Het wordt bij Oranje 301 Oranje-internationals spreken drie, vier talen Duitsers terug op aarde na nederlaag tegen Servië Bondscoach Bert van Marwijk houdt vast aan zijn basiselftal. Maar tegen Japan zal er wel anders gespeeld moeten worden dan tegen Denemarken. Hf zaterdag 19 juni 2010 BASIS ONVERANDERD door Leon ten Voorde en Roel Wiche DURBAN - De sigarenwinkel en het voetbal, dat was de horizon voor de generatie die het Nederlands elf tal in de jaren zeventig groot maak te. De nieuwe lichting van Oranje is gemiddeld een stuk hoger opge leid en spreekt soms wel drie of vier talen. „Al die grappen over domme voetballers slaan dus ner gens op", zegt de Nederlandse pers chef Kees Jansma. Hij zal tijdens de lange avonden in het Oranje-hotel niet de 24 boeken van de Odyssee gaan opdreunen, maar Gregory van der Wiel weet wél dat hij als een van de meest ge letterde internationals de historie zal ingaan. De rechtsback van Ajax en het Nederlands elftal leerde Grieks en Latijn op het gymna sium en is daarmee alleen maar ge stopt omdat het niet meer te com bineren viel met voetballen. Zijn ploeggenoten Arjen Robben, Nigel de Jong, André Ooijer, Stijn Schaars, Klaas-Jan Huntelaar, Gio vanni van Bronckhorst en Joris Mathijsen zaten op de havo. Het is moeilijk om in de huidige ge neratie van Oranje nog een interna tional te vinden die ongeschoold vanaf de straat het harde profcir cuit is binnengerold. Vrijwel alle clubs vinden het van groot belang dat jeugdspelers ook achter de les boeken kruipen om te voorkomen dat ze na hun carrière in een zwart gat vallen. „In denk dat in andere landen met bewondering naar onze spelers wordt gekeken", zegt Kees Jansma. „Ze hebben vrijwel allemaal een be paalde opleiding gevolgd, vaak ook een goede opleiding. Clubs eisen van talenten van veertien, vijftien jaar dat ze naar school gaan. Er is een geweldige vooruitgang ge boekt. Er zijn spelers die de pers in drie of vier talen te woord staan. Engels, Duits, Italiaans, Spaans. Dat zie ik nergens anders." Jansma (62) maakte beide genera ties van Oranje mee, de lichting van de jaren zeventig als journalist, de huidige groep als vertrouwens persoon. De verschillen zijn groot, meent hij. „Vroeger was het heel normaal dat je bij het tekenen van een contract meteen een sigaren winkel kreeg. Dat was dan je zeker heid, naast het voetballen. Ik weet nog dat Sjaak Swart op een gege ven moment directeur werd van de Jaap Edenhal. Nou, dat was een hele ontwikkeling." Jansma merkte voor het eerst dat er een nieuw tijdperk was aange broken toen hij Dennis Bergkamp onder zijn hoede moest nemen op weg naar een Europa Cupwedstrijd van Ajax in Zweden. „Dennis was pas zeventien jaar. Ik moest er voor mijn werk heen en werd gevraagd om me een beetje over hem te ont fermen. Hij werd rechtstreeks- inge vlogen vanuit school. Dat bleek dus het gymnasium te zijn." Persoonlijkheid, algemene ontwik keling en een zeker niveau van in telligentie zijn steeds belangrijker geworden. Voetballers konden vroe ger tot diep in de nacht stappen, zonder grote consequenties. Nu staan meteen de filmpjes op You- Tube als een international over de schreef gaat. Internet, Facebook, Hyves en Twitter registreren alles, evenals de media die binnen enke le decennia geëxplodeerd zijn. Er komt zoveel méér op een grote spe ler af denkt Jansma. „Het leven is een stuk moeilijker ge worden, dat wordt wel eens onder schat. Het spanningsveld is groot. Als een international overal aan moet voldoen, kun je wel eens op gefokt raken. We krijgen hier in Zuid-Afrika elke dag wel honderd telefoontjes van supporters en be drijven. Mensen in Nederland den ken 'ze zitten mooi in dat hotel, dan kunnen we wel even langsko men'. En als blijkt dat zoiets niet zomaar kan, zijn die voetballers weer arrogante klootzakken. Men sen vergeten dat die jongens ook ge woon aan het werk zijn, net zoals jij en ik. Ze leven als het ware in een tunnel." Dat voetballers oogkleppen heb ben en alleen maar zitten te kaar ten, zelfs op de mooiste plekken op aarde, kan nu ook wel ontkracht worden. Bondscoach Van Marwijk zag vorige week al zijn internatio nals, zonder uitzondering, als beze tenen het bezoek filmen aan het zwarte getto Hillsbrow in het hart van Johannesburg, waar een Johan Cruijff Court werd geopend. En als het aan de huidige lichting van Oranje ligt, blijft het daar niet bij. Kees Jansma: „Giovanni van Bron ckhorst heeft al gevraagd of de spe lers een keer naar het Apartheids museum kunnen. Het zegt veel over deze generatie." door Leon ten Voorde DURBAN - Met een waarschijnlijk ongewijzigde basisformatie gaat het Nederlands elftal vanmiddag op zoek