snel af op WK sport 133 Van bondscoach Parreira blijft niet veel over Slovenië doet zichzelf tekort SOUTH AFRICA 2010 zaterdag 19 juni 2010 'Waarom hij die goal afkeurde, weet ik niet. We hebben het hem een paar keer gevraagd, maar hij negeerde ons. Misschien verstond hij geen Engels' VS-aanvoerder Donovan over de Malinese scheidsrechter Coulibaly. door Theo Brinkman KAAPSTAD - De reputatie van Enge land brokkelt in Zuid-Afrika snel af Hoon en kritiek zullen vandaag weer neerdalen op het elftal en de bondscoach Fabio Capello. De En gelsen blameerden zich gistera vond met een gelijkspel (o-o) te gen Algerije en staan er na twee duels beroerd voor. De schande van een nederlaag bleef de Engelsen bespaard, dat wel, maar ook het gelijkspel zal als een vernedering worden be schouwd door het thuisfront. Bo vendien is het uitzicht op de twee de ronde danig vertroebeld. De En gelsen zullen waarschijnlijk moe ten winnen van Slovenië om de achtste finale te kunnen bereiken. Algerije herstelde zich in Kaapstad uitstekend van die zeperd. De Woestijnvossen toonden geen ont zag voor de drie leeuwen op het Engelse shirt. Bijna dertig jaar na het wonder van Gijon heeft het Al gerijnse voetbal er zodoende weer een heldendaad bij. Werd destijds, op het WK van 1982, Duitsland sensationeel verslagen, nu was En geland het slachtoffer van de Noord-Afrikanen. De betere kansen waren deson danks wel voor Engeland, maar ook bij die kansen kwam de on macht van het elftal aan het licht. De schoten waren te slap, de pass- jes net te slordig. Nee, als het erva ren elftal zich niet snel verbetert, draait het toernooi in Zuid-Afrika voor de Engelsen uit op het meest teleurstellende WK sinds 1958. Dat was de enige keer dat Engeland de groepsfase niet overleefde. De vedetten gaven tegen Algerije niet thuis en van de waterdragers hoeft het heil ook in Engeland niet te worden verwacht. Vooral Wayne Rooney leverde een wan prestatie. De ster van het elftal liet ballen van zijn voet springen, zag passes bij een tegenstander belan den en kon niet één keer gevaar lijk worden. In zijn rug bleef ook aanvoerder Steven Gerrard onder de maat. De nationale discussie zal de komende dagen dan ook gaan over de vraag hoe Capello dit elftal nog aan de praat gaat krijgen. Eén voordeel: de discussie over de keepers zal daardoor even naar de achtergrond verdwijnen. Want gis teren overdag waren de Engelse keepers het gesprek van de dag. 's Ochtends al lekte uit dat Capello zou kiezen voor David James in plaats van Robert Green. Green blunderde zaterdag in de eerste wedstrijd, wat Engeland de over winning kostte tegen de Verenigde Staten (1-1). De hele week liet Capello vervol gens in het midden of hij Green in de tweede wedstrijd opnieuw zou opstellen. Gisteren gaf hij uitsluit sel. Een slechte laatste training op donderdagavond kostte Green de kop. En dus waren gisteravond alle ogen gericht op David James. Ook de 39-jarige keeper van Portsmouth heeft immers een al lesbehalve vlekkeloze reputatie. Gisteravond, bij zijn debuut op een WK, was op James echter niets aan te merken. Op zijn ploeg genoten des te meer. En dat had den ze zich