Boerin: Succes op gevoel recensie g Matthijsse Adviseurs Badhuisstraat 28 4381 LS Vlissingen T 0118-416961 F 0118-413253 Accountants info@matthijsse-matthijsse.nl www matthijsse-matthijsse.nl Ze zijn in opkomst, vrouwelijke ondernemers in de agrarische sec tor. Met name in de multifunctionele landbouw zijn vrouwen goed vertegenwoordigd. Ze runnen bed&breakfast, zorgboerderij of minicamping of maken streekproducten. Veelal vertegenwoordigen hun echtgenoten het bedrijf. De vrouwen hadden dus even de tijd om begin deze maand bijeen te komen om te bespreken hoe hun onderne merschap nog verder kan groeien. Doordat de bijeenkomst van LTO en de Taskforce Multifunctionele Landbouw alleen voor vrouwen werd gehouden, waren de toon en gespreksonderwerpen anders dan bij hun mannelijke collega's. door Ron Gregoor MIDDELBURG - Het ging allemaal over ondernemen met het juiste ge voel en over het vinden van een goe de balans tussen moederschap, werk en persoonlijke ontwikkeling. Daar bij gaf Karola Schroder een workshop coachend leidinggeven. Creatief Ui de persoonlijke verhalen bleek de creativiteit van de onderneemsters. Zij weten nieuwe combinaties te be denken die aanslaan. Zo gaat gast vrouw Sandra Vergunt met Randste delingen of kinderen koeien schilde ren en zijn Loes Alferink en haar moe der Truus druk bezig hun bedrijf Koe in de kost op de kaart te zetten. Va- kantievierders kunnen bij Koe in de kost' midden in een weiland recreë ren en meehelpen op het bedrijf. Mar jan Klein Gebbink vertelde over haar zorgboerderij voor zwaar gehandicap te kinderen, waar vooral wordt ge sport. „Die kinderen zitten al zoveel in rolstoelen en busjes, het is heel goed voor ze om te werken aan hun conditie." Ze wist bovendien de juiste snaar te raken met haar verhaal over onderne men op gevoel: ze heeft een goed be taalde baan bij de overheid opgege ven om de zorgboerderij te starten vanuit een goed hart en vol vertrou wen." Het gevoel bleek te kloppen, inmiddels logeren er twaalf zwaar ge handicapte kinderen en werken er twaalf mensen. Inspiratie De onderneemsters raakten door el kaar geïnspireerd en wisselden heel veel informatie uit. Over hun perso neel, de samenwerking met de ge meente, hun PR en financiële hob bels. Kennismakelaar van de Task force Multifunctionele Landbouw El len Kok deed hen hiervoor een aantal handreikingen. Uiteindelijk bleek uit een enquête naar specifieke behoeftes vooral de werklast en bijbehorend tijdgebrek een probleem. Vrouwen springen in alle gaten en doen veelal onzichtbaar werk. Ook zijn ze min der zelfbewust en vinden het daar door lastig hun bedrijf op de voor grond te plaatsen. Aldus de enquête onder de aanwezige vrouwelijke on dernemers. „Een gemiste kans", vindt Ellen Kok. „Want de multifunctione le bedrijven zijn verantwoordelijk voor een groeiende omzet en meer werkplezier." Zij gaat zich daarom sterk .maken voor een vervolg op de ze bijeenkomst met specifieke activi teiten voor vrouwelijke ondernemers in de multifunctionele landbouw. De Taskforce Multifunctionele Land bouw werkt aan versnelling, verbin ding en vernieuwing van initiatieven in de multifunctionele landbouw. Hoe? Door een impuls te geven aan ondernemerschap, professionaliteit, duurzaamheid en maatschappelijke re levantie. Vervolg van pagina 20. Het is een prikkelend pleidooi voor persoonlijke ontwikkeling resulterend in meer bewustzijnsontwikkeling en zelfreflectie: het antwoord moet uit je- zelf komen. Hierdoor ontstaat zelfin zicht, zelfinzicht leidt tot persoonlijke groei, persoonlijke groei maakt het opstellen van je eigen persoonlijke missie mogelijk. De worsteling over de ontwikkeling van zijn eigen per soonlijke levensmissie, rond zijn vijf tigste levensjaar, maakt duidelijk dat het een intensief en gecompliceerd proces is. Zijn visie maakt duidelijk waar zijn grenzen liggen enhij is trouw aan zijn opdracht. Voor mij had hij nog meer aandacht mogen be steden in het boek aan de dialoog. Lei derschap is voor mij een voortduren de dialoog over de verbinding met de omgeving en met jezelf om zo je per soonlijke levensvisie te richten. En die voortdurende dialoog maakt dat een missie niet tijdloos hoeft te zijn en kan evolueren. Guust wil de le vensvisie "als het kan in enkele woor den" weergeven, terwijl een levensvi sie ook bestaat uit het benoemen van een hoger doel (waarom besta ik hier), je ambitieus doel (wat wil ik be reiken), je kernwaarden (waar sta ik voor) en je kernkwaliteiten (waarin blink ik uit). Een lastige opgave dus. Gelukkig gaat Guust via de site www.mission4earth.nl helpen om je eigen missie te ontdekken en te gaan leven. Je bent zelf verantwoordelijk voor je eigen ontwikkeling en dit boek ondersteunt je hierin prima. Frans Verkooijen, Senior Consultant bij Right Management in Breda, is dagelijks betrokken bij beweging van mensen in de context van zichzelf, organisaties en maat schappij. Marlène Ruigrok: Kiezen is een kans voor iedereen "Ik ben naar de boekpresentatie in Den Engel geweest en kwam daarvan 's avonds thuis. Ik ben meteen aan het boek begonnen en heb het in één ruk uitgelezen. Verpaalen heeft voor- en tegenstanders. Je vind het boek echt leuk of je vind het echt niet leuk, een grijze tussenweg is er niet", Ik vond het een geweldig boek. zegt Marlène Ruigrok. Marlène heeft in Zevenbergen een bureau voor Coaching, Advies en Erkend oplei den. 