Techniek heeft toekomst techniek column Innovatiebox is aantrekkelijke belastingbox door Henk van de Voorde Pilot Inmiddels zijn tientallen jongeren in Zeeland succesvol gestart. In Bergen op Zoom heeft een pilotproject even eens bewezen dat deze aanpak zijn vruchten afwerpt. Werk en Vakman schap is in gesprek met gemeenten in West-Brabant die dit voorbeeld wil len volgen. Doel is om samen met Ge meenten, ROC's en regionale bedrij ven de jeugdwerkloosheid terug te dringen door jongeren een passende opleiding te bieden waarmee ze weer perspectief hebben. Steeds meer jongeren dreigen aan de zijlijn te staan. Tege lijkertijd gaat de vergrijzing in de technische sector onverminderd voort. Binnen afzienbare tijd ne men tal van bedrijven afscheid van hun oudere werknemers. En wat dan? Een antwoord op deze paradoxale marktsituatie is het project Oriëntatie en Toeleiding Techniek. Hiermee wordt geïn vesteerd in jonge, ambitieuze mensen. TERNEUZEN - Jongeren zijn de technici van de toekomst. Daarom in vesteert Werk en Vakmanschap in jong technisch talent. Hiermee geeft dit landelijke samenwerkingsverband van technisch georiënteerde bedrij ven, in opdracht van tal van gemeen ten, invulling aan de Wet Investeren in Jongeren (WIJ) en de aanpak van •de jeugdwerkloosheid. Het project Oriëntatie en Toeleiding Techniek in de regio Zeeland is in dit opzicht uniek. Het bewijst dat met samenwer king de beste resultaten te behalen zijn. West-Brabant volgt dit voor beeld met een pilotproject in Bergen op Zoom. Gemeenten, ROC's en na tuurlijk regionale technische bedrij ven leveren hierbij een onmisbare bij drage. Bedrijven kunnen mede dankzij het project Oriëntatie en Toeleiding Techniek op termijn putten uit een ruime selectie technische toptalenten. „Het project biedt de jongeren die af finiteit hebben met techniek een nieuw toekomstperspectief. Boven dien is het voor ons een uitgelezen kans om tegen aantrekkelijke voor waarden kennis te maken met aanko mende technici", aldus Annita Hoor- naert, directeur Machinefabriek Sas van Gent. Doeltreffend De opzet van het project is eenvou dig en doeltreffend. Na een gedegen voorselectie kunnen werkloze jonge ren instromen in een technische BOL- of BBL-opleiding. Kandidaten met onvoldoende technische voorken nis starten met een oriëntatietraject. De kandidaat maakt daarbij kennis met de verschillende opleidings- en beroepsmogelijkheden in de techni Annita Hoornaert (1) en Jolanda Fieret. Foto: InputOutput Fotografie de opleiding op niveau 2 of hoger maar werkt Werk en Vakmanschap ook hard aan goede coaching en bege leiding. Vestigingsmanager Jolanda Fieret van Werk en Vakmanschap be nadrukt dat haar organisatie juist op dit punt het verschil kan maken. „We begeleiden al jaren jongeren op weg naar een technisch diploma. Onze consultants hebben alle kennis en er varing in huis om te weten hoe we jongeren over de eindstreep kunnen trekken. 'Succes verzekerd' is wel licht iets te absoluut maar de kans van slagen is aanmerkelijk groter." Annita Hoornaert voegt daaraan toe dat ook voor haar die begeleiding van -belang is. „Wij hebben hierdoor een stuk minder kopzorgen over deze leer werkplaats. Werk en Vakmanschap begeleidt de leerling gedurende de ge hele opleiding. Wij nemen hier op het bedrijf het praktijkgedeelte van de opleiding voor onze rekening. Om dat wij daarnaast ook nog eens een be roep kunnen doen op verschillende loonkostensubsidies vind ik het uitein delijk een prima deal. Wij maken im mers op een eenvoudige manier ken nis met technisch talent waar we mo gelijk nog jaren van kunnen profite ren." sche sector. Het traject is zo praktisch mogelijk ingericht en bevat, naast ken nismaking met de theoretische en praktische kanten van een opleiding, ook contacten met het regionale be drijfsleven, bijvoorbeeld via gasdessen en rondleidingen. „Onze ervaring is dat een goede voorlichting belangrijk is. De techniek kent vele kanten en veel jongeren staan daar onwetend te genover. Door hen vooraf goed te in formeren en te screenen, wordt de kans op succes alleen maar groter. Dat is in