Kenners enthousiast over boek Guust Verpaalen recensie 20 Een gouden kans is de titel van het nieuwe manage mentboek van Guust Verpaalen. Verpaalen, in Zuidwest Neder land een begrip als het gaat om nieuwe inzichten in leidingge ven, was meer dan twintig jaar werkzaam bij Philip Morris Inter national in verschillende leiding gevende functies. Hij was jaren lang verantwoordelijk voor de grootste fabriek van Philip Mor ris International in Bergen op Zoom, was eerder al financieel di recteur van Philip Morris in Ne derland, hij was managing direc tor van Philip Morris in de Bene lux en eindverantwoordelijk voor de commerciële activiteiten in Noord- Europa. Sinds enkele ja ren is hij een van de experts, die in de Ondernemer de economi sche ontwikkeling in Zuidwest Nederland volgt in de barometer. WOUWSE PLANTAGE - In 2007 vestigde hij zich als organisatieadvi seur en executive coach onder de naam Phidelity. Hij begeleidt onder nemers en geeft ze adviseert ze. Sa men met Daniel Ofman schreef hij het boek 'Het is niet te geloven' over creatief leiderschap. Onlangs kwam zijn tweede boek, Een gouden kans' uit. In dit boek verbindt Verpaalen de oude inzichten van de dynamische al chemie tot een modem op de prak tijk gebaseerd proces van leiderschaps ontwikkeling. Confronterend, maar ook hoopgevend wordt de lezer uitge daagd in zijn eigen rol en verantwoor delijkheid. We vroegen vier experts een korte re- censie- te schrijven van -'Een gouden kans'. Han Polman, burgemeester van Bergen op Zoom, was de allereerste die het boek in handen kreeg. Frans Verkooijen is Senior Consultant bij Right Management in Breda. Marlè- ne Ruigrok heeft in Zevenbergen het advies- en coachingsbureau Marlijn Advies. Nezos Demirel is programma manager van de Bestuursacademie Ne derland, raadslid voor D66 in Bergen op Zoom en heeft nogal wat bestuurs functies. Han Polman: Bewust maken van de kracht van ieder mens 'Er was geen chemie'. Dat is wat je steeds vaker hooit als verklaring waar om iets niet lukt tussen mensen en tus sen organisaties. Anders gezegd: het klikte niet. Als je wil weten hoe je aan je eigen chemie kunt werken, biedt het nieuwste boek van Guust Verpaalen, met de titel 'Een gouden kans, de missie van modern leider schap', een mooie handreiking. Het is niet alleen bedoeld voor bazen van organisaties, want elk mens is im mers leider van zijn eigen leven. Dat is ook de boodschap van het boek: door bewust te zijn van wat je wil, wat jé belangrijk vindt in je leven, beïnvloed je met je houding en ge drag je omgeving en kun je je eigen doelen beter bereiken. Met theorie uit de alchemie - een praktische na tuurfilosofie, zoals Verpaalen dat noemt - beschrijft hij in heldere taal en met eigen praktijkervaringen uit het bedrijfsleven hoe mensen en orga nisaties succesvoller kunnen worden. Verpaalen zet scherp neer hoe het niet moet: eenzijdig vanuit hiërarchie opereren, vanuit structuren en macht. De samenleving vraagt echter die nend leiderschap en vertrouwen dat veel meer uit mensen haalt. De ki-acht van het boek is dat het je be wust maakt van de kracht die elk mens heeft. De kunst is om het ook in praktijk te brengen. Aardig is dat er oefeningen en vragen in het boek zit ten waarmee je zelf aan de slag kunt. En het is ook nog een mooi kijkboek met treffende citaten en prachtige fo to's, geselecteerd door Verpaalen zelf en de Bergse fotograaf Albert Joosen. Tegenwoordig biedt de samenleving niet meer voor iedereen vanzelfspre kende verbanden waar je van jongs af aan dezelfde normen en waarden aan leert en handhaaft. Vroeger was dat meer vanzelfsprekend, vanuit bijvoor beeld de kerken die veel meer in vloed hadden op wie je vrienden wa ren, naar welke school je ging, naar welke omroep je luisterde en keek en zelfs waar je je boodschappen deed. Sinds die verzuiling aan het verdwij nen is, zijn mensen ook meer zoe-- kend geworden. Er zijn nieuwe ver banden, mensen leven in verschillen de werelden. En toch is er bij mensen de behoefte aan een zoektocht naar de kern, van het leven en van jezelf. Dat leidt er toe dat men soms weer terugkeert naar 'religie'. Maar dan vooral, waar Verpaalen op wijst, naar de oorspron kelijke betekenis van het Latijnse woord 'religare' wat 'binden' bete kent. Op zoek naar zingeving, nieu we spiritualiteit. In die trend past het boek 'Een gouden kans'. Deze ontwikkeling heeft ook gevol gen voor de overheid. De kunst van het hedendaagse openbaar bestuur is niet een nieuwe morele zedenmeester te zijn, maar vertrouwen te geven aan mensen, buurten, verenigingen, maat schappelijke organisaties en bedrij ven. En vooral te faciliteren in het leg gen van verbindingen en het helpen ontdekken dat in het gezamenlijke be lang ook het eigen belang te vinden is. In dat opzicht is het boek van Ver paalen ook lezenswaardig voor be stuurders en politici! Han Polman is burgemeester van Bergen op Zoom Frans Verkooijen: Verruiming en zelfreflectie Leiderschap is een thema van alle tij den en omdat ieder mens er mee te maken krijgt fascineert het en verschij nen er dus ook veel boeken over. Guust Verpaalen beschrijft in zijn boek een deel van zijn eigen ontdek kingsreis naar de essentie van leider schap. Het is een prettig geschreven en fraai vormgegeven boek gewor den. Het boek is een combinatie van confrontaties en inzichten en preten deert niet om pasklare .antwoorden te geven. De kernbegrippen zijn verrui ming en zelfreflectie. Het boek geeft geen snelle antwoorden, wel diepe in zichten als je beseft dat het "meten is weten" slechts een van de lenzen is, waarmee je waarneemt. Lees verder op pagina 21.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 160