Zorgvastgoed op weg naar volwassenheid zorg De zorgsector maakt op dit moment veel ontwikkelin gen door. De sector staat op vrij wel alle politieke agenda's voor de landelijke verkiezingen van 2010. Feitelijk komt het erop neer dat bij elke verandering in politieke wind ook de spelregels wijzigen. En dat gebeurt tijdens "het spelen van het spel". Dat eist veel van het strategisch beleid van de zorginstellingen maar ook van het te voeren vastgoedbeleid. Hoe we in de toekomst omgaan met zorgvastgoed zal er dan ook anders uitzien dan vandaag. Dit is geen verassing. Maar wat ligt er zoal ten grondslag aan deze wijzi gingen en hoe gaat het er dan uit zien. Dat blijft natuurlijk koffie dik kijken. Een aantal aspecten zullen we in dit artikel belichten. Eerst gaan we in op een aantal trends, actualiteiten en enkele problemen. Daarna bespreken we mogelijke oplossingen en gaan we in op onze verwachtin gen voor de komende periode. door Frank van den Berg en Pieter Nienhuis MIDDELBURG - Eerst lichten we een essentieel onderscheid binnen de zorg toe. Globaal worden er twee ca tegorieën onderscheiden binnen de zorgsector namelijk "Cure" en "Ca re". Hierbij is Cure voornamelijk ge richt op het behandelen en genezen van cliënten en richt Care zich op het verplegen en verzorgen van cliënten. Trend 1: Ouderen worden steeds ouder Meest opvallend is dat we met z'n allen steeds ouder worden. Dat komt door twee effecten. Enerzijds de ver grijzing van de babyboomers en an derzijds neemt de levensverwachting steeds verder toe. Ook worden we pas op latere leeftijd "oud". Ter illus tratie: iemand die 25 jaar terug 75 was had een heel ander levenspatroon dan de hedendaagse 75-er. Die laatste 75-er is in vergelijking erg vitaal, le venslustig en actief is op allerlei vlak ken. Hierbij kan gedacht worden aan reizen maar ook aan toename van het internetgebruik en social communies zoals Facebook. Trend 2: Zorgconsument eist meer van zorgaanbieder De zorgconsument wordt steeds mon diger. Hij is kritisch en hij is zich be wust van de keuzevrijheid die hij heeft. Hij bepaalt graag zelf naar welk ziekenhuis hij gaat en maakt dan afwe gingen voor bijvoorbeeld bepaalde specialisten, reisafstand, wachttijden, openingstijden en kosten. Dan heb ben we het over Cure. Als we het hebben over Care, dan zien we dat de zorgconsument in toe nemende mate op latere leeftijd pas verzorgd wil worden. Men blijft lan ger zelfstandig wonen soms in een wo ning met een zogenaamd levensloop- bestendig karakter. Er is ook een ver schil tussen de rijkere klassen en de daaronder gelegen categorieën. Er Nieuwe gebouwen "state of the art.' zijn landelijk gelegen monumentale seniorencomplexen met bijzondere en luxe voorzieningen zoals een pia noconcert op zondagochtend. De spreekwoordelijke bingo avond op woensdag is hier uit den boze. Trend 3: Aanpassing van overheidsbeleid AJ sinds jaar en dag staat de zorgsector centraal op de politieke agenda. En Frank van den Berg. dat maakt het allemaal niet gemakke lijker. Om de marktwerking binnen de zorg een impuls te geven heeft de overheid een aantal jaren geleden de stap gezet van aanbodgerichte zorg naar vraaggerichte zorg. De kapitaal- lastenvergoeding - dit is het bedrag dat een zorginstelling aan vastgoed mag uitgeven - is hiermee afhankelijk geworden van het aantal cliënten dat door een zorginstelling wordt behan deld of verpleegd. Maar dat gaat zelfs nog een stap ver der. Zelfs de aard en zwaarte van klachten van de cliënt zijn bepalend voor deze kapitaallasten. Dan