouden. De pijlers en de drempel van de Oosterscheldekering hebben de doorstroomopening voor de zee verkleind. Als gevolg hiervan is het getij niet sterk genoeg meer om zand en slib aan te voeren waarmee zandbanken en schorren worden opgebouwd, terwijl er bij storm wel steeds zand verdwijnt. Het evenwicht tussen opbouw en afbraak is verstoord en dat wordt zandhonger genoemd. Bij de Schelphoek laat Rijkswater staat twee platen storten. Deze die nen als basis om het wegvloeien van zand te voorkomen. De ene plaat krijgt een opstaande rand, de andere niet. „De komende jaren gaan we de invloed van die platen op de zandhonger bekij ken", legt Kees van Westenbrug- ge, omgevingsmanager van Rijks waterstaat Zeeland uit. Zandhonger is volgens de dienst een serieuze bedreiging voor het Nationaal Park Oosterschelde. Als er niets tegen wordt gedaan is het aantal natuurlijke zandplaten in 2045 gehalveerd en in 2075 zelfs ge heel verdwenen. Platen en schorren zijn belangrijke voedselgebieden voor vogels. Maar ook voor de veiligheid zijn ze van belang. Ze vormen een golfbreken- de buffer voor de dijken. Als pla ten en schorren verdwijnen, moe ten de dijken worden versterkt. Het storten van zand in de Schelp- hoek moet voorzichtig gebeuren vanwege de daar aanwezige mossel percelen. Van Westenbrugge: „Daarom is de informatieavond die we houden zeker voor vissers van belang. Ook mensen die het fietspad daar wel eens gebruiken, kunnen hun mening of suggesties kwijt." Het openbare 'werkatelier' over de zandstort wordt dinsdaga vond om 19.00 uur gehouden in restaurant De Schelphoek. Rijkswaterstaat doet ook proeven op de Roggenplaat, de Galgeplaat en binnenkort bij de Oesterdam. STELLENDAM - De basculebrug over het Haringvliet in de N57 wordt dinsdagavond vanaf 21.00 uur deels afgesloten. Het gaat alleen om de rijrichting Hellevoetsluis - Goedereede. De afsluiting is nood zakelijk in verband met reparatie werkzaamheden. De afsluiting duurt tot woensdag middag 15.00 uur. Het verkeer wordt ter plaatse omgeleid via de havens Stellendam. RENESSE - Hij is zes jaar oud en nog 5000 euro waard, maar de Strandreddingsbrigade Westerschouwen is erg blij met de Landrover, die zij van de Veiligheidsregio Zeeland kreeg. Deauto werd gisteren op het strand van Renesse overhandigd. Directeur Raymond van Mourik van Reddingsbrigades Nederland ziet in het geschenk ook groeiende erkenning die politie en brandweer voor de strandwacht opbrengen. Daarom droegen Van Mou- stmmmmmm ass mini 1111111 mmm rik en Ruud Maljaars van de Veiligheidsregio de auto sa men over aan wethouder Wim Stouten en voorzitter Charlotte Martens van de reddingsbrigade. Eigenlijk wil de de Veiligheidsregio twaalf ex-brand'weerjeeps cadeau doen aan Reddingsbrigades Nederland, maar dat vond het bestuur toch te gortig. Op de foto doopt strand wacht Rob van Sundert de auto, terwijl (vlnr) Maljaars, Stouten en Martens toekijken. foto Ronald den Dekker Een bewoner aan de Roggenplaat in Zierikzee ontdekte gisteroch tend rond 8.30 uur dat er was inge broken in de schuur bij de woning en dat er diverse goederen waren weggenomen. Zo blijken er twee kitesurfsets te zijn gestolen. Verder zijn er ook een golftas en een ge reedschaptas uit het schuurtje ont vreemd. De waarde van de gesto len goederen is niet bekend. Romée (3) woont in Hulst. Op een zonnige zaterdagochtend mocht ze met haar vader mee naar Antwer pen, waar hij even wat zaken moest afhandelen. Eigenlijk wilde ze liever in de tuin blijven spelen, maar de be lofte dat ze in Antwerpen samen met haar vader een pannenkoek zou gaan eten in een écht pannenkoeken huis, trok haar al snel over de streep. Het vooruitzicht was kennelijk zo aanlokkelijk dat ze haar vader bijna smeekte direct te vertrekken. Hij had haar voorgespiegeld dat het pannenkoekenhuisje (in de kruidtuin aan de Leopoldstraat) er een beetje uitzag als het huisje in het sprookje van Hans en Grietje. Dat had Romée goed in de oren geknoopt. Toen de serveerster de bestelling op kwam nemen, vroeg zij dan ook: „Zeg papa, is dat nou de heks?" Kunstenaars bekommeren zich om schrijnend lot van dieren PZC-foto's geven de wederopbouw een eigen gezicht Zaterdag 19 juni 2010 NOORDGOUWE Het dorpshuis in Noordgouwe gaat niet dicht en wordt ook niet ge sloopt. Door onjuiste informatie vanuit het gemeentehuis is eerder deze week wel die suggestie ge wekt. Naar nu blijkt, gaat het om het oude kleutergebouw aan de Pauw straat. Dat wordt gesloopt. De prikdienst van de huisartsen en de trombosedienst verhuizen per 1 juli naar het dorpshuis. STELLENDAM Een 23-jarige motorrijder uit Som- melsdijk reed donderdagavond een hond aan en kwam daarbij ten val. Dat gebeurde op de Eendrachtsdijk in Stellendam. Een loslopende hond was al aan de overkant, maar keerde en stak opnieuw over. De motorrijder kon het dier niet meer ontwijken. Hij is met armletsel op genomen in het ziekenhuis Dirks- land. De hond is dood. ZIERIKZEE Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl havendagenterneuzen.nl Alle optredens zijn gratis toegankelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61