reizen Kleurloos Op een meter afstand van het zwart-wit: schermpje volgen we Oranje Zaterdag 19 iuni 2010 Het WK voetbal beleef ik in Australië. Het tijdsver schil van acht uur blijkt een zegen. Down under zijn de eerste wedstrijden van Oranje namelijk te zien om half 10 in de avond. Precies zoals het is bedoeld. Overdag werken, 's avonds voetbal kijken. Australië zit in het toernooi, dus alle wedstrijden worden live uitgezonden. We verheugen ons op Oranjes eerste match tegen Denemar ken. Een dag voor de wedstrijd beginnen we met de speur tocht naar kijkgelegenheden, want het motel waarin we zijn gehuisvest, is wars van luxe. Op onze kamers geen tele visietoestel. We mogen al blij zijn dat er stroom is. Het dorpje stelt niet veel voor. Mount Isa is een grote krui sing met een paar zijstraten. Waar kunnen we onze eerste wedstrijd zien? Australiërs houden niet zo van voetbal, maar des te meer van drinken. De pubs zijn dan ook rijk ge zaaid én voorzien van grote beeldschermen. Normaal wordt daarop oeverloos gerugbyd, maar tijdens het WK ver toont men ook voetbal. We kiezen voor een Ierse pub. Daar zullen we Oranje de Denen zien vermorzelen. Het publiek is ladderzat en zeer luidruchtig. Voetbal is voor Australiërs ongeveer wat bij ons korfbal is. De Duitsers hebben het Au stralische team al voor gek gezet en dat heeft het enthousias me geen goed gedaan. Het nationale elftal stond bekend on der de naam de soccaroos, maar nu worden ze 'suckaroos' (suck betekent zoveel als waardeloos) genoemd. Maandag de 14e breekt aan. Een dag als alle andere. Of misschien toch niet. Waarom is het in ons dorp je zo rustig? Alle winkels blijven donker. De meeste restaurants zijn dicht. Slechts een enkele pub heeft de deuren open. Ongerustheid begint te knagen. Een paar uur voor de wedstrijd komt een dramati sche mededeling. Het is Koninginnedag. De Britse Queen Mum is jarig en daarom hebben ook de. Au straliërs vrij. Alle kroegen zullen om 21.00 uur de deuren sluiten. Een drama. De eigenaresse van ons Spartaanse motel vertelt het zonder blikken of blozen. Zelf houdt ze al helemaal niet van voetbal. Wanhopig gaan we de straat op. Er zal toch wel ergens een televisie aanstaan? Maar alle inspanning blijkt vergeefs. Zelfs de handelaar in plasmaschermen heeft de verkeerde zender op zijn modellen in de etalage. Een half uur voor de wedstrijd dringt tot me door dat het niet gaat lukken. Maar de uitbaatster van ons motel strijkt met de hand over haar hart. No worries. We mogen in haar werkkamer kijken. En misschien vindt ze ook nog wel ergens een kratje bier. Op gelucht stappen we naar binnen, de ogen speurend naar een flatscreen van formaat. Maar het kantoortje blijkt een beschimmelde, vochtige ruimte. De atmosfeer is verstik kend. In een hoekje staat een televisie. Nou ja, televisie. Sommigen kennen ze nog wel. De eerste draagbare appara ten. Lichtgroen plastic, een schermpje ter grootte van een ansichtkaart, ronde afstemknop. En zwart-wit. Het valt niet mee beide ploegen uit elkaar te houden. Op een metertje af stand van het schermpje volgen we de verrichtingen van Oranje. Een kleurloze wedstrijd. In alle opzichten. De volgende dag leidt onze zoektocht naar Sydney. Godzij dank. Daar schijnt bij de haven een megascherm te staan. Langzaam gaat het lichaam weer naar een lichte verhoging. Echte koorts zal spoedig volgen. Vol vertrouwen gaan we straks op weg naar Darling Harbour, waar we zullen zien hoe Oranje gehakt maakt van de Japanners. En voor de wedstrijd eten we sushi. Dat brengt geluk. Voor je het weet, is de vakantie of die mooie reis alweer voorbij. Wat rest zijn foto's en herinneringen. En vaak een souvenir. Sommige souvenirs zijn meer dan een herinnering. Voor de zomerbij- lage Uit Thuis, in juli en augustus iedere zaterdag bij uw krant, zijn wij op zoek naar uw bijzondere souvenir. Heeft u iets bijzonders op de tafel staan, aan de muur hangen of veilig opgeborgen in een la, laat het ons weten. Stuur een foto van uzelf en het souvenir en een korte beschrijving van het verhaal achter uw souvenir. Stuur uw foto en tekst naar: souvenir@wegener.nl Handwerken in Noord-Vietnam is soms ook voetenwerk. foto Peter de Jaeger

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 102