Voors en tegens Max de mavo zeeland 125 20 t/m 50% korting Buurtbewoner houdt jongeren aan uit voorzorg Mededelingen van de waterschappen vrijdag 18 juni 2010 Engels heeft Max veel hoofdbrekens gekost. Hi] mist de voor anderen van zelfsprekende input van muziek en films. In tekenen daarentegen is hij erg goed. Zijn waarneming is sterk ontwikkeld, aldus de mentor. door Esme Soesman NIEUWERKERK - Als klein jongetje wist Max de Reus (17) uit Nieuwer- kerk al dat hij ooit iets met natuur wilde gaan doen. Na de zomerva kantie zet hij een eerste stap in die richting, als hij aan een groenoplei- ding begint aan Edudelta College in Goes. Op zich zo bijzonder niet, ware het niet dat Max doof is. Met een tolk aan zijn zijde doorliep hij (met goed gevolg, zo bleek eerder deze week) de mavo aan Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Het werk van de tolk beperkte zich tot het in gebarentaal omzet ten van wat er tijdens de lesuren gebeurde. Sociale contacten tussen de lessen door waren aan Max en zijn klasgenoten zelf Vooral in het begin voelde hij zich weieens eenzaam als dove op een 'horende' school, maar - net als zijn ouders - wilde hij het liefst die 'normale' weg bewandelen. Meer (vervolg-) opleidingsmoge lijkheden, niet op een internaat hoeven wonen of dagelijks ver hoe ven reizen zijn daarvoor de voor naamste redenen. En, schetsen Max en zijn moeder Rozemarijne Beatty om beurten: „Je kunt wel in een dove wereld leven, maar het grootste deel van de wereld is horend." Max is vanaf zijn geboorte doof Het gezin De Reus-Beatty woonde destijds in Sliedrecht. Zoals gebrui kelijk als je doof bent, ging Max vanaf zijn derde naar school in Rotterdam. Drie dagen in de week naar een dovenpeuterspeelzaal, één dag thuis en één dag naar een horende school. Rozemarijne: „Om contact met horenden te krij gen." Die insteek werd aangehouden tij dens de basisschool. De scholier ging naar een dovenbasisschool, maar combineerde dat met één dag op een school voor horenden.. Slapeloze nachten voor zijn ouders, toen er een beslissing over zijn verdere toekomst moest wor den genomen. Het werd nog een Cf? VOORRAAOVOOROEEL. n" TRAMPER GOES/ TRAMPER GOES B.V. jaar groep 8 maar dan op de 'ho rende' basisschool 't Stoofje in Ou- werkerk. Daarna volgde de 'horen de' middelbare school in Zierik zee. „We hebben er goed over na gedacht en over gepraat", herin nert Max zich nog. Eng was het misschien wel .een beetje, maar moeder Rozemarijne zag vooral dat haar zoon heel sterk was. „Hij is niet zo snel bang. Max denkt al tijd: het komt wel weer goed." Dat verhaal gaat zeker op voor zijn schooltijd op de Pontes. Het is hier 'ontzaglijk goed' gegaan, blikt mentor Karin de Haan van Pieter Zeeman op de schooltijd van Max terug. Natuurlijk waren er weieens mindere momenten en een dove leerling vergt wat extra tijd en aan passingsvermogen. Zo is er veel (met dank aan Suzan ne Roojers, geeft Max nadrukkelijk aan) in Engelse bijles geïnvesteerd. En kwam het ook weieens voor dat iemand de plank missloeg. Bij voorbeeld die keer dat de mentor zich veel te druk om Max maakte toen hij op schoolkamp aan een abseilactiviteit meedeed. „Max wil de per se geen tolk mee, maar ik vond dat best wel eng. Als hij de instructies maar goed begrijpt, denk je dan. Maar doordat hij doof is, is zijn waarneming zo sterk ont wikkeld. Hij ziet alles. Max had veel eerder door hoe het moest dan de rest." Maar ook al vergt het wat tijd en extra inzet, de voordelen wegen zwaar op tegen de nadelen - maakt De Haan de balans op. „De rest van de klas leert met doofheid omgaan. De leerlingen hebben respect voor de dingen die Max kan en ze ontwikkelen een norma le houding tegenover iemand die doof is." In haar beleving heeft ook Max het prima naar zijn zin gehad op school. „Het is een hele leuke jongen. Ik zal 'm echt wel missen." Max zelf is blij met zijn diploma, ook al betekent dat een nieuw be gin maken tussen onbekenden. „Ik ga gewoon contact maken. Ik ben positief en ga ervoor." mmSSmmggmm MIDDELBURG - Een buurtbewoner van de Noordweg in Sint Laurens heeft woensdag rond 21.45 uur drie jongens aangehouden. De man had het drietal al even zien rondhangen bij een papiercon tainer. Op een bepaald moment zag hij rook uit de container ko men. Hij is hierop naar de jongens toegegaan en heeft ze gemaand te blijven staan waar ze stonden. Dit deden de jongens en de politie werd gewaarschuwd. Agenten heb ben één van de jongens aangehou den en overgebracht naar een poli tiecel in Torentijd. Hij gaf aan de container in brand te hebben ge stoken. De container stond in de buurt van een gashuisje. Verkeersbesluiten Walcheren Instellen parkeerverbod oostelijke berm en formeel aanwijzen fietsstroken Noorderhoofd weg te Westkapel Ie. Instellen inrijdverbod op de Koningin Emmaweg te Oostkapelle, tussen de Munnikweg en de Vroonweg, voor alle voertuigen met uitzonde ring van (brom)fietsers en bestemmingsverkeer. Schouwen-Duiveland Tijdelijk verlagen van de snelheidslimiet van 80 naar 60 km per uur op de Stolpweg en de Nieuweweg te Nieuwerkerk. Ter inzage Het verkeersbesluit en de bijbehorende stukken liggen vanaf 21 juni tot en met 2 augustus 2010 ter inzage op het kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg. Voor een toelichting op de stukken kunt u telefonisch een afspraak maken. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan iedere belanghebbende gedurende de termijn van ter inzage legging tegen het besluit bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet ondertekend worden en verzonden naar waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg en moet ten minste het volgende bevatten: de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, vermel ding van de datum en het nummer of kenmerk van het besluit waartegen het bezwaarschrift zich richt en een opgave van redenen waarom men zich met het besluit niet kan verenigen. Als een bezwaar schrift is ingediend, kan de bezwaarmaker ook een verzoek indienen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet gericht worden aan de voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg. op onze topmerken Armani Collezioni Airfield .Tullo .Annette Gortz, Isabel de Pedro,Trico Chic, Rene Lezard,Valentino,ilfi? Marina Rinaldi Dominew Lange Vorststraat 18 Goes tel. 0113-211935 www. Waterschapf^gJ^, Zeeuws - Vlaanderen Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Kennedylaan 1 4530 AB Terneuzen Telefoon 088 - 246 1000 (lokaal tarief) Fax 088 - 246 1990 info@wszv.nl www.wszv.nl info@wze.nl www.wze.nl De Zeeuwse waterschappen fuseren (bestuurlijk) per 1 januari 2011 tot het nieuwe waterschap Scheldestromen. De verkiezingen voor het nieuwe bestuur vinden plaats vanaf 11 tot en met 23 november. Sinds januari 2010 werken de medewerkers al samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 73