Damespeloton protesteert tegen verbod oortjes Zonnebril maakt 34 Prijs wielerquiz is ticket naar finish in Parijs WEEILEKgUt; Lindsay Wyatt reikt prijzen uit bij toernooi zaterdag 19 juni 2010 De deelneemsters aan de Ster Zeeuwsche Eilanden trekken stevig door in de polder. foto Robert de Jonge door Frits Bakker VLISSINGEN - De toon van Martin Bruin, bekend als jurylid uit de Tour, was streng en dreigend. De grijze eminentie sprak de jonge Zeeuwse renster Birgit Lavrijssen voor de tweede etappe van de Ra- boSter Zeeuwsche Eilanden aan op de communicatie die ze mee droeg: het beruchte oortje, zoals dat in wielerkringen wordt ge noemd. En er gold in de vrouwen wedstrijd een verbod op de com municatie tussen ploegleiders en rensters. Dus ook voor Birgit La vrijssen, die te horen kreeg dat ze uit koers zou worden gezet als ze het oortje niet onmiddellijk verwij derde. Het was bedoeld als een protestac tie kort voor de start van de etap pe, tegen de maatregel van de in ternationale wielrenunie, die was opgezet door de ploegleiders Jeroen Blijlevens en Heidi van de Vijver. Zelfs de Belgische juryvoor zitter kon wel begrip voor de actie opbrengen. „Ik ben er zeker van dat er mét de oortjes harder wordt gekoerst dan zonder, maar het is nu eenmaal een regel die we moe ten naleven." Martin Bruin was feller in zijn reactie. De routinier van het jury korps banjerde fier langs het pelo ton en deelde hier en daar waar schuwingen uit. „Ik zet je direct uit koers als je dat ding niet af doet", klonk het. Blijlevens (van de ploeg van Marianne Vos) en Van de Vijver, toprenster uit de pe riode van Leontien van Moorsel, vinden het verbod op de oortjes belachelijk. Egon van Kessel, van de dominante ploeg van Cervélo, die met Kirsten Wild gisteravond opnieuw de etappe won, ging mee in het protest. „De maatregel slaat nergens op, want vrouwen moet je door ze te coachen via de oor tjes in de aanval sturen of laten counteren. Zonder communicatie kun je een wedstrijd krijgen waar in totaal niets gebeurt." De koers, die van Middelburg naar Vlissingen voerde, ging toch ge woon van start nadat Bert van Gils via de microfoon talloze op roepen had gedaan. En eenmaal op de pedalen kon Cervélo de wed strijd weer controleren, met de ge le trui (Kirsten Wild), de rode trui (Charlotte Becker), de groene trui (ook Wild) en de witte trui (Lizzy Armitstead) in de gelederen. Wat voor koers het zou worden? „Ik ga Marianne Vos niet laten aan vallen, die heeft al zo'n zwaar pro gramma", zei Blijlevens. „Ze rijdt begin juli de Giro, daarna volgt de voorbereiding op het WK in Au stralië, ik gun haar hier rust." Van Kessel: „Maar als zij niet gaan rij den, wordt het een saaie koers. Dan zijn wij veel te sterk voor de rest." Het eerste sprintje voor de punten na zo'n twintig kilometer liet dat al zien. Wild, Slappendel en Becker reden het hele peloton uit de wielen en Armitstead blokkeer de als een geroutineerde prof de grote groep. Tien kilometer verderop kondigde de Tourradio plotseling een verras sende solovlucht aan. Baukje Doe- dée was er alleen vandoor gegaan. Ze reed een ruime minuut voor sprong bij elkaar met de wind in de flank, maar werd in de buurt van Geersdijk weer ingehaald. „Ik heb er wel ontzettend van geno ten", vertelde ze later. „Het was een dood moment in de wedstrijd en ik had niet verwacht dat ze me zouden laten gaan." Vera Koedooder zette even later aan voor een solo die ook strand de in het zicht van de finish. Twin tig rensters maakten zich uiteinde lijk los met de negentienjarige eer stejaars dame Birgit Lavrijssen uit Kapelle, die in een prachtige in spanning stand hield voorin. Kirsten Wild won de sprint met overmacht voor ploeggenote Char lotte Becker en de voor een Bel gische ploeg rijdende Martine Bras. VLISSINGEN - Zo'n 400 Zeeuwse ju doka's en jiu-jitsuka's zijn vandaag actief in sporthal Baskensburg te Vlissingen. Ze komen in actie tij dens de jaarlijkse clubkampioen schappen van sportschool Geel hoed. De prijzen worden uitgereikt door Lindsay Wyatt, tweevoudig wereld kampioene jiu-jitsu, gedeputeerde Harry van Waveren en John Beer, voorzitter van de Judobond Zuid-Nederland. Verder wordt de nieuwe website van de stichting Ju do Zeeland gelanceerd. Het toernooi begint 's morgens om 8.45 en duurt tot ongeveer 16.00 uur. Een paar dagen vóór het einde van de Tour de France kun nen wielerliefhebbers hun kennis van de wielersport tonen in een wielerquiz. De hoofdprijs is een tweedaagse reis voor twee per sonen naar de finish van de Tour de France in Parijs. De quiz wordt gehouden in De Zaete in Yerseke. Zeeuwse en (in ternationale vragen komen aan bod komen. De quiz begint om 19.30 uur op donderdag 8 juli. Sportjournalisten van de PZC-re- dactie buigen zich over de vragen. In de aanloop naar de quiz wor den er in de krant regelmatig voor beeld-vragen gepubliceerd. Dat zijn opwarmertjes voor de quiz. Datum: donderdag 8 juli Plaats: De Zaete te Yerseke Aanvang: 19.30 uur. Aanmelden: wielercafe@pzc.nl door Maarten van Helvoirt ROSMALEN - Het is de hele week al zonnebrillenweer tijdens het ten nistoernooi van Rosmalen. Maar juist de spelers dragen er geen. De profs denken er eerder last van te hebben dan profijt, terwijl dat een misvatting is. Janko Tipsarevic, die gisteren ten koste van titelverdedi ger Benjamin Becker de finale haal de is een hoge uitzondering in het mannencircuit. Weer of geen weer, hij draagt een zonnebril. En hoe wel de Serviër een showmannetje is, is dat niet de reden. Net zo min als de scherpe zon. „Ik denk dat hij die bril niet draagt om zich te beschermen tegen scha delijke UV-stralen, maar vooral om het contrast tussen de bal en de baan beter te zien", zegt Jeroen van de Graaf, opticien en als sponsor verbonden aan het toernooi in Ros malen. Tipsarevic bevestigt na af loop dat hij dat goed gezien heeft. „Maar ik moet sowieso een bril dra gen. Ik zie niet heel slecht, -1 en -0,75, maar het is nodig", zegt de nummer 51 van de wereld. Anastasia Rodionova is een van de weinige vrouwen die met zonne bril tennist. Gisteren won de Au stralische samen met de Russisch^ Alla Kudryavtseva de vrouwendubl belfinale in Rosmalen echter zon der bril. „Helaas wel, ik speel graag met bril. Maar alleen als de zon schijnt. Ik vind dat iedereen dat zou moeten doen, want je moet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58