81 buitenland Banken in EU moeten betalen voor de crisis MADEIRA Fluwelen campagne president in Polen EU-TOP Heffing als buffer bij problemen IJsland mag bij EU onder strenge eisen Colombia wil Santos als opvolger Uribe KRAS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cPm vrijdag 18 juni 2010 WARSCHAU - Alle politieke partijen voeren, zeker voor Poolse begrip pen, een bijzonder rustige campag ne, zonder schreeuwende bill boards en zonder het gebruikelijke moddergooien. Na de ramp op 10 april met het regeringsvliegtuig van Lech Kaczynski, waarbij het presidentiële echtpaar en 95 hoog geplaatste Polen overleden, wordt uit respect een gematigde campag ne gevoerd. Parlementariër Kozlakiewicz van PO die met een campagnebus is meegereisd: „Wij hebben twee gro te tragedies achter de rug: de vlieg ramp en de overstromingen. Bo vendien is onze kandidaat een er varen politicus die we niet met een smeercampagne onder de aan dacht hoeven te brengen." De dood van Lech Kaczynski haal de de geplande presidentsverkie zingen met bijna vier maanden naar voren. Bij de PO leidde dit niet tot problemen rondom de kandidaatstelling. Parlementsvoor zitter Bronislaw Komorowski, de gedoodverfde winnaar, had zich zelf al voor het vliegtuigongeluk kandidaat gesteld. Door het veron gelukken van Lech Kaczynski moest het kamp van PiS (Recht en gerechtigheid) met een nieuwe kandidaat komen. Veel van de mo gelijke opvolgers waren tegelijker tijd met de president in Smolensk omgekomen. Met zo weinig tijd voor de verkiezingen werd Lech's tweelingbroer, Jaroslaw naar voren geschoven. Opvallend is dat nu ook Jaroslaw Kaczynski, die als een hard en con fronterend politicus bekend staat, zijn toon heeft aangepast. Zo sprak hij onder meer de hoop uit dat door de tragedie in Smolensk de diplomatieke relatie met Rus land zou kunnen verbeteren. Een opmerkelijke ommezwaai, kort daarvoor had hij nog gewaar schuwd voor het grote gevaar dat van Rusland uitging. Heffing moet voorkomen dat rekening van crisis bij belas tingbetaler terecht komt. Belasting op grote financiële transacties. IJsland mag toetreden onder strenge voorwaarden. Balkenendes laatste EU-top. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De Europese consument zal eind volgende maand zelf kun nen zien of de banken waar hij zijn geld heeft gedeponeerd, be stand zijn tegen een nieuwe finan ciële crisis. Dan zullen de resulta ten gepubliceerd worden van de zogeheten 'stress tests' die de natio nale toezichthouders de afgelopen maanden bij alle grote banken in de EU hebben uitgevoerd. De Europese regeringsleiders heb ben dat gisteren op hun top in Brussel na moeizame onderhande lingen afgesproken. Zij werden het er ook over eens dat alle banken in de EU een heffing moeten betalen. De heffing kan als buffer gebruikt worden wanneer banken in de pro blemen komen, zodat de rekening niet weer bij de belastingbetaler te recht komt. Details van de heffing, zoals de hoogte en de aard van het fonds, moeten nog worden afge sproken. De publicatie van de resultaten van de stresstests is omstreden. Te genstanders vrezen dat slechte rap portcijfers een bank juist verder in de put kunnen drukken. Maar pre mier Jan Peter Balkenende zei daar gisteren, op zijn laatste Europese top, niet bang voor te zijn. Presi dent lean-Claude Trichet van de Europese Centrale Bank wist hem er gisteren van te overtuigen dat deze openheid juist in het voor deel van de banken zal werken. Balkenende zei er vertrouwen in te hebben dat de Nederlandse ban ken de stresstests goed hebben doorstaan. „Ik heb geen reden om aan te nemen dat zich hier proble men zullen voordoen." Banken die desondanks door de publicatie in moeilijkheden raken, moeten wel geholpen worden, zei hij. Veel meer omstreden is de belas ting op transacties tussen finan ciële instellingen, die vooral be doeld is om speculatie tegen te gaan. Het geld zou in de nationale schatkisten moeten. De VS heb ben die al ingevoerd. Volgende week staat het onder werp hoog op de agenda van de top van de G20 in Toronto. De re geringsleiders besloten ook om ko mend najaar afspraken te maken over strikter toezicht op de natio nale begrotingen, om te voorko men dat de overheidstekorten bo ven de EU-norm oplopen. BRUSSEL - De EU heeft gisteren het licht op groen gezet voor onderhan delingen met IJsland over toetre ding tot de Europese Unie. Maar premier Jan Peter Balkenende heeft meteen duidelijk gemaakt dat van feitelijke toetreding alleen sprake kan zijn als zeker is dat IJs land de 1,3 miljard euro terugbe taalt die Nederland aan spaarders van de failliete Icesave-bank heeft voorgeschoten. Franse reddingswerkers onderzoeken na de overstromingen auto's die te water zijn geraakt op mogelijke slachtoffers foto Claude Paris/AP BOGOTA - Juan Manuel Santos wordt zondag gekozen tot presi dent van Colombia. De ras-politi cus zal eenvoudig winnen van An- tanas Mockus, die het land even opschudde met zijn 'groene golf. Colombia blijkt nog niet klaar voor politieke experimenten. Nu de populaire president Alvaro Uribe niet op het stembiljet staat, kiezen de Colombianen massaal voor Juan Manuel Santos. De 58-ja- rige kandidaat van de Partido de la U heeft campagne gevoerd met één boodschap: hij is de man die de veiligheidspolitiek van Uribe zal voortzetten. De breed uitgemeten bevrijding onlangs van vier gijzelaars uit han den van guerrillabeweging Fare kan gezien worden als een extra duw in de rug van Santos. Volgens de laatste peiling zal hij met een ruime meerderheid winnen. L it madeira islands 8- t/m 22-daagse zonvakantie Verblijf o.b.v. logies Vertrekdata: van 24/6 t/m 21/10 verblijf in aparthotel Gorgulho op ca. 2,5 km van de hoofdstad Funchal beschikt o.a. over een bar, restaurant, zwembad met kinderbad en een sauna incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf Zie www.kras.nl/31007 8- t/m 15-daagse fly-drive Verblijf o.b.v. logies en ontbijt Vertrekdata: van 24/6 t/m 28/10 verblijf in Hotel Moniz Sol nabij het strand tips: Funchal, Calheta, de botanische tuinen van Quinta do Palheiro Ferreiro en het dorpje Sao Vicente incl. vliegreis, taxen, verblijf en autohuur Zie www.kras.nl/38129 8- t/m 22-daagse zonvakantie Verblijf o.b.v. logies en ontbijt Vertrekdata: van 24/6 t/m 21/10 verblijf in het luxe hotel Baia Do Sol beschikt o.a. over een bar, restaurant, verwarmd overdekt zwembad, fitness ruimte en een sauna incl. vliegreis, taxen, transfers en verblijf Zie www.kras.nl/31212 8-daagse fly-drive Verblijf o.b.v. logies en ontbijt Vertrekdata: van 27/6 t/m 28/10 verblijf in goede 3- en 4-sterren hotels tips: de hoofdstad Funchal, Santana, het nonnendorpje Curral das Freias en wandel langs de levada's incl. vliegreis, taxen, verblijf en autohuur 5 Zie www.kras.nl/74719 Voor de meest actuele prijzen gaat u fVJ waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8