wonen Overlast D Kant-en-klaar tuinhuis Merken uit Limburg en omstreken Tips voor thuis uit het Townhouse Hotel Zaterdag 19 juni 2010 wonen@wegener.nl 024-3650509 z O Het zijn prachtige woorden voor wie graag Scrabble speelt: paardenkastanjemineermot, rhododendron- cicade, kardinaalshoedspinselmot. Het zijn namen van plaaginsecten waarmee we momenteel veel te maken hebben. Tenminste, ik word overspoeld met vragen over beestjes die de tuinplanten belagen. Toegegeven: niet alle dieren zijn even leuk. Zo langzamer hand dringt het besef door dat we de tuin delen met allerlei levende have, van de nietige pissebed tot en met de kat van de buren. Nog maar kort geleden werd ieder insect met de gifspuit te lijf gegaan, maar de laatste tijd lijken we minder triggerhappy. Niet dat tuincentra geen vermogen meer ver dienen aan mierenlokdoosjes, luizengif en slakkenkorrels, toch beginnen we te beseffen dat dieren en planten samen zijn geëvolueerd en dat het bestaan van de een weinig zin heeft zonder de ander. Ik wil niet beweren dat de zin van het bestaan van de mug eruit bestaat door de zwaluw te worden opgegeten, maar je begrijpt wat ik bedoel: geen plant of dier of er is wel een ander organisme dat ervan af hankelijk is. Daarom schrok ik ook toen ik las dat de rups van de bastaardsatijnvlinder (weer tachtig punten ge scoord) in delen van ons land voor overlast zorgt en dat gemeenten zich bezin nen op maatregelen. Waaruit bestaat die overlast? Maakt de rups soms 's nachts zo veel kabaal dat hij ons uit de slaap houdt? Verspreidt hij een onverdraaglijke stank? Veroorzaakt hij files? Niks van dat alles. Hij veroorzaakt jeuk. Nou én? Muggen ver oorzaken ook jeuk, sommige mensen krijgen jeukende bul- foto Romke van de Kaa ten na het eten van aard beien en mieren veroorzaken jeuk in je broekspijp. Moeten de gemeenten zich daarover dan ook op maatregelen bezinnen? Dan krijgen ze het druk. ]e zou natuurlijk ook gewoon bij de bastaardsatijn- rups uit de buurt kunnen blijven. Denk niet dat ik overlast van insecten bagatelliseer, maar als ik mannen in maanpak- ken zie jagen op de processierups, denk ik: kunnen we ons geld niet béter besteden en zijn er geen ergere dingen? Bij mijn weten zijn er door rupsen nog geen doden gevallen. Dit jaar is een echt rupsenjaar en hele bomen worden kaal gevreten of in witte webben gesponnen. Maar straks komt er weer nieuw blad en zijn we alles weer vergeten. Wat we niet vergeten, is de schade van de rhododendroncicade, een beestje dat nog niet zolang geleden uit Amerika overkwam. Want veel nieuwe plagen importeren we zelf Hoe driftiger we over de wereld reizen, hoe meer plantenziektes we onge wild importeren. De rhododendroncicade legt in het najaar zijn eieren in de bloemknoppen van de rododendron en maakt op die manier beschadigingen, waardoor een schim mel de knoppen binnendringt. Die worden eerst bruin en dan zwart. Maar wanhoop niet. Misschien zint uw gemeen te al op maatregelen. Rups van kardinaals hoedspinselmot. Ruimtegebrek in huis? Of zo nu en dan gewoon behoefte aan een plek om je terug te trekken uit het huiselijke rumoer? Dan is de Hubbel mogelijk een optie: een kant-en-klaar huisje dat binnen een dag in de tuin of op het dak(terras) kan worden gezet. Wie hem niet meer wil, kan hem zelfs teruggeven: de Hubbel is ook te leasen. Het huis is 3 me ter hoog en ruim 3 meter lang en breed. Floris van der Kleij en Piet van der Werf, de ontwer pers, ontvingen er de Building Holland Award voor. De Hubbel kan naar wens worden samenge steld, door middel van het (ver)plaatsen van panelen. Alles is inklapbaar en draaibaar. De Hubbel is van binnen geïsoleerd en waterdicht. Leverancier Buko bouwsystemen beraadt zich nog op de (lease)prijs. Meer info: www.buko.nl/hubbel In het Townhouse Hotel wordt design met brocante gecombineerd. Townhouse Hotel heeft vooral aandacht voor Ne derlandse en met name Limburgse merken: Mosa. Uit Maastricht, een innovatief en duur zaam tegelbedrijf. www.mosa.nl Sphinx. Sphinx Maas tricht bestaat 175 jaar. Niet alleen het sanitair, ook oud servies van pionier Petrus Regout is onderdeel van het nieuwe hotel. www.sphinx.nl Tim Derhaag. Een Lim burger in hart en nie ren. De enige Limbur ger die het voor elkaar kreeg binnen het Itali aanse designlampen- merk Flos bij te mogen dragen aan de design collectie in verlichting. Logisch dus dat het ho tel ook de verlichting van Flos heeft. www.timderhaag.com 1 Artifort. Afkomstig van een Maastrichtse familie, is het design merk van Nederland weer terug bij de basis. Geen enkel merk met zo veel passie voor de sign en vintage heeft een betere match met Townhouse Hotel Maas tricht als Artifort. www.artifort.nl 1 Je huis is geen show room. 1 Maak het alledaagse bij zonder door anders te kijken naar gewone za ken. 1 Een interieur ontstaat door de jaren heen, vul het aan en haal weer eens wat weg. 1 Ga af op gevoel, kies dingen die je mooi of belangrijk vindt. 1 Kies voor duurzaam en milieubewust, bijvoor beeld spaarlampen. 1 Kies iets onverwachts, zoals een muurschilde ring, of behang een wandje met posters. 1 Gebruik interieurs uit woonbladen als inspira tie, kopieer ze niet. 1 Oude spullen hebben karakter, ga eens naar de kringloop of vraag een oma naar spullen met een verhaal. 1 Houd de basis compact en simpel. Richt eens een kamer in met al leen de hoogstnodige spullen. 1 Kies eens voor produ centen uit je eigen streek. 1 Niet alles hoeft mooi te zijn, waardeer ook le lijke spullen vanwege het verhaal erachter. 1 Laat je hart spreken bij inrichting van woning. Meubels van de kring loop staan naast comfor tabel designbedden. Gasten worden bij de re ceptie verwelkomd met een pan soep.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 114