hoop op schouders sport 35 PiSifS Van Assche verdedigt meerkamptitel op NK Mannentactiek in vrouwenploeg maakt Cervélo sterk in RaboSter Vuvuzela taboe vrijdag 18 juni 2010 De vuvuzela is komende week taboe op Wim bledon. Toeschouwers die met de bij het WK voetbal populaire toeter het park op willen, wordt de toegang geweigerd. Ook fans met vlaggen van hun land zijn niet welkom. door Marco Knippen mB verwacht dit jaar alleen geen wonde- foto /Felipe Trueba/EPA LONDEN - Hij wordt al enkele jaren beschouwd als de gedroomde op volger van Fred Perry, de laatste Brit die in 1936 de mannentitel op Wimbledon veroverde. Andy Mur ray is, na de valse profeet Tim Hen man, tot de grote verlosser uitge roepen. Van de 23-jarige Schot wordt verlangd dat hij de komen de twee weken de All England Club in vuur en vlam zet. Maar is hij wel klaar voor de machtsgreep? Als de voortekenen niet bedrie gen, moet voor het ergste worden gevreesd. Het jaar 2010 begint nog zo mooi. Murray dringt eind januari voor het eerst in zijn carrière tot de fina le van de Australian Open door. De climax blijft echter uit. Wie an ders dan Roger Federer wijst hem in de eindstrijd zijn plaats. Bij de US Open in 2008 overkwam hem hetzelfde. De nieuwe nederlaag blijkt de impact van een moker slag te hebben. Nadien belandt hij in een vormcrisis. In de acht toer nooien die Murray speelt, reikt hij slechts twee keer tot de kwartfina le. Op Roland Garros is de vierde ronde het eindstation. Tegenover elf winstpartijen staan zeven ver- liesbeurten. Voor de nummer vier van de wereld zijn het onwaardige statistieken. Hoe anders was het twaalf maan den geleden. Murray brengt een natie in extase door als eerste Brit na Perry het grastoernooi op Queen's te winnen. Liefst 71 jaar is naar dit succes gehunkerd. De triomftocht wakkert de Wimble- don-koorts aan. Zou Murray dan eindelijk de Britten van een tennis- trauma afhelpen? Murray slaagt er vervolgens niet in de opgeklopte verwachtingen waar te maken. De Amerikaan An dy Roddick werpt zich in de halve finale als beul op. Gedesillusio neerd druipt de verliezer af. In het honderdste geboortejaar van de in 1995 gestorven Perry wordt geen Britse mijlpaal geslagen. Dat een jaar na dato alsnog de langgekoesterde wens in vervul ling zal gaan, lijkt louter denkbeel dig. Temeer ook omdat Murray dit keer op Queen's figureerde. De ti- telprolongatie verdampte al in de derde omloop. De tegenvallende prestatiereeks zou juist een zegen kunnen zijn, meent Judy Murray. „De hype rond hem ontbreekt nu en dat kan hem wel eens helpen", zei zijn moeder deze week tegen persbureau Associated Press. De beoogde hoofdrolspeler wei gert zelf zijn ambities naar bene den bij te stellen. „Ik denk dat ik een kans maak, al moet ik dan wel het beste in mezelf naar boven ha len", toont hij zich strijdlustig in het Britse dagblad The Guardian. „Ik heb geleerd met moeilijke situa ties om te gaan, zonder daarbij in paniek te raken. Ik weet me te be vrijden. Wat helpt, is de variatie in m'n spel. Ik kan tegenwoordig m'n strijdplan wijzigen en de tegen stander ontregelen. Vroeger bezat ik die kwaliteit ook, maar kon ik het niet uitbuiten." John McEnroe, drievoudig Wim- bledon-winnaar, ziet in Murray eveneens een Grand Slam-kam- pioen. De Amerikaan, die tijdens Wimbledon als vanouds als com mentator voor de BBC zal funge ren, verwacht dit jaar alleen geen wonderen. „De US Open in 2011, daar pakt hij zijn eerste grandslam- titel", aldus McEnroe in The Guar dian. „Op Wimbledon zal dit jaar slechts de rol van belangrijke uitda ger zijn weggelegd." De Britten hopen daarentegen, wellicht tegen beter weten in, op meër. door Roeland van Vliet MIDDELBURG - De turners Anthony van Assche en Carlo van Minde kunnen morgen in Heerenveen al een grote stap zetten richting het wereldkampioenschap dat in okto ber in Rotterdam wordt gehou den. Als de twee Zeeuwen op het NK meerkamp het podium halen, kan de turnbond bijna niet om hen heen. Van Assche is op het NK de titel verdediger. De 21-jarige Sassenaar profiteerde in 2009 optimaal van de afwezigheid van Jeffrey Wam mes en Epke Zonderland. Goese- naar Van Minde (22) verraste toen met een tweede plaats. Hij bleef Herre Zonderland knap voor. In hun eigen Heerenveen doen de broers Zonderland nu niet mee. Epke heeft een schouderblessure, Herre is gestopt. De concurrentie voor de twee Zeeuwen zal voorna melijk komen van Jeffrey Wam mes en Bart Deurloo. Over opname in de WK-trajectse- lectie hoeven Van Assche en Van Minde zich geen zorgen te maken. De vijf EK-gangers van eerder dit jaar zitten daar automatisch in. De voorbereidingsploeg zal woensdag aangevuld