in Engeland voor het WK toch heel anders voorgesteld. door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Met slechts twee miljoen inwoners is Slovenië het kleinste land op het WK voetbal. Desondanks koerste de ploeg giste ren lange tijd af op de achtste fina les. In het duel met de Verenigde Staten leidde Slovenië na 45 minu ten met 2-0 via treffers van Vaker Birsa en Zlatan Ljubijankic, maar deed het zichzelf in een aantrekke lijke tweede helft tekort. De Ameri kanen konden terugkomen in de wedstrijd (2-2) en stapten nog bijna met een zege het veld af Een echte uitblinker viel niet te ontdekken. De Slovenen lieten een paar aardige flitsen zien, de Amerikanen speelden lange tijd zonder overtuiging. De man die wél in het middelpunt van de be langstelling stond, luisterde naar de naam Koman Coulibaly. De scheidsrechter uit Mali debuteerde op het WK, maar kan de dvd van het duel maar beter niet al te snel terugkijken. Coulibaly voelde de wedstrijd slecht aan, liet zich be spelen door de Slovenen en boor de Team USA in de slotfase ook een overwinning door de neus. Maurice Edu schoot vlak voor tijd de 2-3 binnen, maar Coulibaly keurde het doelpunt gedecideerd af Waarom hij dat deed, bleef on duidelijk. Natuurlijk werd er in het strafschopgebied geduwd en getrokken, maar als daarvoor flui ten een trend wordt, gaan we dit WK weinig doelpunten meer zien. Slovenië had het duel al veel eer- WK GROEP A Zuid-Afrika-Mexico 1 -1 Uruguay-Frankrijk 0-0 Zuid-Afrika-Uruguay 0-3 Frankrijk-Mexico 0-2 Uruguay Mexico Frankrijk Zuid-Afrika 2 110 4 3-0 2 110 4 3-1 2 0 11 1 0-2 2 0 11 1 1-4 Dinsdag 22 juni: Mexico-Uruguay, Frank- rijk-Zuid-Afrika (16.00). GROEP B Argentinië-Nigeria 1-0 Zuid-Korea-Griekenland 2-0 Argentinië-Zuid-Korea 4-1 Griekenland-Nigeria 2-1 Argentinië Zuid-Korea Griekenland Nigeria 2 2 0 0 6-5- 1 2 10 13 3-4 2 10 13 2-3. 2 0 0 2 0 1 - 3 der in een beslissende plooi kun nen leggen. Na een effectieve eer ste helft verzuimde het door te drukken. De Slovenen lieten de Amerikanen komen, slikten een snelle tegentreffer van Donovan, bleven speculeren op een geslaag de counter, bespeelden Coulibaly en simuleerden de ene na de ande re blessure. Het ritme werd keer op keer onderbroken, omdat de Malinese scheidsrechter er veel te vaak intrapte. Het voetbal stond niet meer centraal bij Slovenië en dat kwam de ploeg duur te staan. Michael Bradley, oud-speler van Heerenveen, rondde in de slotfase technisch knap een mooie aanval af (2-2) en vier minuten later leek Edu zelfs de winnende goal te ma ken. Coulibaly besliste anders. Ghana Duitsland Servië Australië Nederland Japan Kameroen Denemarken Italië 10 10 1 1- 1 Paraguay 10 10 1 1 - 1 Nieuw-Zeeland 10 10 1 1 - 1 Slowakije 10 10 1 1- 1 Zondag 20 juni: Slowakije-Paraguay (13.30), Italië-Nieuw-Zeeland (16.00). Donderdag 24 juni: Slowakije-ltalië, Paraguay-Nieuw-Zeeland (16.00). GROEP G Ivoorkust-Portugal 0-0 Brazilië-Noord-Korea 2-1 Brazilië Ivoorkust Noord-Korea Portugal 1 1 0 0 3 2-1 10 10 1 0-0 10 0 1 0 1 - 2 10 10 1 0-0 Dinsdag 22 juni: Nigeria-Zuid-Korea, Grieken- land-Argentinië (20.30). GROEP C Slovenië-Algerije 1-0 Engeland-Verenigde Staten 1-1 Slovenië-Verenigde Staten 2-2 (2-0). 