u Doe-het-zelf-design voor in de tuin 29 wonen Nestkastje van mijn mezenpaar is beschadigd, kunnen andere vogels dat hebben gedaan? Ik wil mijn bijzondere orchidee graag splitsen, maar hoe doe ik dat eigenlijk? wonen@wegener.nl 024-3650509 Zaterdag 19 juni 2010 Tuintafels zijn er in alle soorten en maten: van goedkoop tot stervensduur, van klassiek tot modern. Maar wil je iets unieks, dan maak je je tafel zelf. Het kost wat werk, maar kan veel geld besparen, door llze Rike 'ZONDE OM DAT HOUT WEG TE GOOIEN' Een grote stapel schuttingpa nelen inspireerde Sander van Gaaien tot het maken van grote plantenbakken en een design tuintafel. „We hadden de schutting samen met de buren neergehaald. De onderkant was een heel stuk verrot en de bovenkant was ook niet veel meer. Toen ik er goed naar keek, zag ik dat het middenstuk nog heel goed was. Zonde om naar de stort te bren gen." Hij zaagde de rotte stukken weg en hield een hele stapel prima planken van ruim 1 meter over. „Daar heb ik eerst twee grote plantenbak ken van gemaakt voor de palmen in onze tuin. Maar ik had nog meer over, dus besloot ik ook een tafel te maken." Daar moest hij wel wat extra materiaal voor halen. „Voor de basis haalde ik pa len bij de bouwmarkt en ik had natuurlijk wat schroe ven en bouten nodig. Ver der kostte de tafel alleen tijd." Het verbaast Van Gaaien dat het hout van de tafel nog steeds werkt. „Je zou zeggen dat hout dat al tien jaar bui ten staat wel uitgewerkt is. Maar 's zomers zit er een kier van wel 1 centimeter tussen de planken, terwijl het 's winters helemaal dicht is, omdat het hout dan volgezogen is met vocht." MATERIAAL: Oude schuttingplanken, de rotte plekken weggezaagd. Kosten: 0 euro (misschien wat besparing van stortkos- ten). Paar houten palen van de bouwmarkt. Kosten: hooguit een paar tientjes. Stevige schroeven en bouten. Kosten: hooguit een paar eu ro. Totaal aan kosten: nog geen 50 euro. reageren? redactie.woR6n@wegenerml De plantenbak voor een palm was zo'n succes, dat de tuintafel (achtergrond) volgde. foto Vista Productions Mevrouw J. van den Heuvel kocht twee jaar geleden een mezenkastje van Natuurmonumenten en zette het zelf in elkaar. Zowel het eerste als het tweede jaar zat er een me zenpaar met jonkies in. Nu is het hout rond de ingang beschadigd en vraagt mevrouw Van den Heuvel zich af of grote vogels dat hebben gedaan. „Andere vogels hebben ge probeerd de mezenkast te kraken", zegt deskundige Romke van de Kaa. „De diameter van het vlieggat luis tert nauw. Voor een pimpelmees is dat 27 millimeter, voor een kool mees 32. Een gat van 30 millimeter kan door beiden worden gebruikt, maar de koolmees vergroot het dan. Het gebeurt dat mussen, spreeuwen en kauwtjes - ja, zelfs spechten zag ik het wel eens doen - proberen het gat nóg groter te maken. Sommige vogelliefhebbers zijn in hun liefde wel erg selectief en spijkeren een blikken plaatje om de fnvliegope- ning, om te voorkomen dat een an dere soort het gat groter maakt en het nestkastje in gebruik neemt." Mevrouw B. Gerritsen is in het bezit van een heel bijzondere orchidee, die niet in Nederland te koop zou zijn, maar ooit uit Indië is meege bracht. De naam van de orchidee is haar onbekend, maar hij is donker rood, lichtrood en groen. Met die be schrijving moeten we het doen, want camera en computer heeft me vrouw niet. De orchidee staat in een pot die te klein wordt voor de plant. Mevrouw Gerritsen wil de orchidee graag splitsen, maar weet niet hoe dat moet. „Wat betreft de orchidee: er zijn duizenden soorten", vertelt kenner Romke van de Kaa. „In het al gemeen geldt: veel orchideeën kun nen makkelijk worden gesplitst met een scherp mes. Nü is daarvoor een goede tijd. Klop de plant uit de pot en snijd de potkluit in tweeën of in vieren. Pot de planten op in speciale orchideeëngrond, die bij ieder tuin centrum te koop is en die voor een deel uit boomschors bestaat. Geef wel voldoende water, maar wacht met het geven van mest tot de plan ten weer zichtbaar groeiende zijn." 'DAT KAN IK ZELF OOK' Op zoek naar een tuintafel zagen Piet en Agnes van der Wijk een mooie betonnen tafel in een modeltuin. „Die was helemaal recht, dus ik dacht 'dat kan ik zelf ook'", vertelt Piet. Hij maakte zelf de schetstekeningen van een tafel én bijpassende zitbank, compleet met stopcontact en lichtpunt. Hij vroeg voor de uitvoering hulp aan zijn vader, die uit voerder was in de bouw. „Hij weet precies hoe stevig de bekisting moet zijn, om te voorkomen dat het beton het hout wegdrukt, en hoe veel betonijzer ter verster king in het tafelblad moet zitten." De bekisting hebben vader en zoon in een dag ge maakt, de volgende dag is het beton gestort. Op de plaats waar de tafel moest komen te staan, want met bijna 1.000 kilo is hij te zwaar om te verplaatsen. Na een week konden de zij pla ten eraf, na nog eens veer tien dagen pas de plaat on der het tafelblad. „Het kost te veel werk, maar een stuk minder geld dan de paar dui zend euro die de tafel in de modeltuin kostte." De tafel bevalt heel goed: „Hij is nog veel mooier ge worden dan ik had ver wacht. We hebben nog nooit zo veel buiten geze ten. Het grootste voordeel is dat hij niet wankelt, zoals je met alle andere tuintafels wel hebt. Als je er tegenaan stoot, vallen er geen glazen om. Je doet je alleen zeer." MATERIAAL: Houten constructieplaten voor de bekisting. Kosten: cir ca 100 euro. Beton (metselcement, zand, grint). Kosten: circa 150 euro. Betonijzer (een mat en wat staven) voor de stevigheid. Kosten: circa 75 euro. Betonmolen. Kosten voor de huur: circa 20 euro. Totaal aan kosten: nog geen 350 euro. De betonnen tuintafel past perfect in de omgeving. Dat moet ook wel, want hij is te zwaar om te verplaatsen. foto awfotografïe.eu door Jan van Mullem jJUtg en Bauke Boersma redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 foto awfotografïe.eu Handige sites www.klussen.5u.com www.steigerplanken.net www.steigerhout.punt.nl www.gamma.com/ klusinformatie www.praxis.nl/klussen www.karwei.nl/advies-en- inspiratie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 117