Hilversum in paniek Koninklijk huwelijk in Zweden kijken luisteren groenlinks CDA ►PvdA Wie straks op het regeringspluche zal plaatsnemen, is nog ongewis. Maar de bazen van de publieke omroepen gaan ongetwijfeld met een wee gevoel in de maag op vakantie: stevig snoeien op het Mediapark wordt van welk nieuw kabinet dan ook het devies, door Monique Brandt en Bernice Breure kijktip y- f zaterdag, 15.15 uur Wat willen partijen met de publieke omroep? Terug naar twee reclamevrije net ten en vier zenders. Herbezinning op de functie van de Wereldomroep. Publieke Omroep wordt een soort NOS, waarin de omroepverenigin gen als productiehuizen kunnen deelnemen. Kleine omroepen zonder leden op levensbeschouwelijke grondslag opheffen. PARTIJ VOOR DE VRIJHEID Twee publieke zenders schrappen. Wereldomroep afschaffen. 'Staatsradio' afschaffen. 700 miljoen bezuinigen en dat geld vrijmaken voor de zorg. Bezuiniging: 150 miljoen door on der andere maximum van 10 om roepen, bezuiniging op de sport rechten (25 miljoen), verminde ring digitale themakanalen, schrap pen omroeporkesten en koren. Wereldomroep opheffen. Eén publiek net schrappen. Macht omroepen terugbrengen, zij worden productiehuizen. Niet de omroepen, maar netredacties bepalen de programmering. De programma's kunnen zij inkopen bij omroepverenigingen of externe productiehuizen. Geen financiering meer van om roepen, maar van programma's, wie deze dan ook maakt. Een net schrappen: levert 200 mil joen euro op. Behoud omroepen. NPO moet kleiner en goedkoper. Kleine levensbeschouwelijke om roepen deels fuseren met grotere verwante omroepen, i Sterinkomsten blijven gehand haafd. Drie netten handhaven. Kranten en omroepen moeten kunnen samenwerken. Grote sportevenementen en voet bal horen bij de Publieke Omroep. Christen Drie netten handhaven met het be nodigde budget. De rol van de centrale Publieke Omroep beperken. Voor bezuinigingen, met onder meer gevolgen voor omroeporkes ten en Wereldomroep. Geen salarissen meer boven de balkenendenorm betalen met pu bliek geld. f oeiuh', zo rea- geert Rutger Castricum in zijn recente Revu- column op de donkere wolken die zich dreigend samenpakken bo ven het Hilversumse Mediapark. Zowel een mogelijk rechtse coali tie met de WD en PW, als een paars-plus-combinatie (WD, PvdA, D66 en GroenLinks) bete kent onheil in Hilversum. Het pu blieke bestel moet ingrijpender dan ooit bezuinigen en raakt zelfs minimaal één van de drie netten kwijt, aldus de verkiezingspro gramma's van vrijwel alle mogelij ke coalitiekandidaten. Hilversum dreunt op zijn grondvesten. Actie is geboden. Maar presentator Cas tricum van PowNed weigerde zich in te zetten voor het 'toevallig' re centelijk ingezette charmeoffensief van de Nederlandse Publieke Om roep (NPO). 'Ik heb bedankt voor de eer. Bij PowNed zijn we name lijk niet zo bang. Laat ze maar lek ker hun gang gaan daar in Den Haag. Dan maken we er toch gewoon één zender van', schrijft hij deze week.'Het scheelt nog een hele hoop geld ook.' Vijftig andere presentatoren heb ben wél de spotjes ingesproken waarin dezer dagen op tv de ver diensten van de Publieke Oparoep worden aangeprezen: 'Eigenlijk voelen we het allemaal. Deze pro gramma's zijn van ons, die horen bij Nederland. De Publieke Om roep vertelt jouw verhaal', stellen onder anderen gerenommeerde grootverdieners als Jeroen Pauw, André van Duin, Paul Witteman en Antoinette Hertsenberg. In Hil versum gonst het op dit moment immers