zeeland 127 aan wederopbouw om z n ooren Staten: loon van Boerma 'exorbitant' 'Nu de zelfstandigheid van Delta verankeren' to te gast zaterdag 19 juni 2010 Tramremise in Draaibrug, november 1960. foto's archief PZC MIDDELBURG - De raad van com missarissen van Delta moet ingrij pen in de honoreringsstructuur bij het bedrijft Deze boodschap heb ben de Staten van Zeeland hun vertegenwoordiger in de aandeel houdersvergadering van Delta meegegeven. De Staten vonden dat het salaris met bonus van Delta-directeur Peter Boerma 'exorbitant' is geste gen, vooral ook in het licht van de lagere financiële resultaten van Delta in 2009. Gedeputeerde Kees van Beveren beloofde het ongenoegen van de Staten en hun wens dat de com missarissen optreden maandag in te brengen in de aandeelhouders vergadering van Delta. Eén Statenlid, Izak Vogelaar van de WD, vond de motie schijnhei lig, omdat de provincie en de ge meenten wel willen dat Delta in de reserves tast om dividend uit te keren. Ook andere hoge salarissen wer den in een motie aan de kaak ge steld: die van de directieleden van het Admiraal De Ruyterziekenhuis (ADRZ). De Staten vinden dat de beloningscode ziekenhuis bij het ADRZ moet worden toegepast. /V vroage over stellen. Net as bie Pau en Witte- man. Die zit ten ook al- tied op die vraogen te broeien en dan moe je van goeien 'uuze kommen om 'n schérp ant woord te geven. Anita Tournois uut Bresjes is d'êêste vertelster die mee d'r ver' aol voo den dag komt. Over 'n vint die pas z'n vrouwe ei verlo ren. Nou zou tie eindelienge toch wel 's willen weten waor a ze al d'r geld ao weggestoken. As tie zö'n bitje 't 'alve kot ei deuzocht, vindt ie een paor stenen kruiken, die dichtgesmèèrd ziin. Ze wegen flienk deur en mee 'n zwaoren 'ao- mer gaot ie ze te lief Mao ze ge ven udder nie. 'Dan mao mee de biele d'r op, want noe moen 'k 't weeten. 'Êêl ons leven in èrmoe ge leefd. 't Is noe of nóóit.' En nog 's geeft ie mee fosse 'n klap op de grootse kruike, die spettend uut mekaore vliegt. De brokken en stikken vliegen om z'n óóren. Mao wat is datte joeng? Niks gêên geld, allêêne mao wat zand en stikje pa pier. Mee moeite ontcijfert ie 't ge heim van z'n net overleejen vrou we: "t Is voo mien een weete en voo joe bluuft 't 'n raodsel,' schrieft ze. Ook in de twêêde krui ke zit niks van wèèrde. En daomee is de kouse af 't Ver'aol trouwens ook. Maor eigenlijk ook wee nie. Want nao 't leven bluven d'r nog 'êêl wat vraogen over. En dao liet Anita ons toch mao schóöne mee zitten... De pauze is eigenlijk 'n on- misbaor ogenblik bie die dialect- vertelliengen. Dan kommen de ver' aolen pas echt los. D'n êên schiet d'n anderen an en vraogt 'oe 't noe mee j'n zêêre knie gaot. En of d'èrpels a schóöne staon. En an je dan zegt, da ze stik schóöne staon, mee vee lóóf d'r op, dan krieg je as antwoord: 'Vee stikstof bie gegooid zeker? Dan gaot 't allemao in 't lóóf zitten, joengen. Strekjes 'angen d'r glad gêên èrpels an.' 't Gesieperd róód jasje komt 'r ook bie staon en zegt: "k Missen toch wat in dat ver'aol, maor wadde dat is? 'k Kan 't nie zeggen.' Onderwegt naor 'uus, bluuf'k toch ook mee die vraoge zitten. door Peter Boerma, voorzitter van de directie van DELTA Nu Delta met enige regel maat in de krant komt, is het zinvol toch eens het grotere toneel te schetsen waarop wij als onmisbare onderneming voor Zeeland ons werk moeten en willen doen. Dat maakt het voor ieder die is geïnte resseerd in het wel en wee van Zee land en dus ook van ons bedrijf, wat makkelijker om goed in te schatten wat al die losse berichten nu eigenlijk betekenen. Want Delta en zijn aandeelhou ders staan voor een belangrijk keu zemoment. Komend jaar moeten beslissende stappen gezet worden om onze onafhankelijke wijze van optreden ook werkelijk te kunnen waarmaken. De bouw van een tweede kerncentrale in Zeeland speelt daarin een hoofdrol. De af gelopen vijftien jaar hebben we in de energiesector drie belangrijke fa sen gehad. Na een fusie- en overna meslag, verdwenen veel kleinere gemeentelijke energiebedrijven en bleef een handjevol grotere bedrij ven over. Vervolgens kwam het ja renlang slepende politieke gevecht over de Europees voorgeschreven splitsing van die grotere energiebe drijven in enerzijds het pure net werkbedrijf (het vervoersnet van stroom en gas) dat in handen van overheden zou blijven; en ander zijds een commerciëel