Nieuwe kansen voor de toekomst Leerlingen Sint Antonius oefenen ondernemerschap innovatieprijs 18 Goede ideeën zijn noodzake lijk voor de ontwikkeling van bedrijven en de gehele econo mie. Op 3 juni 2010 was de Hoge school Zeeland het podium voor nieuwe kansen voor de toekomst. Syntens en Hogeschool Zeeland hielden die dag voor onderne mend Zeeland het inspirerende Zeeuwse Innovatie Evenement (ZIE). Met medewerking van hun partners in het Innovatie Net werk Zeeland. door Loes van der Hoeven VLJSSINGEN - "Dit wordt een mid dag waarin talloze innovatieve ideeën worden aandragen, die noodzakelijk zijn voor de ontwikkeling van uw be drijf en van de gehele economie. Maar hoe creëer je nieuwe kansen voor de toekomst?" Die vraag stelde Jan Schtilenberg; in novatieadviseur bij Syntens Zeeland in zijn openingswoord van de zeven de editie van het Zeeuws Innovatie Evenement aan een zaal vol startende en gevestigde ondernemers en verte genwoordigers van allerlei andere or ganisaties. In plaats van een speech volgde een inspirerend filmpje als war ming up voor de aanwezigen, die na het officiële programma konden kie zen uit een gevarieerd aanbod van vijf tien workshops. Onder het genot van een hapje en een drankje konden zij tenslotte ideeën konden opdoen op de Marktplaats en Subsidieplaza. Innovatieprijs De Zeeuwse Innovatieprijs Emergo is een prijs van Syntens en de Provincie Zeeland die tijdens het jaarlijkse ZIE wordt uitgereikt aan een Zeeuwse on derneming die een succesvolle innova tie heeft gerealiseerd. De prijs bestaat uit eeuwige roem en een kunstwerk van een Zeeuwse kunstenaar. Dit jaar is dat een glasobject van Aja Snelle- man uit Middelburg. NuFormer was de gelukkige winnaar van de Emergo 2010. Het in Zierikzee gevestigde be drijf won de prijs voor hun 3D-pro- 'jecties die wereldwijd gebouwen sie ren. Directeur Rob Delfgaauw: "Met on ze eigen software in combinatie met De zaal luistert aandachtig. De meest succesvolle coach van Nederland, Mare Lanuners, legt uit hoe je werkt aan teambuilding. Foto: Marijke Folkertsma De komende tijd zal groep 7/8 van de basisschool Sint Antonius in Sluiskil meedoen aan het ondernemersspel kids in bizz. Dit is is een leuk en leerzaam spel waarbij de leerlingen onder begeleiding van hun leraar en zakelijk begeleider, een eigen bedrijf gaan runnen. specifieke hardware kan NuFormer 'zelfs op de meest complexe gebou wen fantastische projecties realiseren. Van beperkingen is bij ons dan ook nauwelijks sprake." Dit jaar werden de voorkeursstem men van het publiek beloond met een bijzondere publiekprijs. Voor hun medische tatoeage ontvingen Fi neline Tattoo Studio uit Middelburg/Medisch Wellness Cen ter Zeeland uit Goes het eerste exem plaar van het bakblik De Zeeuwse Knop, dat kunstenares Tinka Leene in een oplage van 2010 exemplaren heeft uitgebracht. Zij wonnen de prijs voor hun medische tatoeages. Beide bedrijven vielen trouwens al eerder in de prijzen. In de Innovatie top 100 van Syntens, bizz en NL Oc trooicentrum staat NuFormer op de 21-ste plaats en Fineline, samen met Medisch Weiness Center Zeeland op plaats 68. Naast Nufomier en Fineline Tatto Studio/Medisch Wellness Center Zee land waren voor de Emergo 2010 ge nomineerd: BlueMailCcntral uit Mid delburg met brieven verzenden via in ternet en Roem van Yerseke met het broedhuis voor mossel-, kokkel- en oesterzaad. De jury, gevormd door gedeputeerde Marten Wiersma, directeur Kamer van Koophandel Zuidwest-Ned er- land Rob van Rentergem, onderne mer Scarlett Kwekkeboom, lector Ho geschool Zeeland Wint Brouwer, di recteur Vitro Plus John Bijl, secretaris TBCZ Karlie van de Vijver en Syn tens adviseur Jan Henk Verburg, had hét er naar eigen zeggen maar moei lijk mee. 'Zonder trainen word je nooit beter'. Met die aanmoedigende woorden startte Mare Lammers, oud bonds coach van het 'gouden' Nederlands dameshockeyteam, zijn presentatie over zijn visie op coaching en leider schap Steeds weer zocht en vond hij innovatieve trainings technic ken om hun prestaties nóg verder te verbete ren. Dat heeft uiteindelijk geleid tot de hoogste trede op het ereschavot van het wereldkampioenschap 2006 in Madrid en de van Olympische Spe len 2008 in Beijing. Workshops Na deze inspirerende woorden van Lammers waaierde het gezelschap uit over de vijftien innovatieve work shops. Gedurende twee sessies van drie kwar tier zetten specialisten de deelnemers aan het denken en aan het werk om tot vernieuwende oplossingen te ko men voor onderwérpen zoals duur zaam verkopen aan de overheid, kan sen verzilveren en omzetten in busi ness, creatief commercieel con tact, ondernemen met sociale netwer ken via internet, sneller en goedkoper bouwen en faciliteren van Zeeuwse starters met innovatief idee (Inno- Go!). Onder het genot van een hapje en een drankje lieten de aanwezigen zich ten slotte adviseren over de meest uit eenlopende inspirerende en innove rende mogelijkheden en interessante subsidieregelingen op de Marktplaats en Subsidieplaza. Een overzicht van alle deelnemende organisaties en interessante subsidiere gelingen is te vinden op www.innova- tienetwerkzeeland.nl/zie TERNEUZEN - Ze werken binnen dat eigen bedrijf met echte producten en echt geld. Ze maken zo op een eenvoudige wijze kennis met enkele financiële en economische begrippen. Daarnaast stimuleert kids in bizz de leerlingen samen te werken en als team te opereren. De leerlingen ver kopen producten van Fair Trade Ori ginal, dit is de importeur voor de We reldwinkels. Fair Trade Original biedt bedrijven in Azië, Afrika en La tijns-Amerika eerlijke handelsvoor- waarden en helpt hen om sterke on dernemers te worden. De producten lopen uiteen van koffie tot hazelnoot pasta en van een dromenvanger tot Foto: Marijke Folkertsma een hip GSM-sieraad. Om de ver koop te stimuleren houdt de school op donderdag 24 juni een verkoop beurs. De leerlingen zullen hun be drijf presenteren en tevens hun pro ducten aan de bezoekers verkopen. De winst die de bedrijfjes maken met de verkoop van hun producten komt geheel ten goede aan een (door de leerlingen gekozen) goed doel. Kids in bizz wordt kosteloos aangeboden aan basisscholen in Nederland dankzij de financiële steun en de inzet van bankvrijwilligers van ABN AMRO, die hoofdsponsor is van kids in bizz. De bank vrijwilligers treden op als za kelijk begeleiders van het spel. www.jongondernemen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 158