261 zeeland Voor de slaven was Beetje bij beetje kleurt Goes geel Vertrekkers uit Staten van Zeeland brieven vrijdag 18 juni 2010 BRIEVEN VAN SLAVEN IN SURINAME In de kloostergang van de abdij in Middelburg wor den brieven getoond van slaven in Suriname. Tekens van leven uit een tijd, dat mensen nog bezit waren. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Ouderenvakantiewerk Voor 50-plussers zijn er 6 weken activiteiten in de vakantieperiodes. Prima, het houdt deze lieden wel van de straat. Nu betreffende de overige weken, door het jaar heen, waar we het moeten stellen zon der ons gebouw aan de Molstraat in Middelburg. Landelijk gezien is dit de best lo pende ouderensociëteit, met onge veer 600 enthousiaste deelnemers, ondergebracht in diverse clubs. Zonder enige uitleg, zonder rugge spraak met ons wordt dit gebouw, onder onze bejaarde k. wegge veegd. Alle, daar gevestigde clubs staan op straat. Nou ja, er zijn in de buitenwijken van Middelburg: Zorgcentra, waar sommige activitei ten ondergebracht kunnen wor den. Maar: gelooft U, dat al die 'cen trum-gangers' nu naar de buiten wijken gaan? Men mag van geluk spreken als dat 40 procent gaat worden. De vrijwillige gastvrouwen en mannen, die in de Molstraat werk zaam waren worden uitgezwaaid en zie zelf maar verder. Hoezo, zorgzaam omgaan met be jaarden? Betty Groenenberg Valk Nieuwe Oostersestraat 32, Middelburg Zondag 4 juli raast het peloton van de Tour de France door Zeeland. De krant telt af tot die dag, met een se rie over alles rondom het wielerspek takel. door Rob Paardekam Wie de afgelopen weken door Goes reed, zag nog maar weinig geel in de straten. Oranje vlaggen hangen er genoeg, maar de kleur van de Tour was nog maar mond jesmaat vertegenwoordigd. Een ge le fiets op een paal en de vlaggen van de gemeente, aan de invalswe gen, herinneren aan het feit dat het grootste wielerevenement ter wereld op 4 juli Goes aandoet, maar daar hield het wel zo'n beet- Kleine markt Goh, wat zijn de ondernemers in de St. Jacobspassage (of is het straks weer straat?) blij. Onze borg- ermeester die zich zo heldhaftig 'ij zeren hein' durft te noemen heeft zijn zin. Hij beweerde immers dat hij in ieder geval voordat hij weg zou zijn, zijn stempel in Vlissingen wilde achterlaten. Nou, dank burgervader! Ik snap al leen niet waarom het werk in de Walstraat gestaakt moest worden omdat per 1 juni het seizoen ging beginnen en waarom er in de Sint Jacobspassage eind juni en begin juli werkzaamheden uitgevoerd gaan worden. Is het seizoen daar nog niet begon nen? Klopt! Maar dat is niet de schuld van de ondernemers daar, dat daar bijna geen toeristen komen is nog steeds aan de geweldige niet door loop van ons stadscentrum te dan ken. Maar troost u, straks is het niet meer nodig, dan zijn de meeste ondernemers daar vertrokken. Daar is het de gemeente Vlissingen toch om te doen? Van de nadeel compensatie horen ze ook nog steeds niets. Dat zou wel meehel pen om de ondernemers daar te la ten blijven. Op deze manier kunnen ze de slechte omzet een beetje opvangen en zijn ze bereid om het te blijven proberen. Netty Vromans (onderneemster in de Sint Jacob spassage) Vlissingsestraat 23, 4371 RA Koudekerke je mee op. Sinds woensdagavond is de stad weer een beetje geler ge kleurd en dan vooral in de donke re uren. De televisietoren, die in het verleden al verschillende kleur tjes heeft gehad, wordt dan geel verlicht. Twee jaar geleden kleurde de toren nog Oranje tijdens het Europees Kampioenschap voetbal, maar dit jaar krijgt de Tour voorrang. Oran je speelt over twee jaar waarschijn lijk weer een groot toernooi, ter wijl een doorkomst van de Tour waarschijnlijk vele jaren op zich laat wachten, als het er überhaupt nog een keer van komt. De televisietoren is, zoals eerder in deze krant vermeld, tot en met 