het belang van iedereen", al dus Jeroen van den Oord, directeur cluster Techniek van ROC Zeeland. Coaching Natuurlijk vergt de nieuw hervatte gang naar het klaslokaal veel van deze jongeren. Daarom zetten de ROC's in Zeeland en West-Brabant niet al leen flink in op een goede en passen mr. Manfred Zurhorst FB is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Coes, m.zurhorst@drv.nl Bedrijven die aantoonbaar innovatief zi/n, krijgen een beloning in de vorm van een fors belastingvoordeel via de Innovatiebox. Het is één van de grootste subsidieregelingen, die bovendien per 7 januari 2070 fors is verruimd. Tot 20% belastingvoordeel De innovatiebox is een aparte tariefbox binnen de vennootschapsbelasting met een tarief van 5%. Voor winsten die normaal gesproken onder het toptarief van de vennootschapsbelasting vallen (25,5%) betekent dit een belastingbesparing van ruim 20%. Voor deze subsidieregeling is 625 miljoen euro beschikbaar. Daarmee is de innovatiebox één van de grootste subsidieregelingen voor het Nederlandse bedrijfsleven. Verbeterde opvolger octrooibox De innovatiebox is de verbeterde opvolger van de octrooibox. De regeling is van toepassing op voordelen die zijn voortgekomen uit octrooien of uit WBSO- projecten (Wet bevordering speur- en ontwikkelingswerk). Beide voordelen worden gelijk behandeld. De innovatiebox heeft geen plafond en het tarief van deze faciliteit is lager dan dat van zijn voorganger. Tevens is in de nieuwe wet vastgelegd hoe met exploitatieverliezen moet worden omgegaan. Deze zijn in 2009 voor het eerst aftrekbaar tegen het normale tarief van 25,5%. S&O-verklaring als voorwaarde Om als ondernemer voor de innovatiebox in aanmerking te komen, is het van belang dat er immateriële activa zijn gevormd die zijn voortgekomen uit een oc trooi of WBSO-project. Wanneer een WBSO-project door AgentschapNL (voor heen SenterNovem) wordt goedgekeurd, wordt een zogenaamde S&O-verkla ring afgegeven. Om in aanmerking te komen voor de innovatiebox dient een bedrijf dus te beschikken over een S&O-verklaring of een geldig octrooi. Naast het directe subsidievoordeel voor een WBSO-project, verleent de S&O-verkla ring dus ook toegang tot de innovatiebox. Ofwel: dubbel voordeel. Een S&O-verklaring heeft overigens nóg een voordeel: het biedt de mogelijk heid om gebruik te maken van het innovatief Borgstellingskrediet. Deze faciliteit verbetert de toegang tot bancaire financiering. Praktijkvoorbeeld Een ondernemer heeft een specifiek voertuig ontwikkeld voor werkzaamheden op drassig terrein. Gedurende meerdere jaren is voor dit ontwikkelingsproject S&O-subsidie ontvangen. De toekomstige rendementen die voortvloeien uit het eigen gebruik van het voertuig en in een latere fase de verkoopresultaten van gelijkwaardige voertuigen die in opdracht zijn geproduceerd, zullen worden be last tegen het tarief van 5%. Software en bedrijfsgeheimen Voorbeelden van activa die onder de innovatiebox kunnen vallen, zijn software en bedrijfsgeheimen. Software is niet octrooieerbaar en viel in het verleden bui ten de octrooibox. Met een S&O-verklaring kan software toch in de innovatie box vallen. Bedrijfsgeheimen zijn dikwijls wel octrooieerbaar. Maar, omdat het octrooiregister voor iedereen openbaar is, zagen bedrijven er vaak vanaf om een octrooi aan te vragen. Via een S&O-verklaring kunnen bedrijven alsnog ge bruikmaken van de innovatiebox zonder hun bedrijfsgeheimen prijs te geven. Zoals uit dit artikel blijkt kan de innovatiebox sommige ondernemers een flinke belastingbesparing opleveren. Een optimale benutting van de innovatiebox is echter niet eenvoudig. Een goed samenspel tussen u als ondernemer, een subsi dieadviseur en een fiscalist biedt de beste kansen op een optimale benutting van de mogelijkheden. Bovendien is een goed gefundeerd overleg met de be lastingdienst meestal noodzakelijk. Laat u dus bijstaan door een ervaren fiscalist en subsidieadviseur; zij verdienen zichzelf ongetwijfeld terug. ÜDRV ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 475 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 143