naar de sleutel die toegang verschaft tot een verdere doortocht in het toernooi. Bij een zege op Ja pan en een remise bij Denemar- ken-Kameroen is de ploeg net als vier jaar geleden in Duitsland al na twee duels verzekerd van een plek de achtste finales. In de jacht op dat ticket voor de vol gende ronde zal bondscoach Bert van Marwijk dezelfde ploeg het ver trouwen geven die in de eerste wedstrijd Denemarken versloeg. Hoewel er toen op de uitvoering het nodige viel aan te merken, is Van Marwijk geen trainer die na een moeizame wedstrijd meteen de boel overhoop gaat gooien. In het Moses Mabhida Stadion van Durban zullen straks de meeste ogen gericht zijn op het trio Sneijder-Van der Vaart-Van Persie. En de grote vraag is hoe ze tegen Ja pan invulling gaan geven aan het aanvalsspel van Nederland. Wesley Sneijder vond van zichzelf dat hij maandag terecht tot man van de wedstrijd was uitgeroepen, Rafael van der Vaart en Robon van Persie stelden zich een stuk nederiger op en lieten meteen al weten dat het niveau tegen Japan omhoog moet. Feit is dat ze tegen de Denen alle drie hetzelfde kunstje opvoerden, waardoor er sprake was van ouder wets kluitjesvoetbal bij Oranje. Die manier van spelen - waarbij ze voortdurend 'in de bal kwamen' - is funest tegen een doorgaans goed georganiseerde tegenstander als Ja pan. Zo'n ploeg dient verrast te worden met onverwachte penetra ties en individuele acties. De wissel werking tussen de drie moet dan ook beter, hoewel dat niet eenvou dig is omdat ze nou eenmaal alle drie de natuurlijke drang hebben om elke bal op te eisen. Een omhaal van Wesley Sneijder tijdens de vrijdagtraining in Durban. Hij is één van de spelers op wie vandaag nadrukkelijk gelet zal worden. foto Olaf Kraak/ANP door Hans Leber PORT ELIZABETH - Het is voorlopig gedaan met de harmonieuze en optimistische sfeer rond het Duit se nationale elftal. Een rode kaart voor de meest bediscussieerde voetballer van Die Mannschaft, spits Miroslav Klose, dompelde de nationale Duitse euforie onder in een modderbad. Dumm, Dumm, dumm. Na de 1-0-nederlaag moet Duitsland woensdag haast wel van Ghana winnen. Woedend verlieten de Duitsers het veld in Port Elizabeth. De eu forie na de 4-0-overwinning op Australië was op slag verdwenen. Eigenlijk vergooiden de Duitsers de wedstrijd in twee minuten. In de 37e minuut beging de onver standige Klose, vertrouweling van zijn trainer Joachim Löw, zijn tweede overtreding op de hielen van een Serviër en kon hij zijn biezen pakken. De spits liep nog niet in de tunnel of Milan Jovano- vic knalde in de 38e minuut de bal van dichtbij achter Duitslands doelman Manuel Neuer. De Duitsers lieten zich, behalve dan in die eerste minuut, door hun ondertal niet nog langer van de wijs brengen en begonnen in de tweede helft een hartverwar mend offensief dat de Serviërs met de rug tegen de muur zette. Er was zelfs een penalty omdat de ervaren Nemanja Vidic (Manches ter United) een voorzet met de hand beroerde, zoals Zdravko Kuz- manovic dat ook al had gedaan te gen Ghana. Vidic kreeg een gele kaart wegens opzettelijk hands. De penalty van Lukas Podolski, ook een vertrouwe ling van zijn trainer, werd gestopt door de Servische doel man Vladimir Stoj- kovic. Dat moment was voor Löw reden ver se krachten te breng en, hoewel zijn elftal er al in slaag de kansen te creëren. Maar Cacau (voor middenvelder Mesut Özil) en Marko Marin (voor Thomas Müller) brachten niets extra's, er viel zelfs druk weg. „Ik dacht dat Özil en Müller moe waren, ze hadden veel werk verzet", zei Löw nadien. Zijn trouw aan de verder goed spelen de Podolski („Ik ben schuldig aan dit verlies, de penal ty moest er in") zal hem niet worden nagedragen. De dis cussie over Klose daarentegen zal weer van voren af aan beginnen. Bij Bayern Mün- chen is hij hopeloos uit vorm en toch stond hij voor de tweede keer dit WK in de nationale basis elf. De beslissing om Klose op te stel len is in ieder geval uit handen van Löw genomen nu die mi nimaal één wedstrijd geschorst wordt. En laat dat nou net een vroege finale voor de Duitsers zijn, woensdag tegen Ghana. De hoge nood te winnen opent de weg voor Cacau, de voormalige Braziliaan die in de voorbereiding op het wereldkampioenschap nog al indruk maakte en het nu hoogstwaarschijnlijk eens in de basiself mag proberen. De Duitse spelers verlieten vloe kend en tierend het speelveld, ook Joachim Löw verdween ges ticulerend en met de armen zwaaiend uit beeld. Bastian Schweinsteiger hekelde de scheids rechter. „Belachelijk. Hij floot voor het minste of geringste, zo heeft het allemaal geen zin."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32