bedrijf dat zich bezighoudt met de productie en verkoop van stroom en gas, waarvan de aandelen eventueel wél zouden mogen worden ver kocht. In Zeeland besloten de aandeel houders van Delta, provincie en ge meenten, om die aandelen nu juist niet te verkopen, maar óók in overheidshanden te houden. Dat is belangrijk om even vast te hou den, want de commerciële afsplit singen van Nuon en Essent wer den prompt wél aan hele grote 'jongens' in de Europese energie sector verkocht, zoals Vattenfall in Zweden en RWE in Duitsland. Dat heeft die provincies en ge meenten veel geld opgeleverd. Maar ze krijgen nu nooit meer di vidend, terwijl Delta daar wel mee door kan gaan. De aandeelhouders van Delta worden nu kennelijk nog wel eens besprongen door het idee: hadden wij nu ook moeten cashen? En zij krijgen af en toe kennelijk hoofdpijn van die ra zend ingewikkelde energiesector waar zo ongelooflijk veel tegelijk speelt. Maar die gewenste zelfstandigheid kunnen we maar op één manier vastnagelen en dat is door een soli de speler te blijven met een goed gekozen mix aan productiecapaci teit. De lijn van Delta als energie bedrijf is volstrekt helder: we gaan voor gas, nucleair en zon. We kun nen nu eenmaal niet alles doen. We zijn ook groot genoeg, zolang we samenwerken met voldoende sterke partners. Op korte termijn zoekt Delta naar één of meer part ners voor de zonne-energie. Zo hebben we ook de gasgestookte Sloecentrale ontwikkeld, in part nerschap met het Franse EDF. De formule van samenwerking - maar zelf de regie behouden - werkt. En dan komt nu het grote werk: de tweede kerncentrale. De ko mende decennia heeft Noord west-Europa veel extra productie capaciteit nodig. Bijvoorbeeld door de vervanging van grote ko len- en bruinkoolcentrales in Duitsland. Dat biedt interessante mogelijkheden voor Delta en Zee land. Ik pak er 1 punt uit. Energiecentrales neerzetten aan ri vieren, zoals op grote schaal in Duitsland is gebeurd, is nu uit de gratie en zeelocaties zijn populair. Daarom is de Westerschelde hot vanwege het uitstekende koelwa ter. Het is uiteindelijk eenvoudiger om stroom naar industrienatie Duitsland te transporteren dan ko len, gas of uranium. Kortom, mooie kansen voor Delta, dat de Westerschelde als thuisha ven heeft. Maar Delta kan haar zelfstandigheid alleen verder ver stevigen, wanneer het de regisseur wordt van deze nieuwe centrale. Nu het maatschappelijk en poli tiek draagvlak voor kernenergie be ter is dan ooit, moeten er ook vol doende inspanningen aan dit pro ject worden besteed. Dus natuur lijk gaat Delta dat niet alleen doen. Sinds de locatie van de nieuwe kerncentrale bekend is, zijn we be zig met gesprekken met, en de se- 'De lijn van Delta is volstrekt helder: we gaan voor gas, nucleair en zon' lectie van partners. Denk aan afne mers van energie, investeerders en banken. Verder hebben we gespro ken met kandidaatbouwers van de centrale. Het (Zeeuwse) belang is duidelijk. Een tweede kerncentrale produ ceert elektriciteit zonder CO2. De bouw levert werkgelegenheid op. De centrale versterkt de economie en haalt hoogwaardige kennis naar Zeeland. Kortom, we verwe zenlijken iets dat groter is dan Zee land en dat uitstraling heeft in de internationale regio. De aandeel houders van Delta hebben zich ge lukkig meermalen uitgesproken dat Delta snél deze stappen moet zetten. Dezer dagen gaat het in de politie ke fora en in de media echter veel over besturingsvraagstukken van Delta. De kernvraag daarbij is wie iets te zeggen heeft en tot in welke mate van details. Zolang die discus sie zuiver wordt gevoerd, is er na tuurlijk niks mis mee. Met helder heid zijn we allemaal gediend. Nu heb ik het vertrouwen dat Direc tie, Raad van Commissarissen en aandeelhouders hier wél uitko men, maar ik bepleit wel tempo. Zodat we ons tezamen kunnen richten op de kans om het zelfstan dig voortbestaan van Delta vast te klinken. Wanneer we als Delta de ze stap niet zetten, dan lijkt ook de verkoop van Delta er aan te ko men. Maar wanneer we gezamen lijk deze stip op de horizon van 2018 - het gereedkomen van de nieuwe kerncentrale - wél durven zetten, dan zien we een goed ver ankerde zelfstandige onderneming ontstaan, die het steeds aandurft nét iets anders te handelen dan die andere - inmiddels voormalige - Nederlandse energiebedrijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 55