sporten Televisie na het 39 media Voormalige topsporters zijn populair ais commentator of zelfs presentator van één van de vele sportprogramma's die het WK, de Tour de France of Wimbledon volgen. Monique Brandt weet dat een sportverleden en media-ervaring niet altijd garant staan voor een glanzend tv-optreden. Zaterdag 19 juni 2010 TT media@wegener.nl 024-3650570 Topsporters op tv (linksboven met de klok mee): Kristie Boogert, Michael Boogerd, Patrick Kluivert, Dennis van der Geest, Clarence Seedorf, Ria Vis ser en Erben Wennemars. foto's ANP Voormalig tennister Kristie Boogert (37) was in haar tijd als topsporter tijdens grote toernooien vaak in de reportage wagen van de NOS te vinden. „Fas cinerend vond ik het om te zien hoe tv gemaakt wordt." Nadat ze in 1993 door een blessure was ge dwongen te stoppen met tennis, was een overstap van de topsport naar de televisie voor haar echter geen logische carrièremove. Boo gert behaalde een heao-diploma commerciële economie. Ze geeft daarin nog steeds een dag per week les aan de Hogeschool Rot terdam. Maar het bloed kroop in tussen ook waar het niet gaan kon. Sinds ruim drie jaar verslaat Boogert, ooit de nummer 29 op de wereldranglijst, vrijwel alle grote tennistoernooien voor Eurosport en Sport 1. „Het is het leukste wat ik maar kan bedenken buiten het spelen zelf', zegt Boogert. Televisie lijkt tegenwoordig een lo gische tweede loopbaan voor veel sporters. In een tijd dat grote sport toernooien het tv-beeld bepalen, valt pas echt op hoeveel voormali ge toppers de weg naar de tv-stu- dio weten te vinden. De lijst is te lang om op te noemen. Onder NOS-schaatskijkers zijn Ria Visser, Bart Veldkamp en publiekslieve ling Erben Wennemars inmiddels vertrouwde gezichten, bij het wiel rennen volgen we de Tour samen met oud-wielrenner Maarten Du- crot en voormalig schaatser/wiel renner Herbert Dijkstra, terwijl op Eurosport Jeroen Blij levens en Danny Nelissen de grote koersen verslaan. Michael Boogerd presen teerde bij RTL 7 een programma over wielrennen. Voormalig tennis sers Jacco Eltingh en Mariette Pak ker zijn tijdens Wimbledon bij Net 5 te horen. Op voetbalgebied wemelt het van oud-topsporters, met als meest recente aanwas Cla rence Seedorf die bij de BBC sa men met Jürgen Klinsmann en Emmanuel Adebayor het WK ana lyseert. Patrick Kluivert doet het zelfde bij Eurosport in het WK-programma Soccer City Live. „We worden vaak benaderd door mensen die aan het einde van hun sportieve loopbaan staan en een balletje opgooien voor een baan bij de televisie", zegt Arnaud Si mon, programmabaas bij sportzen der Eurosport. Hij maakt naar ei gen zeggen graag gebruik van de expertise van de mensen van 'het grote werk': „Wij zijn een Euro pees kanaal, de sporters zijn onze sterren. Waar ook in Europa, ieder een kent Mats Wilander, Lance Armstrong of Patrick Kluivert. Door hen brengen we sportfans sa men. Kijkers willen gezichten zien die ze kennen." Volgens Simon gaat het niet alleen om de grote naam, maar ook de persoonlijke visie die een sporter heeft op de sport. „Op je grote naam alleen red je het niet. Kijk, Zinedine Zidane is een grote naam, maar als presentator zou hij niet geschikt zijn. Hij is verlegen. Hij voelt zich niet op zijn gemak voor de camera. Media-ervaring Twee rare kinderen staan in een bordkartonnen de cor. Ze dragen dikke bril len en grote nepvoortan- den. „Jullie vragen je na tuurlijk af wie wij zijn. Dat gaan we nu bekendmaken." Het kinderprogramma Theo en Thea was tussen 1985 en 1989 hèt toevluchtsoord voor naar melig heid snakkende Nederlanders. Het was een culthit onder studenten, onder wie, die het rare Theo en Thea-taaltje („Waar gaat het age- lijk oofah?") te pas en te onpas ge bruikten. De bijbehorende tandjes