13. Bir sa 1-0, 42. Ljubijankic 2-0, 48. Donovan 2-1, 82. Bradley 2-2. Scheidsrechter: Coulibaly (Mli). Gele kaart: Cesar, Suler, Kirm, Jokic (Slo venië), Findley (Verenigde Staten). Aantal toe schouwers: 45.573. Engeiand-Algerije 0-0. Scheidsrechter: Irma- tov (Oez). Gele kaart: Carragher (Eng), Lacen (Alg). Aantal toeschouwers: 60.000. Slovenië 2 1 1 0 4 3-2 Ver. Staten 2 0 2 0 2 3- 3 Engeland 2 0 2 0 2 1 - 1 Algerije 2 0 11 1 0- 1 Woensdag 23 juni: Slovenië-Engeland, Vere nigde Staten-Algerije (16.00). GROEP D Ghana-Servië 1-0 Duitsland-Australië 4-0 Duitsland-Servië 0-1 (0-1). 38. Jovanovic 0-1. Scheidsrechter: Udiano Mallenco (Spa). Rode kaart: 37. Klose (Duitsland, 2x geel). Gele kaart: Khedira, Lahm, Schweinsteiger (Duits land), Ivanovic, Kolarov, Subotic, Vidic (Servie). Bijzonderheid: 60. Stojkovic(Ser) stopt straf schop van Podolski (Dui). Aantal toeschou wers: 38.924. 110 0 3 1-0 2 10 1 3 4- 1 2 10 13 1-1 1 0 0 1 0 0-4 Zaterdag 19 juni: Ghana-Australië (16.00). Woensdag 23 juni: Ghana-Duitsland, Austra- lië-Servië (20.30). GROEP E Nederland-Denemarken 2-0 Japan-Kameroen 1-0 110 0 3 2-0 1 1 0 0 3 1 - 0 1 0 0 1 0 0-1 1 0 0 1 0 0-2 Zaterdag 19 juni: Nederland-Japan (13.30), Kameroen-Denemarken (20.30). Donderdag 24 juni: Denemarken-Japan, Kameroen-Neder land (20.30). GROEP F Italië-Paraguay 1-1 Nieuw-Zeeland-Slowakije 1-1 Zondag 20 juni: Brazilië-lvoorkust (20.30). Maandag 21 juni: Portugal-Noord-Korea (13.30). Vrijdag 25 juni: Portugal-Brazilië, Noord-Korea-lvoorkust (16.00). GROEP H Honduras-Chili 0-1 Spanje-Zwitserland 0-1 Chili 1 1 0 0 3 1 -0 Honduras 1 0 0 0 0 0 - 1 Spanje 1 0 0 0 0 0 - 1 Zwitserland 1 1 0 0 3 1 - 0 Maandag 21 juni: Chili-Zwitserland (16.00), Spanje-Honduras (20.30). Vrijdag 25 juni: Chi- li-Spanje, Zwitserland-Honduras (20.30). TOPSCORERS 1. Higuain (Arg) 3; 2. Forlan (Uru) 2; 3. Tshaba- lala (ZAf), Marquez (Mex), Hernandez (Mex), Blanco (Mex), Dempsey (VSt), Donovan (VSt), Bradley (VSt), Gerrard (Eng), Heinze (Arg), Lee Jung-soo (ZKo), Park Ji-sung (ZKo), Chung-Yong Lee (ZKo), Uche (Nig), Torosidis (Gri), Salpigidis (Gri), Koren (Slv), Birsa (Slv), Ljubijankic (Slv), Gyan (Gha), Podolski (Dui), Klose (Dui), Müller (Dui), Cacau (Dui), Kuijt (Ned), Honda (Jap), Alcaraz (Par), De Rossi (Ita lië), Vittek (Slowakije), Reid (NZe), Maicon (Bra), Elano (Bra), Ji Yun-nam (NKo), Beause- jour (Chl), Fernandes (Zwi), Pereira (Uru), Jo vanovic (Ser) 1. RODE KAARTEN Groep A. Uruguay: Lodeiro. Zuid-Afrika: Khu- ne. Groep B. Nigeria: Kaita. Groep C. Algerije: Ghezzal. Groep D. Servië: Lukovic, Australië: Cahill, Duitsland: Klose. GELE KAARTEN Groep A. Frankrijk: Ribéry, Abidal, Toulalan (2), Evra; Mexico: Juarez (2), Torrado, Moreno, Franco, Rodriguez; Zuid-Afrika: Dikgacoi (2), Masilela, Pienaar; Uruguay: Lugano, Victorino. Groep B. Griekenland: Torosidis, Tziolis, Sama ras, Papastathopoulos; Argentinië: Gutierrez (2), Mascherano, Heinze; Nigeria: Haruna, Oba- si. Zuid-Korea: Yeom, K.H. Lee. Groep C. Engeland: Milner, Carragher (2), Ger rard; Verenigde Staten: DeMerit, Findley (2), Cherundolo; Slovenië: