buitenland 19 Oezbeken kalken SOS op hun moskeeën Israël belooft meer spullen toe Pakistan stopt relatie te laten tot bezette Cazastrook als PW gaat regeren Tip voor kampeerder: ga nooit in kuil staan Buitenwijk van Osj in Kirgizië is nog onveilig EU treft nieuwe sancties tegen Iran Belg mag niet meer klappen tijdens debat Congolese arts helpt verkrachte vrouwen vrijdag 18 juni 2010 Wijken in Osj waar vooral Oezbeken wonen zijn veran derd in enclaves, internatio nale hulp stroomt maar mondjesmaat binnen en er wordt nog altijd geschoten. door onze correspondent Olaf Koens Svetlana Petrovna is de Rus sische uitbaatster van een restaurantje in Osj. Het is nu een van de vele schaft- plekken van het Kirgizische leger geworden, soldaten lopen in en uit en Svetlana en haar dochters zet ten aan de lopende band pap, aard appels en thee op tafel. „Ik geloof het nog steeds niet", zegt ze. „Er kwamen zelfs 13-jarige kinderen de boel in elkaar mep pen. We hebben hier altijd van de zelfde borden gegeten, Russen, Oezbeken en Kirgiezen. Nu is dit ongeveer het einde van de stad." Verderop in de straat staan tanks en een Kirgizische wachtpost. Daarachter liggen de Oezbeekse wijken. Uitgebrande auto's en een omgezaagde boom dienen als weg blokkade. De meeste winkels, res taurantjes en huizen zijn vernield, kapot geschoten en in brand gesto ken. In de meeste Oezbeekse wijken zijn alleen nog mannen te vinden, vrouwen en kinderen zijn in veel gevallen de grens met Oezbekistan overgegaan. Anders dan de Kirgizi sche soldaten beweren, heeft nie mand wapens, de mannen lopen slechts met keukenmessen over straat. „Ik heb ze zelf gezien, de Kirgiezen reden hier met pantser voertuigen door de straten", zegt de 60-jarige Bagadir Pazilov. „Zij hebben deze ravage aangericht, niet die paar jeugdbendes." In een andere Oezbeekse buiten wijk kunnen de vluchtelingen niet de grens over en zitten honderden vrouwen en jonge kinderen sa mengepakt in een schoolgebouw. 'We krijgen hier niets', roepen de vrouwen die zich afvragen waar de internationale hulp blijft. „En we durven nergens heen. Als we de straat op gaan, worden we neer geschoten", zegt Elmira. Ze verbijt haar tranen en zegt dat ze niets lie ver wil dan dat de Russen de boel in Kirgizië overnemen. „Maar ze komen niet, omdat de televisie al leen maar beelden laat zien dat hier alles goed is, hier komen de Russische media niet kijken." Overal op straat komen jongeren met mobiele telefoons tevoor schijn die filmpjes hebben ge maakt van de beschietingen, de brandende huizen en de opgesta pelde lijken in de buurt. Mannen die beschoten zijn, laten hun won den zien, naar het ziekenhuis dur ven ze niet. Op de wegen en zelfs op de mina retten van de moskee staat in gro te witte letters 'SOS' gekalkt. De imam slacht geiten om de stroom vluchtelingen te voeden. Een van de oudere mannen leest voor uit de Koran. Hij gelooft niet dat er snel een einde komt aan het ge weld. „Nu is er een kleine pauze, men doet het wat rustiger aan. Daarna barst het geweld weer los", zegt hij. „Een politiek of een et- nisch-conflict, noem het maar wat je wilt, maar dit is gewoon een po ging tot genocide." BRUSSEL Europese regeringsleiders hebben gisteren een pakket sancties tegen Iran aangenomen. De sancties ko men bovenop de maatregelen van de VN-Veiligheidsraad en zijn ge richt op de olie- en gasindustrie van Iran en op producten die ge bruikt kunnen worden bij het atoomprogramma. Ook komt er een verbod op technische hulp en op de overdracht van technologie. BRUSSEL Bij politieke debatten uitgezonden door de Belgische openbare om roep VRT mag het publiek voortaan nog slechts zeer beperkt applaudisseren. Om de objectivi teit en neutraliteit te bewaren, mag voortaan enkel nog bij het be gin en het einde van het debat ge klapt worden. Dat heeft de Vlaam se krant De Morgen gisteren ge meld. Dennis Mukwege DEN HAAG De Congolese gynaecoloog Denis Mukwege (55) krijgt vandaag de Van Heuven Goedhart-penning van de Stichting Vluchteling voor het opereren van verminkte vrou wen die het slachtoffer zijn van groepsverkrachtingen. Sinds 1999 opereert Mukwege jaarlijks onge veer drieduizend vrouwen in zijn kliniek in de oostelijke stad Bukavu, nabij Rwanda. DEN HAAG - Door het noodweer aan de Zuid-Franse Cöte d'Azur spoelden ruim tweehonderd Ne derlandse campinggasten weg. Waar ben je het veiligst als kam peerder? „Dat is dus echt zo'n ty pisch Hollandse vraag", zegt Ad Vonk van de ANWB. „Hoe heb ik 100 procent zekerheid? Nou, dat kan dus niet, het is heel simpel. Een natuurramp kan gewoon ge beuren, net als een dijkdoorbraak in Nederland. En soms hebben - mensen dus heel erge pech." Noodweer in Zuid-Frankrijk kost te woensdag aan minstens 22 men sen het leven. Honderden vakan tiegangers spoelden door overstro mingen in het departement Var van hun camping. Om de zoveel jaar gebeurt, waar