4 juli elke avond geel. De tv-toren. foto Willem Mieras door Jan van Damme Tegenwoordig is Marron een geuzennaam. Een weggelopen slaaf werd in Suriname Marron ge noemd. Het woord heeft een Spaanse oorsprong, en betekent zo veel als 'weggelopen vee'. De nako melingen van de van de plantages weggelopen dwangarbeiders zijn trots op hun voorvaderen, en zijn om die reden trots op hun scheld naam. Slavernij en Zeeland hebben wat met elkaar, sinds de West-Indische Compagnie en de Middelburgsche Commercie Compagnie volop meededen in de handel van tot slaaf gemaakte Afrikanen. Volgens recent onderzoek werden er in de 17e en 18e eeuw in Zeeuwse rui men circa 270.000 slaven naar het Caraïbisch gebied verscheept. Zee land was daarmee een belangrijke, maar zeker niet de belangrijkste speler. Het slavernij monument op de Balans in Middelburg is sinds de onthulling in 2005 een blijvend herinneringsteken aan die donkere bladzijde in de geschiedenis. De eerste juli is in Suriname de Dag der Vrijheden, sinds de slaver nij daar en op de Antillen op 1 juli 1863 officieel werd afgeschaft. De meest gebruikte naam voor het feest is Keti Koti, wat gebroken ke tenen betekent. Ook in Zeeland- wordt die dag gevierd. Omdat de vertegenwoordigers van het Natio naal Instituut Nederlands Slavernij verleden en Erfenis (Ninsee) de eerste juli niet in Middelburg van de partij kunnen zijn, wordt er ook vandaag al een herdenking ge houden, waarbij het Ninsee dus wel aanwezig is. De opening van de tentoonstelling 'Onder de hoede van de Heer', in de kloostergangen van de Abdij in Middelburg, maakt deel uit van dat geheel. Samenstelster Maria Reinders-Karg is als antropoloog aan het Ninsee verbonden. Ze is in 1951 geboren in Paramaribo en kwam in 1970 voor studie naar Ne derland. Tussen de expositiepane len in de abdij vertelt ze zelf pas twee jaar geleden te hebben ont dekt dat de slavernijgeschiedenis haar raakt. „Bij mij thuis werd er niet over het verleden gesproken. MIDDELBURG - Acht leden van Pro vinciale Staten keren na de verkie zingen van volgend jaar maart niet terug in de Statenzaal van het Ab dijcomplex in Middelburg. Ze heb ben hun partijen laten weten niet meer in aanmerking te willen ko men voor een plek op de kandida tenlijst. Aan de samenstelling van zo'n lijst komen de meeste partijen pas na de zomervakantie toe, maar ze hebben inmiddels wel in de be staande fracties rondgevraagd wie In februari 2008 ben ik voor het eerst sinds pakweg veertig jaar het binnenland van Suriname inge gaan. Het regende, ik liep daar in het dichte oerwoud. Toen heb ik wel en wie niet in zijn voor een nieuwe periode. Bij het CDA hebben Annemiek Koppejan-Elsen en Bas Feijtel te kennen gegeven een punt achter hun Statenlidmaatschap te willen zetten. Bij de WD zijn dat Izak Vogelaar en Jaap Maris, bij de PvdA Marjan de Koster, bij de SGP Teun van Oostenbrugge en bij de SP Lian Colijn-Ventevogel. Ook Jean Paul Hageman (PvZ) over weegt te stoppen. Twee gedeputeerden - hoewel me gerealiseerd: hier hebben de Marrons, de weggelopen slaven, ge leefd, hier hebben ze zich schuilge houden. Ik was niet echt op zoek naar mijn roots. Dat gevoel over- sinds de invoering van het dualis me niet meer behorend tot Provin ciale Staten - keren eveneens niet meer terug: Frans Hamelink (CU) en Marten Wiersma (GL). Gertjan Bouterse (Sociaal Zee land) is een verhaal apart. Hij stap te vorig jaar uit de SP en heeft zich inmiddels bij de PvdA aangeslo ten. Bouterse treedt onafhankelijk van de PvdA in de Staten op, maar hij is niet afkerig van een eventue le plaats op de kandidatenlijst voor deze partij. ■f'fW&ti, -/<- A<Y sff VV S.'fp wtjt/e Brief van Johannes King (circa 1830-1898), Surinaams zendeling èn eerste belangrijke schrijver in het Sranan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 74