'Een gouden kans' bleek voor Marlè ne Ruigrok inderdaad direct» goud waard. Qua inhoud en timing was het boek direct van grote waarde voor mij. Op het moment dat het boek verscheen, was ik juist bezig met het maken van finale afspraken Marlène Ruigrok: 1 plus 1 is 3.' met nieuwe partners voor de multidis ciplinaire netwerkorganisatie voor de lerende mens, die ik aan het opzetten ben. Verpaalens theorie over kiezen en de creatieve onderneming sloten hier perfect op aan. Ik heb Verpaal- en's adviezen uit het boek gevolgd en kwam daar uitstekend uit." Voor mij gaat het boek over durven kiezen. Dat vond ik de belangrijke les uit het boek: het maken van keuzes. Ben ik re-actief of creatief, kies ik voor sa menwerken of wil ik alles alleen doen? Als je kiest voor creatief bezig zijn en samenwerking, merkje dat (sa men) werken veel leuker is. Dat je .veel aan elkaar kan hebben en je sa men echt 1 1=3 kan bereiken. Guust Verpaalen heeft in zijn boek zijn zienswijze uitgewerkt aan de hand van de werkwijze van een alche mist. Ruigrok vindt dit een geweldi ge vondst, "je kan pas goud maken, als je realiseert dat het niet moet gaan ■over het verkrijgen van zoveel moge lijk goud, maar over het proces van het goud maken zelfs (waardoor goud niet het doel, maar het resultaat is). Een goed voorbeeld voor mij: Philips verkoopt licht, geen lampen. Lampen zijn slechts het middel om licht te ge ven. Opleidingen en advies zijn ook lampen, door samen te werken met onderwijsinstellingen en andere spe cialisten kan je samen een goed orga- nisatieonderwijs totaalplan (lichtplan) maken" Een gouden kans van Ver paalen is volgens coach Ruigrok van grote waarde voor ieder die te maken heeft met ondernemen "Het bevat es sentieel nieuwe elementen, nodig Onze merken: als ondernemer, in mijn nieuwe baan als programma manager, als bestuur der maar vooral op persoonlijk vlak. Tijdens mijn eerste echte ontmoeting met Guust heb ik onbewust mijn ech te levensmissie mogen ontdekken. In alles wat ik heb gedaan en doe is deze tie, als een individu/leider niet au thentiek is kan hij ook niet de authen ticiteit van mensen zien en hier ruim te voor maken! Ruimte creëren zodat de ander zichzelf kan zijn en met zijn/haar inzichten bij kan dragen aan een hoger doel is in mijn beleving cru- voor continuiteit en succes in deze tijd. En het helpt vooral ook om ener gie en plezier te houden in wat je doet. Ruigrok heeft de volgende dag nadat ze het boek gelezen had, tien exemplaren besteld bij Verpaalen, die ze heeft uitgedeeld aan haar toekom stige partners. Gewoon omdat dit boek staat voor de wijze waarop ik graag wil samenwerken, bewust voor elkaar kiezen, samen creatief kijken naar de uitdagingen en samen zoeken naar hoe je van een kans echt goud kan maken. Mariene Ruigrok is eigenaar-directeur van Marlijn, bureau voor Coaching, Advies en Erkend opleiden in Zevenbergen. Nezos Demirel: Waanzinnige impact Het boek Een Gouden Kans heeft een waanzinnige impact gehad op mijn zoektocht op velerlei gebieden. Nezos Demirel: Authentiek leiderschap." missie mijn drijfveer. Deze ontdek king heeft binnen no time mijn den ken, voelen maar zeker ook houding enorm beïnvloed. Gedurende mijn loopbaan heb ik altijd een bevlogen heid gehad voor diversiteit binnen or ganisaties maar niet op een wijze waar op de focus ligt op 1 zichtbaar ele ment van mensen. Na het lezen van het boek, zei ik tegen Guust:"Güust, eigenlijk komt alchemistisch leider schap neer op de authentiek leider schap?. Met een glimlach op zijn ge zicht zei hij: Nezos je raakt de essen- ciaal. Er is altijd een reden waarom je doet zoals je doet, dit kan bij jezelf lig gen of bij hoe het nu eenmaal gedaan wordt of omdat er nooit gesproken wordt over hoe het anders kan. In het boek zijn er een aantal citaten die mij hebben geraakt,' waaronder: "Als de manier waarop je naar dingen kijkt verandert, veranderen de dingen waar je naar kijkt" en "Anderen begrijpen is kennis; jezelf begrijpen is verlich- ting". Nezos Demirel is programmamanager van de Bestuursacadem ie Nederland. Heren: Carl Gross - CG Gant Brax - State of Art - Tenson RedGreen - Meyer M.E.N.S. Ledüb - Seidensticker - DO HOM-Keepers. Di Stllo Dames: Brax - Tenson - RedGreen Only M - Staff Only Kijk voor aktisa op Kaïmlitnit 12,4368 8M Oo»t-8ouburg. Tel. 0118 462168 www.johns.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 161