Scheldekwartier wordt nog maritiemer nieuwbouw Voor het omvangrijke bouw project in het Scheldekwar tier in Vlissingen is geen vaste blauwdruk. Het project groeit, verandert, past zich aan aan de wensen van de stad. Voorbeeld daarvan zijn de plannen voor het noordelijk deel van het dok. Want als het aan wethouder Piet Polderman ligt, krijgt dat deel een maritiemere uitstraling dan aanvankelijk de bedoeling was. "We willen versneld een jachtha ven aanleggen. Het water van het dok moet gebruikt worden." door Dennis Rijsbergen De Machinefabriek blijft sowieso een jaar of vier staan. Daarna wordt hij waarschijnlijk gesloopt. VLISSINGEN - Het voormalige ter rein van scheepswerf De Schelde klieft de stad in tweeën. Nu het ge bied is vrijgekomen voor ontwikke ling zijn er flinke mogelijkheden ont staan. Het Scheldekwartier is een me ga project met alles wat erbij hoort: Ambitieuze plannen, gaten in begro tingen en politieke koppen die rol den. Maar wat is gebeurd, is gebeurd, is de filosofie van Polderman. "Ik kijk liever naar de toekomst. Het Schelde kwartier is een enorm karwei. Als er vandaag een jongetje of meisje gebo ren wordt, dan is het Scheldekwartier pas klaar als hij of zijn van de middel bare school gaat, om maar even de omvang aan te geven." Aan de voormalige Timmerfabriek wordt momenteel letterlijk getim merd en gesleuteld. De renovatie ligt op schema. Goed nieuws voor Om roep Zeeland die het markante ge bouw gaat bewonen. "Eind dit jaar moet het casco opgeleverd zijn. Dan is ook duidelijk wie er definitief in het gebouw komt", zegt Polderman. "De benedenverdieping wordt publie ke ruimte en er komt horeca. Het is nog te vroeg 0111 te zeggen wie die ho reca gaat exploiteren." Nieuw leven De met groen bouwzeil ingepakte Timmerfabriek mag dan wel het eer ste concrete bouwproject in het Schel dekwartier zijn, voor de meeste Vlis- singers begint het nieuwe leven van het Scheldekwartier pas deze zomer. Want in juli staat het slaan van de pa len voor de eerste woningen in deel gebied Bestevaer op de planning. 35 appartementen in de midden- en duurdere prijsklasse en zes herenhui zen. Die zijn eind 2011 klaar. Ook ko men er enkele commerciële ruimten voor een grand café en voor een wa tersportwinkel. In totaal verrijzen in Bestevaer 112 woningen en apparte menten. Bestevaer is een belangrijk deelproject, want die nieuwe wijk schurkt tegen de Vlissingse binnen stad aan. Het moet een intieme woon buurt worden met kleine, rustige woon- en winkelstraten, die aanslui ten op het bestaande winkelgebied. Bestevaer moet ook een historische sfeer van oude schepen uitademen en statige panden weer terug naar deze markante plek in de stad brengen. De restauratie van het centraal in het plan gelegen Dok van Perry en de terug keer van het Van Dishoeckhuis leve ren daaraan een belangrijke bijdrage. "De damwanden bij het Dokje van Perry zijn geslagen, maar als de eerste palen voor de woningen in de grond gaan, wordt het pas echt", vindt ook Polderman. "Dat is absoluut een mijl paal. Dan laten we zien dat het gaat gebeuren. Voor ons is het hét begin, na over flinke hobbels - nou zeg maar bergen - van twee jaar te zijn geko men. Eerst de berg van het plannen Foto: Döhvon Media maken en vervolgens de berg van de crisis. Ik heb echter het gevoel dat we de bergen genomen hebben en dat we gestaag kunnen gaan bouwen." De economische crisis. Ja, die hield het Scheldekwartier in een houd greep, zoals Polderman het zegt. Zo viel de huizenverkoop voor Bestevaer tegen. "Iedereen wacht op iedereen", schetst de wethouder de woning markt in een paar woorden. "Belang stelling genoeg, honderden mensen. Maar potentiële kopers willen eerst hun huidige woning verkopen. De ontwikkelaar wilde pas aan de slag als een aanzienlijk deel van de woningen verkocht was. Die patstelling hebben we gelukkig doorbroken. Deze zo mer gaat het dan toch gebeuren. Ja juli, maar ik heb geleerd de afgelopen twee jaar. Ik houd een slag om de arm." Markt trekt aan Crisis of geen crisis, de gemeente is niet van plan om op de ontwikkeling van het Scheldekwartier te bezuini gen. "Dat zou verkeerd zijn. We zien de markt al aantrekken. Bovendien hebben we als overheid de plicht om mensen aan het werk te houden en projecten doorgang te laten vinden. Als het tegenzit, moet de overheid juist investeren. Dat hebben we ook gedaan. We zijn doorgegaan met het Dokje van Perry en met de Timmerfa briek. We hebben laten zien, dat het ons menens is." De plannen voor het deel ten zuiden van het dok zijn klaar. "Daar zijn we de komende jaren wel zoet mee, er komen zo'n driehonderd woningen", vertelt Polderman. Voor het deel noordelijk van het dok is de gemeen te in gesprek met ontwikkelaars om tot een heroriëntatie te komen. "We willen er niet alleen woningen, maar ook het maritieme karakter verster ken." Er moet een jachthaven komen en daarmee ook leven op en rond het wa ter." Over de andere deelprojecten in het gebied valt nog weinig zinnigs te Foto: Denvon Media zeggen, aldus Polderman. Wat wil je ook bij een project dat zo'n twintig jaar beslaat. "We willen flexibel wer ken en de mogelijkheid openhouden .om in de loop der jaren in te spelen op ontwikkelingen." In dat licht is dan ook nog niet duidelijk wat er met de voormalige Machinefabriek van De Schelde gaat gebeuren. Het mar kante industriële pand uit 1919 stond aanvankelijk op de nominatielijst voor sloop. Maar er kwam fel verzet. De Machinefabriek blijft sowieso tij delijk staan. Een jaar of vier toch wel, schat Polderman. "We willen die pe riode gebruiken om er een tijdelijke functie aan te geven. Expositieruim tes bijvoorbeeld. Mocht er in die tijde lijke sfeer iets ontstaan dat uitgroeit tot iets moois, dan zal de gemeente er zeker aan meewerken om er een defi nitief plan van te maken." Voorwaar de is voor Polderman wel dat een eventueel plan met de Machinefa briek minstens zoveel opbrengt als de woningen die er eigenlijk staan ge pland. Woelige start Het Scheldekwartier kende een woeli ge start, zodanig dat het twee jaar gele den zelfs het Vlissings college van bur gemeester en wethouders de kop kost te. Maar anno 2010 lijkt de vaart er dan eindelijk in te komen. "Ik heb er een goed gevoel over", stelt Polder man. "En ik heb het idee dat de Vlis singse bevolking er de moed bij heeft ingehouden en het Scheldekwartier heeft omarmd. Vooral nu we er een nog maritiemere draai aan willen ge ven dan gedacht, denk ik dat de Vlis- singers deze nieuwe wijk in hun hart zullen sluiten." De nu nog ingepakte Timmerfabriek en de oude kraan blijven behouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 173