heb ik nooit gehad. Maar het kan heel goed zijn dat ik ze uit schaam te verdrongen heb. Theo en Thea bleven vijftig afleve ringen lang zichzelf: twee over maatse kleuters die enorm konden kibbelen. In iedere aflevering sloe gen ze elkaar wel eens de hersens in („Theo Smit! Hou op met dat ge- mep!") of gingen ze gierend van de slappe lach onder tafel. Vaste gast was hond Trudie, met haar ge schminkte zwarte wenkbrauwen. De afleveringen duurden een kwar tier en kenden steeds dezelfde op zet: introductie van Theo en Thea en dan een toneelstukje. Dat kon over 'Verliefdheid' gaan, maar ook zomaar over 'Prostitutie' of'Onge wenste intimiteiten'. Acteurs Arjan Ederveen en Tosca Niterink wilden aanvankelijk voor de VPRO een programma voor vol wassenen maken, maar dat werd geweigerd. Ze mochten wel een 'kort stukje' maken voor het kin derblok, een voorstel dat ze vrij wel letterlijk namen. Theo en Thea sloeg vrijwel direct aan. In 1989 en 1990 gingen zelfs 340.000 Nederlanders naar de bio scoop voor een heuse film rond kan een voordeel zijn, maar het gaat ons om de persoonlijkheid van de sporter, niet om een gelikte show. Ze moeten zichzelf kunnen zijn. En het gevoel van hun sport kunnen overbrengen." Simon erkent dat sporters hoe lan ger hoe belangrijker worden in sportprogramma's. Veel oud-top sporters ambiëren een mediabaan, maar niet iedereen slaagt er in zo'n baan te krijgen. Oud-hockey- ster Fatima de Moreiro Melo pre senteerde een paar programma's, had een rolletje in Onderweg naar morgen en probeerde een zangcar rière, maar slaagde er alleen in als pokerspeelster door te breken. Ju doka Dennis van der Geest stak zijn interesse in een tv-loopbaan ook niet onder stoelen of banken, maar hem lukte het ook niet. „Het is goed bij je specialisme te blijven", zegt Simon. „Volgens mij wordt er door sporters soms wat te makkelijk gedacht dat een baan bij de tv zo binnen is", denkt Boo gert. „Het is geen logische stap. En het is een echte jób. Ik ben begon nen als co-commentator bij RTL. Toen heb ik het twee jaar lang kun nen ontdekken. Je moet je als com mentator goed voorbereiden, je taalgebruik moet in orde zijn, je mag geen grammaticale fouten ma ken, je moet zinnen goed formule ren, niet teveel 'uhh' zeggen. Daar naast moet je natuurlijk verstand hebben van het spelletje, want dat je het goed spéélt, zegt niet auto matisch dat je het goed kunt uitleg gen. Kortom, je moet een wed strijd goed kunnen neerzetten. Ik beweer niet dat het de meest inge wikkelde baan op aarde is, maar het is nu ook weer niet zo dat zo maar iedere sporter daar kan gaan zitten." Simon: „Natuurlijk zien kijkers graag een beroemde voetballer op de buis. Maar onderschat ze niet. Kijkers kennen de sport óók. Als een speler niets wezenlijks te ver tellen heeft, houdt het op. Tv-ma- ken is hard werken, serieus zijn. En vooral: niet ijdel." Reageren? 1 redactie.media@wegener.nl het duo: Theo en Thea en de ont maskering van het Tenenkaasimpe- rium. De film, waarvan de plot vrij wel onnavolgbaar is, bood hilari sche glansrollen aan Marco Bakker (die verliefd werd op Theo in vrou welijke vermomming) en Adèle Bloemendaal als de op wereld macht beluste heks Brigitta Berger. Onvergetelijk citaat van Thea: „Eén druppel? Ik moet zeiken als een dolle stier." Na het succes van Theo en Thea verzonnen Ederveen en Niterink de slome, zelfingenomen en im mer glimlachende tv-presentato- ren Peter van de Pood en Ellen B. Dat leverde de late night-hitserie Kreatief met Kurk (1993) op. Daar uit komt een onvergetelijke klus- tip, die ik nog steeds graag ge bruik. Ellen: „Waar moet je op let ten?" Peter: „Altijd van je af snij den!" Lindy Jense THEO EN THEA In de serie Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 129