van de geruchten waartoe bezuinigingen kunnen leiden, en hoeveel van de ongeveer 4.200 om- roepbanen op het spel staan. Of het vertellen van 'onze' verha len moet gebeuren met een om- roepbudget van 750 miljoen euro per jaar, daar zijn de kanshebbers op regeringsdeelname niet van overtuigd. Vrijwel alle politieke partijen vinden dat het aanzienlijk minder kan op het Mediapark. „Dat wordt een kaalslag", reageert omroepbaas Henk Hagoort op de Haagse plannen tot het schrappen van één of zelfs twéé publieke net ten. Begin dit jaar nog hief hij het glas op het voornemen om het aantal publieke omroepen terug te brengen door fusies. Opvallend was ook de oproep van de KRO, die haar leden pal voor de verkie zingen ontried GroenLinks of PW te stemmen gezien hun om- roepplannen. Jan Slagter, voorman van de succesvolle ouderenom- roep Max, sprak zich eveneens uit voor vergaande fusies om kosten te besparen. „Als wij het niet doen, gaat de politiek het voor ons regelen. Dat wil je niet. En het is toch zot dat op het Mediapark der tig kopieermachines staan?" Goed getimed is de actie van enke le oud-omroepbonzen, onder wie Ad 's-Gravesande (Avro) en oud hoofdredacteur van het Journaal Nico Haasbroek, die deze week pleitten voor een nieuw publiek bestel, bestaande uit twee reclame vrije tv-zenders die zich beperken tot het brengen van nieuws en cul tuur. Amusement en buitenlandse voetbalwedstrijden moeten verhui zen naar de commerciëlen, aldus de werkgroep Andere Publieke Omroep. De initiatiefnemers stel len dat hun omroepmodel maar de helft van het huidige budget kost. Volgens Nico Haasbroek vindt een meerderheid in de Twee de Kamer het plan een goed idee. Hoe dan ook, gezien de bestaande partijprogramma's lijkt in ieder ge val de Wereldomroep geen lang le ven meer beschoren. En wat PW- leider Geert Wilders betreft, mag ook de publieke 'staatsradio' van daag nog worden afgeschaft. Hoe 'Hillywood' er binnen een paar jaar wél uitziet, niemand die het weet. Als er inderdaad een net wordt opgeheven, is dat dan het slecht scorende, 'verdiepende' Ne derland 2, zoals nu wordt gefluis terd? Zeker is dat het voortbestaan van geen enkel programma meer zeker is, ook niet die van Neder land 1 of 3. Dat zes van de tien meest bekeken tv-programma's van het afgelopen jaar werden uit gezonden door de publieke omroe pen, zal de Haagse rekenmeesters niet bekeren. Komt Lingo nu dan toch echt aan zijn einde? Gaan Gerard Joling en Nance bij SBS 6 Boer zoekt vrouw presenteren? Verhuist De wereld draait door naar RTL? Moet Spoor- illustratie CRW loos gaan scoren bij Net 5? Zullen we gaan betalen voor het bekijken van eredivisiewedstrijden en de Champions League nu D66 25 mil joen wil bezuinigen op sportrech ten? NOS-directeur Jan de Jong waarschuwde bij de start van het WK voetbal dat het inkrimpen van de Publieke Omroep in ieder geval ook gevolgen heeft voor gro te sportevenementen die ons land wil organiseren zoals het WK 2018 en de Olympische Spelen in 2028. „Haal daar dan maar een streep door. Het is een misvatting te den ken dat commerciële omroepen de rol van Studio Sport overnemen. Daar hebben ze geen geld voor." WD-leider Mark Rutte zal er door de omroeplobby ongetwij feld fijntjes aan worden herinnerd dat hij dankzij het huidige bestel tijdens deze roerige formatieperio de zijn zinnen even heeft kunnen verzetten met het WK-festijn. Op het open, publieke net. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 127