MKB- metaal kruipt langzaam uit het dal metaal 17 Administratiekantoor Van Beers BV Belting Service Annita Hoornaert. Foto: Aad Meijer De mkb- metaalsector heeft een zwaar jaar achter de rug. Nu de crisis over zijn diepte punt is, lijkt het iets beter te gaan, maar de werkgevers in de metaalsector zijn er nog niet ge rust op. Er moet nog veel gebeu ren, heel veel. Daarom heeft de Koninklijke Metaalunie, dé werk geversorganisatie in de mkb- me taalsector, een groot aantal wen sen op tafel gelegd. Geadresseerd aan de grote politieke partijen. Een schreeuw om aandacht. Anni ta Hoornaert, voorzitter van de afdeling Zeeland, Niek van der Kade, voorzitter in West- Bra bant en regio secretaris Fons Geerts zitten aan tafel om het een en ander uit te leggen. door Ron Gregoor GOES - Ja, het gaat allemaal wel iets beter dan vorig jaar. Maar dat was geen best jaar. En ja, vooral in Zee land zijn er wel meer jongeren die kie zen voor technische beroepen en ook voor de metaalsector. Maar nee, het imago van de technische sector in zijn algemeenheid en de metaal in het bij zonder is nog steeds slecht. En nee, de opleidingen zijn nog steeds niet goed genoeg voor het moderne be drijfsleven. "Maar er gaat wel wat ver anderen in het onderwijs, wij doen daar als Metaalunie heel veel aan", be looft Niek van der Kade. "Met name de ROC's gaan anders werken. Meer uren aan het werk, minder uren in het schoollokaal." Van der Kade is voorzitter van de Metaalunie in de re gio West- Brabant en in het dagelijks leven directeur van Verzinkerij West- Brabant te Oudenbosch. Annita Hoornaert is voorzitter van de afde ling Zeeland. Zij is directeur van Ma chinefabriek Sas van Gent. Fons Geerts is als secretaris voor de regio's Midden Nederland, Zeeland en West- Brabant een soort aanjager van allerlei activiteiten, en projecten in den lande. Voorzichtig De mkb- metaalsector heeft een moei lijke tijd achter de rug. En hoewel het er op lijkt dat na ruim anderhalfjaar van neergang het grootste deel van de sector weer iets optimistischer is, zijn de verschillen tussen de sectoren in het mkb- metaal groot en blijven on dernemers voorzichtig. Het aantal on dernemers dat positief is over de or derpositie voor 2010 is ongeveer net zo groot als het aantal dat negatief is. De bedrijfsresultaten bij de meeste mkb- metaalbedrijven stabiliseren zich en lopen niet verder terug. Ech ter, ook hier geldt dat de verschillen tussen de sectoren groot zijn. De in vesteringsverwachtingen zijn ook niet bijster gunstig: Slechts een tiende van de ondernemers verwacht meer te in vesteren dan vorig jaar. En dat terwijl 2009 een absoluut dieptepunt was. Om het tij te keren heeft de Metaal unie een aantal wensen op tafel ge legd. Dat gebeurt op een goed mo ment, er komen immers verkiezingen aan en een volgende regering moet snel San de slag om de economische crisis te lijf te gaan. Het creëren van het juiste klimaat voor een goed on dernemers- en industriebeleid is daar bij de belangrijkste insteek. Het Ne derlandse industriële mkb is goed voor de helft van alle innovaties, waar mee zij tot de Europese top behoort. De Nederlandse maakindustrie blinkt uit in procesinnovaties, denk aan ICT toepassingen of aan nieuwe productie processen als lasertechnologie, hoge snelheidverspanen en waterstraalsnij- den. De innovatiekracht verschuift meer en meer van de traditionele gro te uitbesteders naar het mkb. Die mkb-ers zijn toeleveranciers, maar ook hightech start- ups die zorgen voor de noodzakelijke instroom van nieuwe ideeën en technologieën. Het mkb speelt dus een essentiële rol in open innovatie. Het is dus een absolu