Minder files dankzij samenwerking Veilig transport MKB Zeeland de Zeeuwse transport Een Zeeuwse ondernemer hoeft niet ver te zoeken... Informeer bij uw adviseur naar onze producten De oplossing dichtbij. Ruim veertig regionale be drijven gaan hun goederen stromen bundelen om het aantal files en de uitstoot van C02 te verminderen. De bedrijven bor duren voort op het succes van le vensmiddelenconcern Hero en verpakkingsbedrijf SCA. Die ver sturen hun zendingen al in dezelf de vrachtauto vanuit een geza menlijk magazijn. Hierdoor heb ben zij een kwart minder vracht auto's op de weg en vermindert de C02 uitstoot inet twaalf pro cent. door Ron Gregoor BREDA - De NHTV, de Techni sche Universiteit Eindhoven en een externe adviseur ontwikkelen samen met de bedrijven nieuwe logistieke methoden. Hiervoor zijn zes clusters bijeen gebracht. In een cluster zitten gelijksoortige bedrijven die samen naar synergiemogelijkheden zoeken. In het Diepvriescluster zitten onder meer logistieke dienstverleners als Mooy Logistics en Frigo Breda en de grote producenten als Hero en frietfa brikant Lamb-Weston/Meijer. Zeven transportbedrijven ontwikke len in het Freight Factory- cluster een manier om hun gezamenlijke lading aanbod en vrachtcapaciteit samen te brengen. De andere clusters zijn het Office Center-cluster van leveranciers van kantoorartikelen, een LZV- clus ter met verlengde vrachtwagencombi naties waarin bedrijven en juridische experts de juridische implicaties in beeld brengen en uitwerken. In het cluster Bundelingsvijver zoeken be drijven geschikte kandidaten om mee samen te werken. Doel van de bedrij ven en de kennisinstellingen is, naast een directe bijdrage aan kostenreduc tie en duurzaam transport, het ontwik kelen van een algemeen toepasbare methodiek, waardoor ook andere be drijven eenvoudiger samen kunnen werken in de logistieke keten. De deelnemers in de clusters plukken hier als eerste de vruchten van. Ontwikkelingsmaatschappij REWIN West- Brabant is initiatiefnemer van de bundelingprojecten. Projectmana ger Martin van der Broek is blij dat zoveel bedrijven actief samen aan de slag gaan. "Het vinden van de juiste partner en vervolgens de potentiële sa- menwerkingswinst daadwerkelijk rea liseren, is al een uitdaging op zich. Er zijn veel obstakels, niet alleen het for maliseren van het samenwerken. maar ook het daadwerkelijk samen voegen van de logistieke operatie, of een deel daarvan." Daarnaast is er het punt van het verde len van de kosten en de opbrengsten. "Wat is eerlijk? Ook daarover probe ren we theoretische inzichten in de praktijk te brengen. Een onafhankelij ke partij registreert die gevoelige in formatie voor de deelnemers." Volgens Van der broek scheppen de samenwerkingsverbanden grote kan sen, maar ze zijn ook spannend voor de deelnemers. "Zij moeten nu im mers samenwerken met anderen. Soms zijn dat zelfs concurrenten en dan toch openheid geven over be drijfsprocessen en cijfers is uitda gend." Voordelen De totale logistieke kosten van de deelnemende bedrijven overstijgen de honderd miljoen euro per jaar. Door goederenstromen te bundelen hopen de bedrijven niet alleen de file- druk te verminderen en daarmee de C02- uitstoot. De deelnemers den ken door samen te werken tot vier procent op hun kosten te kunnen be sparen. Gied Nijkamp van Fellowes Distribution Services neemt deel in het Office Center cluster. "De finan ciële en maatschappelijke voordelen van het bundelen van logistieke pro cessen zijn groot en dat is de reden dat veel bedrijven momenteel de op ties tot samenwerken onderzoeken." De overheid ziet de kansen en onder steunt de plannen met 800.000 euro. De bedrijven investeren zelf ook een half miljoen euro. Andere partijen zo als de Brabantse Ontwikkelingsmaat schappij BOM, Economische Impuls Zeeland, Syntens en verladersorganisa tie EVO ondersteunen de projecten. Van der Broek is verheugd met de voortvarende aanpak van de deelne mers: "De regio Zuidwest- Neder land loopt in ons land voorop in prak tische initiatieven voor het bundelen van goederenstromen. En dat zijn we ook wel aan onze stand verplicht." MKB'ers kunnen voortaan met een relatief beperkte weekomzet door heel Nederland gebruik maken van beveiligd waardetrans port. Met haar nieuwe dienst Safe Express biedt G4S, marktleider op het gebied van waardetransport en beveiliging, kleine retailers de vei ligheid, zekerheid en het gemak van waardetransport op maat. door Ron Gregoor BREDA - Het aanmelden van ophaal- locaties en -data gebeurt online, het ophalen zelf in kleine, onopvallende voertuigen. Met deze landelijk dek kende oplossing springt de dienstverle ner in op de grote vraag naar betaalba re veiligheid bij het midden- en klein bedrijf, zo blijkt onder meer uit de pi- lot in Zuidwest Nederland. G4S onderzocht onlangs de beleving van waardetransport bij zowel grote als kleine retailers. Zo blijkt het ge voel van onveiligheid onder veel MKB'ers te groeien en kampen zij met een toename van overvallen en fraude met cashgeld op de werkvloer. Tegelijkertijd ervaren veel kleine on dernemers waardetransport als een kostentechnisch onhaalbare optie. Ook vinden zij de voertuigen voor waardetransport te groot en opval lend en zijn zij bang ongewenste aan dacht te trekken. Op basis van deze uitkomsten introduceert G4S onder de naam Safe Express de nieuwe bud get-variant van waardetransport. Ondernemers kunnen zich voor deze dienst snel en gemakkelijk aanmel den. G4S komt het papiergeld dan tij dens winkeltijden afhalen in kleine, onopvallende voertuigen, telt de bil jetten in de eigen telcentrale en stort het op een vooraf opgegeven bankre kening. Een bijkomend voordeel is dat de om zet vanaf het eerste transportmoment verzekerd is. De kosten voor het geld transport inclusief geldverwerking, met een maximum tot 5000 euro, blij ven beperkt tot 14,50 euro per keer. Afgaande op een eerste succesvolle pi- lot in Zuidwest Nederland verwacht G4S dat kleinere retailers de nieuwe dienst massaal zullen omarmen. Voor meer informatie: www.safe-express, nl Minder files en dus minder C02 uitstoot, dat is het resultaat van de samenwerkin; U wilt als ondernemer uw financiële zaken natuurlijk goed geregeld hebben. Ook uw verzekeringen. Daarvoor hoeft u niet ver te zoeken. De Zeeuwse is een regionale verzekeraar voor particulier en ondernemer. Wij zijn gevestigd in Middelburg. Bereikbaar, letterlijk en figuurlijk. We werken samen met onafhankelijke tussenpersonen bij u in de buurt. Door deze samenwerking en onze kennis van de regio, kunnen wij u verzekeringen op maat aanbieden. www.dezeeuwse.nl verzekeringen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 155