kunnen we gelijk de stap maken naar de marktwaarde van het vast goed. Die is gerelateerd aan deze kapi taallasten en daarmee ook aan de ge boden zorg. En andersom gerede neerd: Geen cliënten betekent geen inkomsten en impliceert daarmee ook een reductie van de marktwaarde van het vastgoed. Men zou daarmee een vergelijking kunnen maken naar de hotelwereld. Immers, daar geldt ook dat indien een kamer niet bezet is, dat direct invloed heeft op de marktwaar de van het vastgoed. Alleen is men in die bedrijfstak niet afhankelijk van ka pitaallasten die door de overheid be paald worden. Trend 4: Gebouwen worden ook steeds ouder Veel gebouwen in de zorgsector zijn gebouwd in de zestiger en zeventiger jaren van de vorige eeuw. Dat geldt zowel voor verzorgings- en verpleeg huizen, maar ook voor een aantal zie kenhuizen en GGZ instellingen. Hier ligt voor de zorgpartijen een kans. Als er toch vervangen moet worden, dan maar gelijk helemaal 'state of the art'. Maar voordat daadwerkelijk overge gaan wordt tot sloop en nieuwbouw gaan er vaak vele jaren voorbij. Dat hangt overigens samen met de vaststel ling van de kapitaallasten en het op bouwen van reserveringen voor nieuwbouw door de instelling zelf. Dat was in het verleden niet nodig. Het ontbreken van historische opge bouwde reserveringen maakt toekom stige vervanging en nieuwbouw soms zelfs onmogelijk. Goede afstemming Na de beschrijving van deze trends kunnen we een overstap maken naar vastgoedvraagstukken binnen de zorg sector. Het vastgoedbeleid van een zorginstelling is zoals in elke onderne ming een afgeleide van het strategisch beleid. Dat vereist een goede afstem ming tussen beide beleidsstukken. In de praktijk blijkt dat vaak niet het ge val. Daar zit een belangrijk struikel blok. Relatief eenvoudige vragen zijn al moeilijk te beantwoorden. Voor beelden zijn: - Welke objecten bezitten we alle maal? En zijn die dan ook volledig ons eigendom? - Wat is de marktwaarde van deze vastgoedportefeuille? Pieter Nienhuis. - Welke huurovereenkomsten zijn er gesloten (verhuur aan derden en huur van derden)? - Welke bepalingen zijn hierin opge nomen. - Welke huurprijzen zijn er afgespro ken en zijn die wel marktconform? Foto: Synchro - Bestaat er een helder inzicht in de onderhouds en servicecontracten voor de gebouwen? In het verleden was het antwoord minder belangrijk. Een zorginstelling kon een goed onderbouwd verzoek indienen bij de overheid kreeg vaak extra geld. Als deze vragen over de sta tus per vandaag moeilijk te beant woorden zijn, is het uitstippelen van een juist vastgoedbeleid voor de toe komst eveneens een stuk complexer. Daarom is het voor veel zorginstellin gen van belang dat men naar het vast goed leert te kijken door een meer commerciële bril. Dat vereist inscha keling van de juiste vastgoeddeskundi gen in het begintraject bij de inventa risatie en vervolgens bij het opstellen en bepalen van het vastgoedbeleid. Veel zorginstelling zijn zich hier steeds meer van bewust. Het is echter vaak nog een ondergeschoven kind dat net als de markt voor zorgvast goed op weg is naar volwassenheid. De interesse vanuit de professionele vastgoedwereld is in ieder geval ook gewekt, getuige het "Zorgvastgoed- plein" op de grootste nationale vast- goedbeurs Provada begin juni 2010. Voor meer informatie en/of advies kunt u contact opnemen met: Synchro Bedrijfsmakelaardij B. V. Pieter S. Nienhuis 06-53 92 3 7 36 A 4 Vastgoedadvies Frank van den Berg 06-43 10 08 58

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 169