De moderne variant van kantoortuin op maat Ontwerp kantoorinrichting BouwraadhuiSegil IOUWEN& BEDRIJFSHUISVESTING In veel bedrijven is de werk plekbezetting slechts 40 tot 60 procent. Veel bureaus zijn 'onbe mand' omdat medewerkers thuis werken, op klantbezoek zijn of vrij zijn. Een efficiënter gebruik van kantoren leidt tot kostenbe sparingen en zeker onder het hui dige economische gesternte wordt daar door directies tegen woordig nadrukkelijk naar geke ken. door Gerben Kuitert 'Blow ups' aan de wand, opgeblazen foto's die refereren aan de kernactiviteiten van het bedrijf, vormen een nieuwe trend in kantoorinrichting. Zoals hier in het kantoor van dienstverlener Pi People. Foto: Tubantia viseur NL Real Estate. In de kanto ren van die klanten sieren tegenwoor dig groot opgeblazen foto's die appel leren aan de kernactiviteiten. Is vol gens De Haan een nieuwe trend in wandversiering: 'blow ups' van pro ducten, reclame-uitingen of nostal gische taferelen die refereren aan de kernactiviteit van het bedrijf. "Je ziet dat de crisis veel ondernemingen dwingt terug te gaan naar de basis. Al le franje en bijzaken zijn weggesne den en de focus is. weer gericht op waar het werkelijk om draait" Bedrij- ven realiseren zich dat het kantoor kan bijdragen aan de interne en exter ne marketing van het bedrijf." Traditioneel Noviteiten op het gebied van kan toor- en projectinrichting zijn er elk jaar weer natuurlijk, maar de markt is volgens De Liaan niet spectaculair in novatief. "Zeg maar gerust tamelijk traditioneel. Met de komst van LED-verlichting zie je dus wel een verschuiving en wat de meubelen be treft komt de nadruk steeds meer op duurzaamheid te liggen. Steeds meel fabrikanten zetten in op kantoormeu- in een diversiteit aan werkplektypes in is te vinden. De kwaliteit van de af werking is hoog en afgestemd op zo veel mogelijk reductie van het geluid. Met barrières, zo als gesloten overleg- De Haan: "Veel mensen zijn van natu re honkvast. Die worden er nerveus van dat ze geen vaste plek hebben op kantoor. Flexplekken werken prima voor bepaalde types werknemers. Nieuw ingericht onroerendgoedbedrijf NL Real Estate. bilair dat recyclebaar is en leveran ciers van tapijt gaan een innamever- plichtin'g aan als de klant het- tapijt wil vervangen." Door de flatscreen wor den de bureaus volgens De Haan weer kleiner. "De afmeting gaat steeds vaker richting 1.60 x 90 cm, waar dat voorheen nog vaker 1.80 x 90 cm was. Door de digitale archivering hoeft er gemiddeld per werknemer ook veel minder kastruimte beschikbaar te zijn. Het gemiddelde moderne kan toor telt minder dan één meter kast ruimte per medewerker. Bedrijven die daar ver overheen schieten, bewa ren doorgaans teveel. De praktijk leert dat het overgrote deel van docu menten die in kasten worden be waard nooit meer wordt gebruikt of ingezien." Een andere trend, volgens De Haan: de kantoortuin keert terug. "Niet de met hydrocultuur gevulde, rumoeri ge, kantoorzalen uit .de jaren zeven tig. Maar open kantoorruimten, waar ruimten, kasten, services-cellen, wordt de open ruimten in kleinere groepskantoren ingedeeld. Besloten heid binnen openheid, noem ik dat. Veel bedrijven willen toe naar min der kamers, waarbinnen één of twee medewerkers - vaak chef of stafmede werkers - hun werk doen. Dat is vaak een hele strijd, want een eigen kamer geeft een zekere status. Maar al die ka mertjes leggen veel ruimtebeslag en vierkante meters zijn duur. Zeker in tijden waarin het economisch niet zo goed gaat." Flexplek De ervaring heeft geleerd dat het flex- plek-concept, waarbij niet alle mede werkers meer hun vaste werkplek hebben maar slechts een verrijdbaar la dekastje of een persoonlijke locker, toch niet voor iedereen geschikt is. Foto: Tubantia Marketing- en salesmensen kunnen er doorgaans goed mee ovciweg, maar administratief personeel een stuk minder. Die hechten aan struc tuur. Daarom werkt een concept met bijna alleen met flexplekken vaak niet." Sinds een jaar of vijftien bestaat het begrip: Het Nieuwe Werken. Ontwikkelingen op het gebied van ICT stellen werknemers in staat over al hun werk- te doen. Dat het nog geen gemeengoed is, komt volgens Michel de Haan vooral doordat mana gers dat tegenhouden. "Het Nieuwe Werken gaat niet alleen over anders gébruiken van een kantoor maar vraagt ook op een andere manage mentstijl. Je kunt als manager niet meer de hele dag jouw medewerkers controleren en dat vraagt vertrouwen van de managers en meer zelfstandig heid en verantwoordelijkheidsgevoel van de medewerkers." MIDDELBURG - In het kantoor pand van Procore in Nieuw-Vennep is geen halogeenlamp meer te vinden. Alle 60 lampen van 40 Watt zijn ver vangen door LED-lampen van 3 Watt. LED-verlichting heet 'ongezel lig' te zijn, maar volgens Procore-di- recteur Michel de Haan (42) slagen veel leveranciers er inmiddels in dat probleem te elimineren. LED heeft absoluut de toekomst en kent een kor te terugverdien tij d. Over licht in kan toren is veel te doen. "Er bestaat bij voorbeeld een groot verschil tussen de natuurlijke behoefte aan licht en de technisch vastgestelde behoefte. De Arbo-wet schrijft voor kantoren een minimum van 450 Lux op het werkblad voor. Maar de vraag is of er een hele dag een constante lichtsterk te nodig is. Philips doet veel onder zoek naar de gevolgen van toename en afname van de lichtsterkte en de in vloed hiervan op de productiviteit van de mensen." Door slim gebruik te maken van de aanwezige ruimte én door medewer kers bepaalde delen van de week thuis te laten telewerken, beschikken de vijfendertig werknemer-s van Pro core samen slechts over 220 vierkante meter kantoor. Dit geeft niet alleen een besparing in geld maar draagt ook bij aan het verlagen van de milieube lasting van de bedrijfsvoering, een van de specialisme van Procore. Procore is dan ook gespecialiseerd' in advies op het gebied van huis- vestings- en facilitairmanagemeht. Het bureau begeleidt (her)huisves- tingsprojecten en adviseert in dat ka der ook over kantoorinrichting en duurzaamheid. Procore deed recent nog grote klussen bij uitgeverij Sano- ma, PiCompany en onroerengoedad- waar bouwen begint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 167