worden met enkele tur ners die zich op het NK goed laten zien én Yuri van Gelder. De turnbond liet al enige tijd gele den weten dat de van zijn voet stuk gevallen Van Gelder - hij werd na het NK van vorig jaar be trapt op het gebruik van cocaïne - een wildcard krijgt voor de voorbe reidingsmaanden van Oranje. Zijn schorsing loopt op 13 juli af en dus komt het NK te vroeg voor hem, maar hij kan wel mee naar een in terland tegen Italië en de World Cup in Gent. Dan kan de Waalwij- ker laten zien dat hij klaar is voor het WK. Middelburger Jeffrey Telussa hoopt ook een wildcard te krijgen. Hij liep dinsdag een onderarmbles sure op en kan daardoor niet mee doen aan het NK. „Maar ik hoor wel in die selectie thuis, vind ik", zei hij gisteren. Op 20 september maakt de KNGU de zes WK-gangers bekend. Als Yuri van Gelder Van Gelder, een specialist op rin gen en sprong, meegaat, is er in de zeskoppige ploeg veel ruimte voor allrounders zoals Van Assche en Van Minde. Op alle zes toestellen mag een land namelijk vijf turners laten uitkomen. Het WK geldt als eerste kwalifica tietoernooi voor de Olympische Spelen van 2012 in Londen. De bes te 24 landenploegen van Rotter dam plaatsen zich voor het WK van 2011 in Tokio. En alleen daar kunnen olympische startbewijzen verdiend worden. NK turnen De nationale titelstrijd is verdeeld over twee dagen. Morgen is de meerkamp, zowel voor mannen als vrouwen, en op zondag zijn de toe stelfinales. Anthony van Assche kan dan zijn titels op voltige, brug en ringen prolongeren. In de jeugdcategorieën komen drie Zeeuwse turnsters in actie. Melissa Scherpenisse (Bosan TON Almelo) doet mee bij in de klasse Junior 1, Kelly en Wendy Goedegebure (Turnschool Zeeland) strijden om de titels in de groep Jeugd 1 door Frits Bakker VLISSINGEN - De sprintster Kirsten Wild in een hoofdrol in de pro loog van de RaboSter Zeeuwsche Eilanden. Regina Bruins als scha- duwkopvrouw daar kort achteraan en vijf renners bij de beste zes in het klassement van de dag. De zwarte brigade van Cervélo was gisteravond in Vlissingen superi eur in de korte tijdrit die als ope ning gold voor de driedaagse koers voor vrouwen. Het moet er uitein delijk toe leiden dat Egon van Kes- sel met zijn ploeg zaterdag na drie dagen op zijn minst het eindklasse ment wint. „We hebben collectief gezien de beste ploeg van dit peloton", verze kerde de voormalige bondscoach voor de start al. Want Egon van Kessel heeft een nieuwe wind la ten waaien bij Cervélo, dat ook een profteam bij de mannen heeft met renners als Thor Hushovd en Heinrich Hausler. Het vrouwenteam schittert dit jaar meer dan ooit in de klassiekers en de etappekoersen. Volgens de ploegleider komt dat door de tac tiek die hij zijn team oplegt. „Wij rijden veel meer als ploeg, we doen anderen pijn door aan te val len als we de kans krijgen. Tot nu toe reden vrouwen altijd indivi dueel en afwachtend. Ik heb ook gezegd dat we de duels van één te gen één met Marianne Vos uit de weg moeten gaan. Die kunnen we toch niet winnen. Het is jammer voor Vos die ik het beste toewens, maar ik zit nu eenmaal in een an dere ploeg. Zij wint dit jaar veel minder, wij veel meer dankzij de tactiek die we hanteren." De proloog van gisteravond was een machtsvertoon van zijn ploeg. Kirsten Wild, drievoudig winnares van de Omloop van Borsele en eindwinnaar van de editie in de Ster Zeeuwsche Eilanden van 2006, was met een tijd van 9.03.89 veruit de snelste over 7.1 kilome ter, voor Regina Bruins met 9.14.15, Iris Slappendel met 9.16.35 en Annemiek van Vleuten van de ploeg van Marianne Vos, de enige die het cordon van Cervelo nog enigszins kon doorbreken. Marianne Vos kwam er met een tijd van 9.24.24 niet echt aan te pas, Chantal Blaak deed het met 9.40.08 nog minder goed en alle buitenlandse ploegen beten ook in het stof De snelle tijden in de openingsrit waren aan Agnieta Francke niet be steed. De 20-jarige Koudekerkse uit de ploeg van Marianne Vos hoorde pas in de dagen voor de start dat ze zou meerijden in de Drie rensters van de superieure ploeg van Cervélo tijdens de warming-up: vlnr. Charlotte Beckers, Lissy Armitstead en Kirsten Wild. foto Ruben Oreel driedaagse, maar topfit is ze nog lang niet. „Mijn voorjaar was slecht, omdat ik drie weken ziek ben geweest. En daarna ben ik uit Tsjechië ook niet echt beter terug gekomen van een meerdaagse. Ik sta elke ochtend vermoeid op." Francke reed een tijd van 10.36.22. Birgit Lavrijssen was de snelste Zeeuwse met 10.01.99 voor Anne Eversdijk met 10.06.64, Baukje Dodée met 10.10.26, Sonja Boog aard met 10.14.82 en Christel Jans sen met 10.46.22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 77