Cesar, Suler, Kirm, Jokic, Radoslavljevic, Komac; Algerije: Yebda, Lacen. Groep D. Ghana: Vorsah, Tagoe; Servië: Zigic, Kuzmanovic, Ivanovic, Kolarov, Subotic, Vidic; Duitsland: Özil, Cacau, Khedira, Lahm, Schwein steiger; Australië: Moore, Neill, Valeri. Groep E. Nederland: De Jong, Van Persie; De nemarken: Kjaer; Japan: Abe; Kameroen: Nkou- lou. Groep F: Paraguay: Caceres; Italië: Camorane- si; Nieuw-Zeeland: Lochhead, Reid; Slowakije: Strba. Groep G: Ivoorkust: Zokora, Demel; Portugal: Ronaldo. Brazilië: Ramires. Groep H: Honduras: Wilson Palacios; Chili: Car- mona, Fernandez; Zwitserland: Benaglio, Yakin, Ziegler, Grichting. Hans de Ridder, voormalig sport ambtenaar van de gemeente Goes, woont al enige tijd in Noordhoek, een voorstad van Kaapstad. Hij is te genwoordig filmmaker en volgt het WK voetbal in Zuid-Afiika op de voet. De Ridder bericht elke zater dag over de gebeurtenissen in het or ganiserende land. L Ik heb een vriend die gids is in het k\partheidsmuseum van Kaapstad, jjet District Six Museum. Joe is fijn naam. Toen ik hem donderda- ochtend bezocht, de dag na de Verpletterende nederlaag (0-3) van fde Bafana Bafana's tegen Uruguay, f trof ik een hevig discussiërende staf van het museum in de kanti ne aan. Het ging er hard aan toe. Men was hevig teleurgesteld in het resultaat van hun ploeg. Van de Braziliaanse coach Parreira bleef niet veel over. Een ander vond dat je een WK niet kan winnen met al leen maar vuvuzela's en vlaggen. Ik heb geprobeerd om nog wat hoop te geven, maar de wond was heel diep. Ik heb die ochtend ook een be zoek gebracht aan het Fifa suppor- tersfeest op de Grand Parade van Kaapstad. Daar zou men onder meer mijn duobox met dvd's over de bouw van het Cape Town Sta dion en een film over de 'Cape of Beauty' verkopen. Ik was uitverko ren door het Cape Craft Instituut voor Design. Was daar apetrots op. Echterna de Bavaria Babes is ook Hans het slachtoffer van de Fifa-wetten. Inspecteurs van de Fi fa hadden woensdag mijn dvd's uit de verkoop laten nemen, om dat men het geen handwerk vond. Elke tegenactie is kansloos, omdat de wereldvoetbalbond hier een heel arsenaal aan advocaten aan het werk heeft. De Bavaria Babes zijn hier overi gens groot nieuws. Iedere dag gro te verhalen, omdat men toch ook vindt, dat de Fifa te ver gaat. Men gedraagt zich als de grote God. Dat wekt onder de bevolking veel weerstand op. Ook suppoosten hebben al een wilde staking gehouden, omdat er raar met geld en beloftes is omge gaan ten nadele van de jongens die het vuile werk moeten opknap pen. Wat ook als jammer wordt erva ren is dat verschillende landen heel eenvoudig geplande trainin gen laten uitvallen. Men heeft hier voor het WK speciale trainingssta dions gerenoveerd. Deze stadions liggen meestal in de buurt van townships, omdat men de man zonder geld in de gelegenheid wil stellen om toch ook de grote ster ren van dichtbij te kunnen bewon deren. Ze hebben immers geen geld om tickets voor de wedstrij den te kopen. Door het uitvallen van trainingen worden deze arme mensen teleurgesteld. hans@capeproductions.co.za Hans de Ridder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 57