te noodzaak, vindt Fons Geerts, dat er alles aan gedaan wordt om dat op zijn minst te behouden, maar liever nog uit te breiden. Industrieel onderne merschap moet vanuit de overheid blijvend worden gestimuleerd en on dersteund, vindt de Metaalunie. Een sterk innoverend vermogen is daarbij van groot belang. Om dat te realise ren is een effectief, op elkaar afge stemd instrumentarium nodig, dat hieraan financiële ondersteuning geeft. Onderwijs De metaalunie zet hoog in op onder wijs en scholing. Voldoende goed op geleid personeel voor de maaksector blijft ook in economisch minderen tij den een grote zorg. Daarnaast is er in het mkb- metaal steeds meer behoefte aan hoger opgeleid personeel. Dat heeft te maken met het innovatieve karakter van de bedrijven. Deze groei is grotendeels toe te schrijven aan nieuwe functies, met name ook com merciële en managementfuncties. En dan heb je meteen al een pro bleem, ook in de'regio Zuidwest Ne derland. Hoewel het de laatste jaren vooral in Zeeland iets beter gaat, heb ben maar weinig jongeren interesse in een technisch beroep. Het imago van de technische beroepen is nog steeds slecht. "Ondanks het feit dat we daar al tientallen jaren tegen strijden, blijft het beeld hangen dat techniek arbeid is waar je vies van wordt. Zet de tele visie maar eens aan, als er een nieuws programma is over de metaalindus trie, zie je altijd beelden van mensen die aan het slijpen (een vuurzee) of aan het lassen (lasrook) zijn. Natuur lijk is dat ook ons werk, maar veel meer hebben we nu te maken met hoogwaardige machines, iet- toepas singen, waar de mensen ook met de computer werken. Dat zie je dan weer niet in dat soort uitzendingen", klaagt Van der Kade. De zorg voor voldoende instroom kunnen bedrijven niet overlaten aan het beroepsonderwijs, vindt de Me taalunie. Gebleken is dat scholen slechts zelden hun beleid afstemmen op de behoeften van de regionale ar beidsmarkt. Voor een school telt elke leerling even zwaar en brengt even veel geld mee van de overheid, welke richting de leerling ook volgt. "Dat wil zeggen dat wij het als bedrij ven zelf moeten doen", zegt Annita Hoornaert. "Dat betekent dat bedrij ven leerlingen moeten aannemen en zelf opleiden. Zelfs in deze mindere tijden is dat belangrijk. Want de eco nomie trekt ongetwijfeld weer aan en straks heb je die mensen keihard no dig." Volgens Hoornaert is het van le vensbelang om leerlingen zo snel mo gelijk kennis te laten maken met de praktijk. "In de echte beroepspraktijk kun je de liefde voor het vak, voor het vakmanschap en voor het bedrijf pas ervaren. Daar moeten we zelf werk van maken. Een leerling koppe len aan een prima vakman en ze sa men laten werken en over het vak la ten praten, heeft vaak als gevolg dat het vakmanschap in ontwikkeling komt." Interesse kweken voor de me- taalberoepen doet de Metaalunie on der andere samen met Buro Top met de Vakkanjerwedstrijden, de junior Vakkanjers en met technieklessen op de basisscholen. "Maar dat moet een vervolg krijgen in en met de bedrij ven zelf. Bedrijven moeten duidelijk maken welke behoeften er zijn, wel ke interessante banen en kansen er zijn, welke producten er gemaakt worden en welke uitdagingen er lig gen. Bedrijven kunnen dat in onder linge samenwerking doen, dat ver sterkt de boodschap en coördineert de vraag." Samenwerken is o zo be langrijk, zegt Hoornaert. "Samenwer kende bedrijven, maar ook de drie o's (onderwijs, ondernemers en over heid) moeten er gezamenlijk uitko men." Imago Verbetering van het imago van de me taalsector, bedrijven doen er alles aan om dat beeld te veranderen. Want er is veel te