'eeland 123 Kapelle met 200.000 gulden in de tas Industriële karakter blijft gespaard Opgericht in 1916 Filmmarathon The Twilight Saga Campagne tegen alcoholgebruik op Bevelanden MIDDELBURG zaterdag 19 juni 2010 door Lilian Dominicus Zouden ze het wel goed beseffen, als de kersverse middelbare schoolleerlin- gen in september in de schoolbanken van de Isaac Beeck- man Academie neerzijgen? De ko mende vijf, zes jaar krijgen ze les in gebouwen van de oude veiling, die een grote rol speelde in de Ka- pelse geschiedenis. Misschien moest de schooldirectie Piet Vermaire (82) eens vragen als gastdocent. Meer dan 45 jaar werk te de Kapellenaar voor de veiling en hij heeft verhalen te over. „Ik zou ze altijd nog eens op willen schrijven", zegt hij, in het kantoor van het fruitbedrijf van zijn zoon aan de Wemeldingse Zandweg. Maar ja, de tijd ontbreekt. „Hier verricht ik nog altijd hand- en spandiensten." Al toen hij klein was, mocht hij mee naar de veiling. „Mijn vader had een fruitbedrijf Het was altijd een belevenis als je mee mocht. Toen we op school een opstel moesten schrijven over wat we la ter wilden doen, wist ik het wel: op de veiling werken." Dat was niet naar de goesting van zijn va- Lder, die wist dat die 'witte boor- pden' alleen 's zomers werk hadden Een in oktober werden ontslagen, ïoch: „Ik kreeg als snel door dat ik niet geschikt was om op het land te werken." En dus ging Vermaire, toen hij van school kwam in 1941, op zoek naar een kantoorbaan. Er was een vacature bij een boek- houdkantoor én op de veiling. „Dat kantoor betaalde 2 gulden 50 per week, de veiling 10 gulden. De keuze was snel gemaakt." Hij begon er in 1943 als kassier. „Alles werd toen in contanten ge regeld. Elke woensdag fietste ik met cheques naar Goes, om ze in te wisselen bij de banken. Ik kwam terug met een tasje van 200.000 a 300.000 gulden", zegt hij. Een enorm pak geld, maar: „Daar stond ik toen echt niet bij stil. Ze zeiden wel dat ik over de binnenweggetjes moest fietsen, dus dat deed ik. In die tijd had de veiling een omzet van in de miljoe nen guldens." Van die miljoenen- De veiling in Kapelle is opgericht in 1916, als gevolg van een besluit van de Nederlandse regering dat fruit voortaan verkocht moest wor den via de tussenhandel. In mei 1917 werd de eerste loods bij het station gebouwd, de eerste veiling volgde zes weken later, in juni 1917. In 1985 gingen Goes, Kapelle, Ter- neuzen en Krabbendijke samen in Centrale Veiling Zeeland. De vei ling verhuisde naar de Smokkel- hoek in Kapelle. In de jaren negentig ging de vei ling op in The Greenery. organisatie zou hij uiteindelijk di recteur worden. Eerst adjunct, 'chef de bureau noemden ze dat', en in 1973 directeur. „Daarmee werd ik ook directeur van Terneu- zen. Later werd ik algemeen direc teur van de Centrale Veiling Zee land." Als geen ander zag Vermaire het bedrijf veranderen. Zo werd eerst alles aangevoerd met paard en wa gen. „Een enkeling kwam op de bakfiets. Er was een man in dienst die de vijgen opveegde, daar had hij vast werk aan. Toen kwamen die tweewielige waar van alles mee kon: frezen, ploegen, maar je kan er ook een karretje achter han gen. Dat was toen een hele vooruit gang. Ze hadden ook een nadeel, want ze liepen op diesel. Met vele tientallen tegelijk kwamen ze fruit brengen en dan zag het blauw van de rook. Ik geloof niet dat het ge zond was, maar je hoorde er nie mand over." Wat veel mensen nu niet beseffen, is dat kleinfruit een belangrijke rol speelde in de geschiedenis van de oude veiling. „Er kwamen kleine perceeltjes grond beschikbaar, bij voorbeeld waar nu de wijk Zuid hoek staat. In 1966 had de Her vormde Kerk daar 35 hectare, die ze verpachtte aan 75 mensen. Ze teelden daar klein fruit op en als ze dan wat verdiend hadden, koch ten ze peren-, appel-, kersen- of pruimenbomen. Indertijd waren we een van de grootste kleinfruit- handels van Nederland. Al weken lang staan de klusjesbussen voor het gebouw van de Oude Veiling in Kapelle. Er wordt vooral geschuurd en geschil derd en linoleum voor de vloer ge legd. De muren worden spierwit, deuren, ramen en trapleuningen krijgen een frisse blauwe kleur. „Meer willen we er ook niet aan doen", zegt directeur Suzan Polet van de Isaac Beeckman Academie, die in september de deuren opent. Wie even de moeite neemt om binnen te kijken, ziet dat een gron dige verbouwing inderdaad over bodig is. Er is een mooie, ruime entree, de hal is perfect als aula ge schikt, en de voormalige kantoren boven zijn groot genoeg voor de kleine klasjes die de middelbare school voor ogen heeft. Boven dien, door het gebouw te laten voor wat het is, blijft het indus triële karakter ervan in ieder geval bespaard. Polet: „We hebben de eerste steen uit 1916 bewaard." Het klussen is nog een weekje of wat bezig, maar zeker voor 10 juli is alles gereed voor de eerste ken nismakingsdag. De tachtig leerlin gen die het geluk hadden te zijn aangenomen - er waren 134 aan meldingen - kunnen alvast eens zien met wie ze het komende schooljaar zullen optrekken. GOES - Bioscoop Merral in Goes houdt op 29 juni een speciale The Twilight Saga Marathon. Bezoe kers worden ontvangen met een welkomstdrankje en bij de voor stellingen van de eerste twee films (Twilight en New Moon) worden er leuke prijzen van de nieuwe film Eclipse verloot onder de aan wezigen. In de pauzes tussen de films zijn er hapjes te verkrijgen aan de bar. Als klap op de vuurpijl wordt daarna de derde en nieuw ste film Eclipse vertoond tijdens een exclusieve voorpremière, één van de eerste in Nederland. De kaartjes voor de complete ma rathon bedragen 17,50 per per soon. Reserveren via 0113-223233. Dikke rijen fruitkisten in de oude veiling van Kapelle. Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt in 1983. Pieter Gerard Vermaire, in de boerderijwinkel van zijn zoon. GOES - Indigo Preventie, GGD Zee land en het Helder Theater starten maandag met een reeks voorlich tingsavonden op de Bevelanden en Tholen over alcoholgebruik door jongeren. Zij doen dat op initiatief van ze ven gemeenten in de Oosterschel- deregio. De avonden luisteren naar de titel 'Laat ze niet (verzui pen' en zijn bedoeld voor ouders met kinderen in de groepen 7 en 8. Op een aansprekende manier ko men de thema's alcohol, roken en drugs aan bod. Alle sessies duren van 20.00 tot 22.00 uur. De eerste is maandag in De Spinne in Goes. Woensdag 23 juni doen de voor lichters D'n Ostpit in Oudelande aan. Maandag 28 juni is sport- en gemeenschapscentrum Meulvliet in Tholen het toneel en op woens dag 30 juni is het team in De Kam- perschouw in Kamperland. Maak er voorpaginanieuws van! Kijk op www.pzc.nl/zelfkrantmaken "De Griffioen" TE KOOP diverse ruime voormalige huur woningen, prijzen vanaf 178.000,- k.k. ECHTE MAK El A Al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 51