Experts eensgezind naar een 6,5 barometer 10 Dré de Jong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West-Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jon kmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland Chris van Loon De Unie: 'Gebaat bij een doortastend beleid'. Henk van Koeveringe: 7 Een andere kijk Soms is het goed de huidige crisis van wat grotere afstand te beschouwen en in een breder perspectief te zien. Dat om te bezien wat de grote lijn in on ze tijd is. In september 1914, Wereld oorlog I was toen 1,5 maand oud, for muleerde de Duitse regering haar oor logsdoelstellingen. Zij zag Duitsland als de hegemonie van continentaal Eu ropa. Eén grote vrijheidshandelszone met één munt en het bestuurcentrum in Berlijn. Deze doelen heeft de Duit se politiek van WO II ook beheerst. En wat zien we nu? Eén grote vrijhan delsruimte op het continent, waarin Duitsland de bepalende factor is ge worden. Engeland blijft een beetje met de rug naar Europa staan, heeft goede mondiale contacten terwijl Duitsland de grootmacht op het conti nent is met de beste contacten naar Rusland. Voor Europa zou deze crisis wel eens de gróte wending in de na tionale verhoudingen kunnen breng en. De redding van Griekenland hing van de Duitsers af. De kracht van de euro haiigt dus van de Duitsers af. Zij hebben die last op zich genomen maar uiteraard zal niets voor niets gel den. Voor nu is het een deel van de oplossing en door hun ingreep zal de Europese binnenmarkt zich goed kun nen herstellen, al zal het steeds met ups en downs gaan. Willem Jonkmans: 6 Verbod op nieuwbouw niet reëel De aangekondigde maatregel dat geen nieuwbouw mag worden ge pleegd, afs er nog leegstand is, is een slechte beslissing. Een maatregel, die niet reëel is. Moet heel Nederland dan vol worden gebouwd met kanto ren die niet benut worden? Neen, na tuurlijk niet! Maar het kan niet zo zijn dat de overheid bepaalt of een be drijf kiest voor bestaande bouw of voor nieuwbouw. Daarnaast worden ook architecten, bouwondernemin gen en ontwikkelaars ernstig getrof fen door deze maatregel. Het grootste deel van de bestaande gebouwen zal moeten worden verduurzaamd. Als de bestaande gebouwen dus niet wor den aangepast, zal nieuwbouw bijge volg hoog blijven scoren. Dat belem meren, is dan het belemmeren van de nodige milieumaatregelen. Gaan eige naren dat wel doen, dan zal men kun nen concurreren met nieuwbouw. Het zullen echter in alle gevallen de huurders gebruikers zijn die beslis sen wat ze doen. De overheid kan niet bepalen waar het bedrijf zich ves tigt. Schaarste: Creëren staat gelijk aan het opdrijven van de prijzen en daar is het Nederlandse bedrijfsleven ook bepaald niét mee geholpen. David Luteijn: 5,5. Nieuwe euro-crisis Het broze economisch herstel in de eerste maanden van dit jaar is recente lijk behoorlijk onder druk komen te staan door de euro-crisis veroorzaakt door de precaire financiële positie van enkele zuidelijke eurolanden, met Griekenland voorop. Vooral de aarze lende aanpak, waarbij én de Europese Commissie/ Europese Bank en Duits land te weinig doorzettingsmacht toonden, heeft tot veel onrust geleid. Nog eens duidelijk werd dat een ster ke euro alleen mogelijk is indien er echt handhaafbare financiële afspra ken tussen de eurolanden worden ge maakt en bovenal indien er meer sa menhangend economisch beleid wordt ontwikkeld. Zorgelijk vind ik dat er in ons land door nog al wat mensen wordt gesproken over de mo gelijkheid om de euro te verlaten, dan wel de euro af te schaffen. Zon der dat men zich kennelijk realiseert dat juist ons land met zijn enorme im port- en exportafhankelijkheid grote negatieve gevolgen hiervan zou on dervinden. Een gezond Europa, waar in men economisch echt samenwerkt en waarbij men zich doorlopend blijft herinneren dat juist deze samenwer king het beste middel is om het schrik beeld van oorlogen en dictaturen, wat het Europa van de vorige eeuw teisterde, te voorkomen. Joris Jansen: 7.5 Omzetgroei Restaurants melden de laatste weken een lichte omzetgroei aan het bedrijf schap horeca en catering. Terwijl er in april,mei nog sprake was van ge middeld 3,5 