Coffee Clubs: passanten worden relaties MBO docent van ROC Zeeland de duurzaamste netwerken Ze schieten landelijk als pad denstoelen uit de grond: de Open Coffee Clubs. Alleen al in Nederland zijn er bijna 100. Sinds 9 september 2009 is deze succes volle 'broedplaats' voor samen werking die innovatie wil onder steunen ook in Zeeland een be- g"P- door Loes van der Hoeven door Ron Gregoor MIDDELBURG - Onder de naam OpenCofFee Zeeland vinden weke lijks bijeenkomsten plaats in Middel burg en Terneuzen. Het is een simpel concept dat in 2007 in Londen is ont staan en als een 'koffievlek' over de hele wereld uitwaaiert. Tijdens infor mele bijeenkomsten ontmoeten on dernemers en vertegenwoordigers van allerlei organisaties elkaar op een laagdrempelige, vrijblijvende, infor mele wijze en zonder voorwaarden. Open Coffee is dan ook bedoeld om nieuwe contacten te leggen, inspiratie en kennis uit te wisselen, feedback op elkaar te geven, nieuwe ideeën uit te werken, en natuurlijk ook om lekker informeel koffie met elkaar te 'leu- ten'. Bezoekers van OpenCofFee Zee land maken veelal gebruik van draad loos internet om elkaar online dingen te laten zien, of om ter plekke te kun nen werken. In Middelburg vindt de OpenCofFee elke woensdag plaats in La Place op het ZEP terrein, in Ter- neuzen elke donderdag bij Brasserie Xieje in de Verlengde van Steenber genlaan 26. De bijeenkomsten duren van negen tot elf uur. Verbreden "De OpenCofFee gedachte kan nog meer vruchten afwerken dan tot nu toe het geval is, door bijvoorbeeld maandelijks een bijeenkomst te orga niseren voor alle OpenCofFee ge meenschappen in de regio, waar een externe en dus neutrale spreker een presentatie geeft. Die zouden kunnen worden afgewisseld met die van een van de leden van de clubs. Dat ver ruimt de blik en biedt tevens tal van mogelijkheden voor het verder uit breiden van relatiebestanden. Echter, dan begint ook de kassa te rinke len. Aan het woord zijn Ame Hulstein, Ira von Harras (rechts) krijgt de prijs. ganisaties hebben plannen om meer aan duurzaamheid te gaan doen. Vo rig jaar sloot de MBO-raad met - toen nog - minister Cramer een con venant om alle MBO-scholen in 2015 duurzaam te laten inkopen. De AOC-raad heeft voor de komende ja ren een groot programma op stapel staan om de groene opleidingen te verduurzamen, onder de titel 'De Groene Urgentie'. Consumenten vragen steeds vaker om duurzame producten. Vanaf dit jaar koopt de Rijksoverheid alleen nog maar duurzaam in. De komende jaren volgen onder meer provincies, gemeenten en MBO-scholen. Steeds meer bedrijven gaan maatschappelijk verantwoord ondernemen (MVO) of verduurzamen hun bedrijfsvoering en productieketens. De belangstelling voor People Planet Profit en Cradle 2 Cradle groeit gestaag. Bij veel bedrijven, werken medewer kers met een MB O-opleiding. In de komende jaren zullen zij dus steeds va ker met duurzaamheidseisen te ma ken krijgen. Daarom groeit niet al leen in technische, maar ook econo mische, groene en zorg/welzijn oplei dingen in het MBO de aandacht hier voor. Vele docenten spannen zich in om duurzaamheid een plaats te geven in de opleidingen. In het MBO lei den ca 50.000 docenten en medewer kers ongeveer 500.000 jongeren en werkenden op voor een beroep of een volgende carrièrestap. Praten over innovatie met een kopje koffie. Foto: Loes van der Hoeven Ook voor bedrijven het juiste adres Hotel service www.stomerij-aquarette.nl Paul Krugerstraat 146-148 Telefoon 0118-419165 Vlissingen AMSTERDAM - De uitreiking vond plaats tijdens het vjfde jaarlijkse symposium van de kenniskring Duur zaam MBO onder de titel 'Het MBO na Kopenhagen' op 2 juni 2010 in Amsterdam. Het is de eerste keer dat deze prijs wordt uitgereikt. Duurzaam MBO (DMBO) riep de prijs voor de duurzaamste MBO-do- cent in het leven om de aandacht voor duurzaamheid in het Middel baar BeroepsOnderwijs (MBO) ver der te stimuleren. Zowel docenten van regionale opleidingencentra (ROC's) als van groene opleidings centra (AOC's) en vakscholen kon den worden voorgedragen. Behalve mevroüw Cramer bestond uit voorzitter Jan van Zijl van de MBO-raad en voorzitter Medy van de Laan van de AOC-raad. Beide or- Alex de Bakker en Erik Jan Koedijk. Hulstein is een van de initiatiefne mers van OpenCofFee Zeeland. Met Koedijk is hij via de nieuwe media in contact gekomen en dat heeft inmid dels geresulteerd in het gezamenlijk uitvoeren van projecten. "Om Open CofFee Zeeland naar een hoger ni veau te tillen en tegelijkertijd de ge dachte overeind te houden door de le den vrij te houden van het betalen van contributie, zoeken wij sponso ren om deze maandelijkse evenemen ten financieel mogelijk te maken. Daartoe werken wij aan een plan waarin wij momenten creëren om er varingen uit te wisselen en die te voorzien van naamkaartjes van inspire rende, innovatieve externe sprekers, die voor een brede groep organisaties waardevol zijn. Voorwaarde blijft dat zowel sponsoren als sprekers achter het OpenCofFee principe staan. Anderzijds willen wij naast de nieuwe media papieren communicatiemidde len inzetten om grote groepen onder nemers en andere geïnteresseerden te bereiken voor deze maandelijkse bij eenkomsten. Inmiddels hebben wij al wat visjes uitgegooid naar mogelijke sponsoren." Deze economisch wat minder flore rende tijden zijn uitermate geschikt voor het uitbreiden van netwerken. Lid worden Bij OpenCofFee Zeeland is elke orga nisatie welkom: van het grootbedrijf, mkb en zzpérs tot de overheid, het onderwijs en andere instellingen. Lid worden kan via de website www.opencoffeezeeland.nl. Naast het gratis lidmaatschap krijgen leden de gelegenheid hun bedrijf op de web site van de gemeenschap te presente ren en online te communiceren met andere leden. "Dat heeft inmiddels in teressante hints opgeleverd", vervol gen de drie enthousiaste 'koffieprofes- sionals'. "Daarnaast blijkt uit zowel de bijeen komsten als uit de reacties via de web site hoe boordevol veelzijdige kennis Zeeland zit. Wat is er mooier dan die met anderen te delen en er vervol gens je eigen netwerk mee te verme nigvuldigen. Iedere bezoeker brengt immers zijn ei gen netwerk mee. Wij streven ernaar dat passanten relaties worden. Voor ons kan de koffievlek niet ver genoeg uitwaaieren!" Ira von Harras, docent Burger schap bij ROC Zeeland, is uit geroepen tot Duurzaamste MBO-docent van 2010. Voorma lig minister Jacqueline Cramer (VROM) reikte de prijs uit. De ju ry bleek onder de indruk van de creatieve projecten die zij organi seert, waarmee ze studenten, col lega's en ook de schoolleiding in spireert tot duurzaamheid. ROC Zeeland opende onlangs een duurzaam gebouwde onderwijslo- catie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 154