doen. Te beginnen bij het basisonderwijs. Daar wordt gewerkt aan de verplichte invoering en integra tie van techniek en science in het on derwijsprogramma. Een goed idee om, kinderen al snel 'eigen' te maken met de technische beroepen. Denk aan techniek en zorg, techniek en duurzame energie, techniek en lifesty le, allemaal grotendeels onbekende terreinen waar het straks goed wer ken en verdienen is. En dan het vm- bo. Het bedrijfsleven is al heel lang ontevreden over deze onderwijs vorm. "Het vmbo is toe aan een red dingsplan. Volgens het principe van de ambachtsschool. In Zeeland heb ben we gelukkig het fenomeen Vak colleges. Hier krijgen de leerlingen meer en vooral moderne praktijk, een doorgaande leerroute naar een start kwalificatie in de sector en een goede binding met de regionale bedrijven. Dat biedt voor alle betrokkenen pri ma kansen." Toch zijn er ook goede ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld de opkomst van de technasia. En het mbo, waarvandaan inmiddels de eer ste leerlingen op de arbeidsmarkt ko men die op basis van competenties zijn opgeleid. Dat levert goede resulta ten op en vraagt om een krachtig ver volg. Bedrijfsleven en scholen willen en moeten daarbij samenwerken. Daarom heeft de Koninklijke Metaal unie in diverse regio's het OBM (Op- leidings Bedrijf Metaal) opgericht. De schakel tussen het bedrijfsleven en de scholen. In regio West Brabant is die gevestigd in Etten Leur (zie www.obm-me- taal.nl) Of de nieu we tweejarige HBO oplei ding, de Associate Degree, waar heel veel MKB- bedrijven van kunnen profiteren. Zowel voor het zittend personeel als voor de nieuwe in stroom. Metaalunie de grootste De Koninklijke Metaalunie is dé werkgeversorganisatie in de me taal. Zij heeft ruim 13.000 lid- on dernemers in het midden- en kleinbedrijf in de metaal. Samen hebben zij een omzet van 20 mil jard euro en bieden zij werkgele genheid aan een kleine 150.000 mensen. Er zijn 50 branchegroe- pen waar leden zich bij kunnen aansluiten. Ruim 95 procent van de leden behoort tot de bedrijven met minder dan 100 medewer kers. Van de bedrijven valt onge veer 30 procent te kenmerken als toeleverancier, 20 procent levert aan de bouw, 10 procent aan de agrarische sector en 40 procent le vert zeer diverse producten, servi ces, handelswaar en engineering. In West- Brabant heeft de Konink lijke Metaalunie ca. 900 léden, in Zeeland 380. Aangenomen dat bij die bedrijven gemiddeld zo'n der tien mensen werken, zijn in West- Brabant 11.700 ménsen be trokken bij een bedrijf dat lid is van de Metaalunie, in Zeeland is dat aantal 4940. De Metaalunie dus een grote spe ler in de markt van de maakindus trie. En de. maakindustrie is een aanjager van de totale Nederlandse economie. Nederland telt zo'n 45.000 industriële mkb- bedrijven die samen zorgen voor werkgele genheid van zo'n 460.000 men sen. Indirect gaat het om maar liefst drie keer zoveel mensen. Om even te relativeren: de zes grootste industriële bedrijven in Nederland (Philips, Corus, Shell, Akzo, Unilever, ASML) bieden sa men werkgelegenheid aan 51.000 mensen. Voor complete advisering en begeleiding van uw bedrijf. O.a.: Belastingzaken, jaarrekeningen, boekhoudingen, loonadministraties, financieringsvraagstukken. Wij zijn lid van de NOAB en ook internationaal actief. Jacob Catsstraat 10 - 4364 AM Grijpskerke telefoon (0118) 59 28 28 - fax (0118) 59 32 11 www.admvanbeers.nl De Poort 73 - Rilland Tel. 0113-551040 - Fax 0113-551080 Email: zbs@planet.nl - Website: www.zbsbv.nl 24-uurs transportbandenservice - www.transportbandenservice.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 157