omzetdaling in de branche. Vooral .de sub-top profi teert. Ook in de top trekken de beste dingen wat aan. In het zakelijk seg ment is de markt nog lang niet op het niveau van drie jaar geleden. Boven staande ontwikkeling signaleren wij ook. Het betere weer lokt de mensen weer naar buiten. Een duidelijke stij ging in aantallen gasten, maar nog steeds een terugval in de gemiddelde besteding. CIJFERS 03-'10 04-'lö 05-'10 06-'10 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 4,0 7,5 8,0 7,5 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhoff 6,5 6,5 6,5 6,0 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 6,5 6,5 6,5 6,5 Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 6,0 6,0 5,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar 5,8 5,8 6,2 6,5 Chris van Loon Bestuurder De Unie 6,0 6,0 6,5 6,5 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant. 6,5 6,5 6,5 6,0 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 6,0 6,5 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,0 6,0 6,0 5,5 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 7,0 6,9 7,0 Jan Pollemans Supermarktdeskundigc 6,5 6,5 6,0 7,0 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,8 5,8 5,8 6,0 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 6,5 7,0 7,0 7,5 Dre de Jong Smaak-catering 6,0 6,5 6,5 7,0 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules De economische experts zijn in blijde verwachting van de plannen van het nieuw te vor men kabinet. Vooralsnog zijn ze afwachtend, maar toch een tikkie positief. Maar dat moetje wel af zetten tegen de slechte tijden die geweest zijn, we zijn er nog lang niet, zegt vakbondsbestuurder Chris van Loon. Cijfer: 6,5 Chris van Loon: 6,5 Herstel zet voorzichtig door In verschillende sectoren zien we heel schoorvoetend enig herstel. Let wel dit is natuurlijk afgemeten aan de slechte cijfers op het dieptepunt van de crisis. Daarmee zijn we nog lang niet waar we wezen moeten. De uit gebreide steunmaatregelen van de ver schillende nationale overheden blij ken nu echter ook een neveneffect te krijgen in de solvabiliteit van deze overheden. We zien ook in Neder land een sterk oplopende staatsschuld die niet ongestraft op deze hoogte kan blijven. Binnen afzienbare ter mijn zal deze schuld daadwerkelijk moeten verminderen. Daarvoor zijn financieringsoverschotten nodig zo dat er óf meer belastinginkomsten moeten worden verkregen en/of min der overheidsuitgaven. Nu de kaarten geschud zijn, blijft de vraag in welk tempo we de opgebouwde schuld gaan terugbetalen. Ga je te snel dan maak je feitelijk de stimulering van de economie weer ongedaan, doe je het te langzaam dan zal de rente op gaan lopen zodat we extra rekeningen krij gen te betalen. Een duivels dilemma zogezegd. Nederland staat er zeker niet slecht voor, maar is wel gebaat bij een doortastend beleid. Geert van der Horst: 6 Consumentenvertrouwen onder druk Het vertrouwen van consumenten is een noodzakelijke voorwaarde voor een duurzaam en substantieel herstel van de binnenlandse bestedingen en daannee van onze economie. Dit ver trouwen staat nog steeds onder druk door onder meer de onzekerheid over de op handen zijnde overheids bezuinigingen in combinatie met mo gelijke lastenverzwaringen. Het nieu we regeerakkoord moet een einde ma ken aan die onzekerheid, maar dat kan nog even op zich laten wachten. De parlementaire besluitvorming over de te nemen maatregelen zal de nodige tijd kosten. De particuliere consumptie is daarnaast nog geen pij ler onder ons economisch herstel om dat de reële lonen dit jaar nauwelijks stijgen. Het consumptievolume neemt dit jaar naar verwachting dan ook mondjesmaat toe, met gemiddeld 54% ten opzichte van 2009. Dit is wat zuinig in vergelijking met het langja rig gemiddelde. In de periode voor de crises (1990-2008) groeide de con sumptie met gemiddeld 2,1% per jaar. Maar in vergelijking met 2009, waar in de consumptie met 2,5% daalde, steekt de verwachte groei van 54% in 2010 toch weer gunstig af. Derhalve durf ik, zeker met de zomer in zicht, mijn minnetje van de zes af te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 150