bijna geen kam peerder aan denkt als hij bij 35 gra den Celsius zijn haringen in de grond slaat of de caravan op de blokken zet. „Eigenlijk houd je er weinig reke ning mee", erkent Arno de Kruif van Kampeerinfo.nl. „Je denkt: dat overkomt mij niet. Maar als je vlak bij een rivier gaat staan, loop je be hoorlijk risico. Al ben je met een tent of caravan snel weg, het blijft een gok. Zo hoog mogelijk op de camping sta je natuurlijk het vei ligst. Maar ja, dat is dan vaak weer niet het mooiste plekje." Veel campings hebben volgens Vonk noodplannen, alarmsyste men en bewegwijzering. Maar je kampeert op eigen risico, waar schuwt hij. „Het is jouw avontuur, niet dat van de campinghouder. De oude campingetiquette geldt nog steeds: Ga nooit in een kuil staan. Want op het laagste plekje vang je nou eenmaal het meeste water." En komt het water toch, of het vuur, of ander natuurgeweld, luister dan goed naar autoriteiten en campingbaas. „En dan zo snel mogelijk je biezen pakken. Niet ei genwijs doen, maar de instructies opvolgen en het vege lijf redden." JERUZALEM - Israël laat binnenkort meer goederen toe tot de beleger de Gazastrook. Dat is gisteren offi cieel bekrachtigd door de Israëli sche coalitieregering. Het is ver moedelijk een reactie op de inter nationale verontwaardiging over de Israëlische aanval van 31 mei op een reeks boten met hulpgoederen voor Gaza. Daarbij werden in inter nationale wateren negen mensen gedood. Het is niet bekend wat de ver meende versoepeling inhoudt. Is raëlische media berichtten dat over zee verkeer onmogelijk blijft. Het verkeer van personen en goe deren van en naar de Gazastrook is al meer dan veertig jaar uiterst beperkt. Maar de Israëli's hebben het in 2007 teruggebracht tot wat zij een 'humanitair minimum' noe men. Momenteel is de omvang goederen die naar de anderhalf miljoen Palestijnen in de Ga zastrook van 360 vierkante kilome ter gaat, slechts een kwart van de omvang van 2005, meldden inter nationale organisaties. Israël be oogde met de blokkade de Harnas, de machthebbers in de strook sinds juni 2007, uit te schakelen. Deze door een aantal westerse mo gendheden gesteunde tactiek lijkt zonder resultaat te blijven. De Palestijnse diplomaat Saeb Ere kat zei dat een versoepeling van de blokkade niet toereikend is. Hij meende dat het bij de plannen 'slechts om schone schijn gaat, ter wijl de feitelijke en illegale blokka de van de Gazastrook wordt voort gezet'. De Duitse minister van Bui tenlandse Zaken, Guido Wester- welle, beklemtoonde gisteren dat de versoepeling waar het kabinet van de Israëlische premier Benja min Netanyahu over spreekt, 'slechts een eerste stap kan zijn'. Het doel blijft opheffing van de blokkade, zei Westerwelle. De Eu ropese topdiplomate Catherine Ashton begroette het Israëlische voornemen, maar wacht naar ei gen zeggen op details over Neta nyahu's plannen. De Israëlische regering stelde dat de veiligheidsprocedures gewoon van kracht blijven. Maar daarnaast moet de toevloed van 'burgerlijke goederen geliberaliseerd' worden. Onder internationaal toezicht kan ook de aanvoer van bouwmateria len worden uitgebreid. Het zou gaan om materiaal dat nodig is voor de wederopbouw van Gaza. In het gebied werden grote ver woestingen aangericht tijdens de Israëlische bombardementen en aanvallen op Gaza in de periode van december 2008 tot januari 2009. door onze correspondent Harald Doornbos LAHORE - Politici in Pakistan drei gen de relatie met Nederland te verbreken als Geert Wilders deel gaat uitmaken van een kabinet. Sommigen voorspellen onrust in de moslimwereld. „Als Wilders in de regering komt, wordt het tijd om de relatie met Nederland te verbreken", zegt par lementslid Tahir Bajwa, lid van de regerende PPP-partij van president Zardari. „Pakistan zou als eerste stap z'n ambassadeur kunnen te rugtrekken." Parlementslid Shahibzada Muham mad van de oppositionele PML-N partij: „Als Wilders concrete din gen gaat doen tegen de islam, zal Islamabad actie moeten onderne men tegen Nederland." Hij maakt zich met name zorgen over de moslims in Nederland. Leiders van Pakistans belangrijkste religieu ze partijen reageren vooralsnog mild op de mogelijkheid dat Wil ders in de regering komt. „Het is aan moslims in Nederland om te bepalen of en hoe ze willen protes teren tegen Wilders", zegt Fa- zal-ur-Rehman, parlementslid en leider van de pro-Taliban regerings partij JUI-F. „Pakistan staat daar buiten." Ook Qazi Hussain Ah med, de invloedrijke voormalig lei der van de radicaal islamitische partij Jamaat-e-Islami, is die me ning toegedaan. „Nederlandse moslims hebben direct te maken met zo'n politicus, dus dienen zij te reageren." Voor de meeste Pakistanen is Wil ders overigens een onbekende, hoewel een enkeling wel de film Fitna kent. In de media valt zijn naam ook niet vaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9