Als je mee mocht naar de fruitveiling Vakantieplannen? 241 zeeland Industriële 19 juni Concertina geeft concerten Oplaadpunten elektrische auto in Middelburg Veiling uit 1916 OPEN DAG Maak dan gebruik van de vakantieservice! U kunt uw krant bijvoorbeeld bij iemand anders laten bezorgen. Wij ontvangen uw aanvraag graag uiterlijk 2 weken voor uw vakantie. zaterdag 19 juni 2010 OUDE VEILING KAPELLE Nieuwe middelbare school Isaac Beeckman Academie neemt intrek in historisch gebouw Piet Vermaire werkte ruim 45 jaar voor de veiling. WESTKAPELLE - De orkesten Entrée en Ensuite van de Zeeuwse Accor deon Vereniging Concertina geven vandaag drie promotieconcerten, twee in Westkapelle en één in Goes. De concerten in Westkapelle zijn van 14.00 tot 15.00 uur en van 16.00 tot 17.00 uur op de Markt. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar Westkapelle Herrijst. Het concert in Goes is 's ochtends van 11.00 tot 12.30 uur op de Markt. Bij slecht weer vervalt het. door Lilian Dominicus Zouden ze het wel goed beseffen, de kers verse middelbare scho lieren die in septem ber in de schoolban ken van de Isaac Beeckman Acade mie in Kapelle neerzijgen? De ko mende vijf, zes jaar krijgen ze les in gebouwen van de oude veiling, die een belangrijke rol in de ge schiedenis van Kapelle. Misschien moet de directie van de school Piet Vermaire (82) maar eens een keer vragen als gastdo cent. Meer dan 45 jaar werkte de Kapellenaar voor de veiling en hij heeft verhalen te over. „Ik zou ze nog altijd eens op willen schrij ven", zegt hij, in het kantoor van het fruitbedrijf van zijn zoon aan de Wemeldingse Zandweg. Maar ja, de tijd ontbreekt. „Hier op het bedrijf verricht ik nog altijd hand en spandiensten." Al toen hij klein was, mocht hij mee naar de veiling. „Mijn vader had een fruitbedrijf. Het was altijd een belevenis als je mee mocht. Toen we op school een opstel moesten schrijven over wat we la ter wilden doen, wist ik het wel: op de veiling werken." Dat was niet helemaal naar de goesting van zijn vader, die wist dat die 'witte boorden' alleen 's zomers werk hadden en in oktober werden ont slagen. Toch: „Ik kreeg al snel door dat ik niet geschikt was om op het land te werken." En dus ging Ver maire, toen hij van school kwam in 1941, op zoek naar een kantoor baan. Er was een vacature bij een boekhoudkantoor én hij kon gaan werken op de veiling in Kapelle. „Dat kantoor betaalde 2 gulden 50 per week, de veiling 10 gulden. De keuze was snel gemaakt." Vermaire begon er in 1943 als kas sier. „Alles werd toen in contanten geregeld. Elke woensdag fietste ik met cheques naar Goes, om ze in te wisselen bij de banken. Ik kwam terug met een tasje van 200.000 a 300.000 gulden." Een enorme pak geld, maar: „Daar stond ik toen echt niet bij stil. Ze zeiden wel dat ik over de binnen weggetjes moest fietsen. In die tijd had de veiling een omzet van in de miljoenen guldens." Van die miljoenenorganisatie zou MIDDELBURG - Middelburg krijgt vijf oplaadpunten voor elektrische auto's. Waar deze punten komen, is nog niet bekend. Op korte ter mijn wordt onderzocht wat de bes te plekken zijn in de stad. Het col lege van burgemeester en wethou ders buigt zich binnenkort over een voorstel over de oplaadpun ten. De gemeente speelt hiermee in op de verwachting dat het gebruik van elektrische auto's zal toene men. Deze auto's kunnen onge veer 60 kilometer rijden op een volle accu. De gemeente wil met de oplaadpunten bezoekers de ge legenheid geven met een volle ac cu de stad weer te verlaten. hij uiteindelijk directeur worden. Eerst adjunct, 'chef de bureau, noemden ze dat', en in 1973 direc teur. „Daarmee werd ik ook direc teur van de veiling in Terneuzen. Later werd ik algemeen directeur van de Centrale Veiling Zeeland." Als geen ander zag Vermaire het bedrijf veranderen. Zo werd eerst alles aangevoerd met paard en wa gen. „Een enkeling kwam op de bakfiets. Er was een man in dienst die de vijgen opveegde. Daar had hij vast werk aan. Hij had een mesthoop achter. Toen kwamen die tweewielige trekkers, waar van alles mee kon: frezen, ploegen, maar je kan er ook een karretje achter hangen. Dat was toen een hele vooruitgang. Ze hadden ook een nadeel, want ze liepen op die sel. Met vele tientallen tegelijk kwamen ze fruit brengen en dan zag het blauw van de rook. Ik ge loof niet dat het gezond was, maar je hoorde er niemand over." Wat veel mensen nu niet meer we ten, is dat kleinfruit een belangrij ke rol speelde in de geschiedenis van de veiling. „Eerst aardbeien, bessen en frambozen, later bra men. Er kwamen kleine perceel tjes grond beschikbaar, bijvoor beeld waar nu de wijk Zuidhoek staat. In 1966 had de Hervormde Kerk daar 35 hectare, die ze ver pachtte aan 75 mensen. Ze teelden daar kleinfruit en als ze dan wat verdiend hadden, kochten ze pe ren-, appel-, kersen- of pruimenbo men. Indertijd waren we één van de grootste kleinfruithandels van Nederland." De veiling in Kapelle is opgericht in 1916, als gevolg van een besluit van de Nederlandse regering dat fruit voortaan verkocht moest wor den via de tussenhandel. In mei 1917 werd de eerste loods bij het station gebouwd, de eerste veiling volgde zes weken later, in juni 1917. In 1985 gingen Goes, Kapelle, Ter- neuzen en Krabbendijke samen in Centrale Veiling Zeeland. De vei ling verhuisde naar de Smokkel- hoek in Kapelle. In de jaren negentig ging de veiling op in The Greenery. Dikke rijen fruitkisten in de oude veiling van Kapelle. Ontwikkelingsdag voor de fruitteelt in 1983. De Isaac Beeckman Academie begint Al weken lang staan de klus- senbussen voor het ge bouw van de oude veiling in Kapelle. Er wordt vooral ge schuurd en geschilderd en lino leum gelegd. De muren worden spierwit, deuren, ramen en trap leuningen krijgen een frisse blau we kleur. „Meer willen we er ook l/oSalti i/oüjw ria m beMckew! 10.00 -16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 26