221 zeeland Via moderne middelen op Overslag Loswal toegestaan 'Ufootje' uit de lucht gevallen in tuin Rolandtshof Politie zoekt getuigen ongeval N57 Met middeleeuwse muziek, groene soep en Bourgondische broden lanceren de Schouwen-Duivelandse en Thoolse musea een webquest voor leerlingen van groep 7 en 8. vrijdag 18 juni 2010 den haag - De Raad van State vindt dat op de loswal in Bruinis- se ook zand- en grindoverslag mag plaatsvinden. Daarmee heeft de Raad van State de inhoudelijke be zwaren van Bruinissers W. Geluk en J. Storm tegen de overslag van tafel geveegd. De Bruinissers vinden dat de los wal vooral gebruikt moet worden door mosselkwekers. Storm en Ge luk vroegen de gemeente handha vend op te treden tegen de over slag van zand en grind. De ge meente weigerde dat, waarna de Bruenaren tevergeefs naar de Raad van State beenden. Die stelt dat het bestemmingsplan de overslag van zand en grind gewoon moge lijk maakt. Voor de rest ziet de raad ook geen probleem. De uitspraak is een tegenvaller voor Geluk en Storm. Geluk is zelf actief in de visserij en vindt dat de zand- en grindoverslag ten koste gaat van andere (visserij-)handels- activiteiten. Omwonende Storm protesteerde vooral tegen de overlast diede zand- en grindoverslag oplevert. Storm erkende eerder dat in het begin van de loswal de zandover- slag bedoeld was om een exploita tietekort te voorkomen. Maar door het succes met de mosselzaadvang- installaties hoeft de loswal volgens de Bruenaren niet meer voor zand en grindtransporten te worden ge bruikt. ouddorp - De politie regio Rotter dam Rijnmond zoekt getuigen van een ongeval op de N57 bij Oud dorp. Het ongeval gebeurde afgelo pen vrijdagavond rond 20.30 uur. De bestuurder van een zwarte VW golf verloor de macht over het stuur en botste frontaal op zijn tegenligger (een groene Dae woo). De bestuurder van deze wa gen raakte gewond en ligt in het ziekenhuis. De politie zoekt getuigen van het ongeval of mensen die informatie hebben over het rijgedrag van een van de betrokken bestuurders voorafgaand aan het ongeval. Getuigen kunnen contact opne men met de politie regio Rotter dam Rijnmond of met 0900-8844. Bolletje veren De jonge meeuwen worden momen teel geboren in de Meeuwenduinen. Foto's op www.pzc.nl/buutekieke Tips: Buutekieke@gmail.com Stuur uw eigen foto s naar www.pzc.nl/foto MUSEUMEDUCATIEPROJECT door Esme Soesman Kinderen op een eigen tijdse manier kennis la ten maken met de ge schiedenis in hun re gio. Dat is kortweg de bedoeling van het museumeduca- tieproject Het verhaal van de re gio, dat volgende week met het tweedaagse evenement Lüüsturus! op kleurrijke wijze wordt gepresen teerd. Rond de 1100 leerlingen van 32 basisscholen op Schouwen-Dui- veland en Tholen worden onderge dompeld in het verleden van hun streek. Een uitstapje naar het museum hoeft niet (langer) saai te zijn. Aan gestuurd door SCEZ (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) heb ben zevenmusea op Schou- wen-Duiveland en Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland de koppen bij elkaar gestoken om ie der een eigen webquest, ofwel een digitaal onderzoeksproject voor ba sisschoolleerlingen van de groe pen 7 en 8, op poten te zetten. Dat gebeurde in nauwe samenwer king met de gemeentearchieven van Tholen en Schouwen-Duive- land, verklaart adviseur erfgoed educatie van het SCEZ (tevens leer kracht) Josien Pootjes. Vanuit de archieven is een 'regio nale canon' (een soort historisch overzicht) aangeleverd. „De musea zijn vervolgens bij elkaar gaan zit ten om geen overlap te krijgen. Ie der museum pakt een klein stukje van die geschiedenis beet." Die verschillende brokjes historie worden volgens de laatste onderwijstrends 'aan de man gebracht'. Om de quest tot een goed einde te breng en, gaan kinderen namelijk onder meer aan de slag met camera, pen en internet. Eerst bezoekt een gastdocent de school om een regionaal verhaal te vertellen. In het geval van het Wa tersnoodmuseum is dat bijvoor beeld iemand die de ramp zelf heeft meegemaakt, vertelt Pootjes. Vervolgens gaan de leerlingen met voorbereidend onderzoek (de web quest) aan de slag. Dat doen ze ver deeld in groepjes, zodat er steeds zes thema's tegelijk kunnen wor den behandeld. Neem de Brusea, licht de coördina tor met nog een voorbeeld toe. De ene groep richt zich op de groei van een mosselzaadje, de ander op het protest van de milieubewe ging. Via voorgeselecteerde bron nen op internet (onder meer film pjes op YouTube) kunnen de leer lingen op zoek naar antwoorden. Gericht zoeken dus, maar dan wel in een veelheid aan bronnen. „Dat is het grote voordeel van de web quest." De rest van het onderzoek vindt in de musea zelf plaats. Deelne mers krijgen een rondleiding, ma ken foto's, tekeningen en filmpjes. Om uiteindelijk als heuse verslag gevers een krant samen te stellen. „Media-educatie. Ze leren zo ook verschillende vaardigheden; van een filmpje uploaden tot het ma ken van een tekening. Het is de grote meerwaarde van dit project", meent Josien Pootjes. „Je brengt de educatie bij alle musea naar een niveau waar gebruik gemaakt wordt van de nieuwste onderwijs- inzichten. Dat is voor vrijwilligers organisaties zelf vaak niet te doen." Met museale inspiratie als - nu al merkbaar - resul taat. Het Streekmuseum in Sint-Annaland heeft, geprikkeld door de nieuwe aanpak, inmiddels zelf een filmpje gemaakt om naar geïnteresseerde scholen te sturen. Allemaal met het doel kinderen op de hoogte te brengen van hun omgeving. „Als je je eigen omgeving kent, leer je die meer waarderen. Het is goed als kinderen hun roots leren kennen, zoals ze ook moeten we ten dat melk van de koe komt en niet in een winkel wordt ge maakt." Kinderen vinden het bovendien gewoon leuk om te leren, is Poot jes' ervaring. „Ze zijn in principe leergierig. Kinderen zijn vaak ook heel enthousiast." Maandag en dinsdag kunnen de In het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk heeft het museumproject proef gedraaid. Kinderen van 't Kofschip in Zierikzee maakten een krant naar het voorbeeld van weekkrant Wereldregio. Hier geeft museumdirecteur Jaap Schoof uitleg aan een groep kinderen in één van de caissons. kinderen hun lol op. Om de ople vering van dit museumeducatie- project te vieren is het historisch evenement Lüüsturus opgezet, waarin verhalen van vroeger tot nu centraal staan. 's Ochtends bezoeken leerlingen van de 32 deelnemende basisscho len een museum naar keuze. Naast het museum in Sint-Annaland doen. Brusea in Bruinisse, het Brouws Museum in Brouwersha ven, de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede, Museum Goe- manszorg in Dreischor, het Waters noodmuseum in Ouwerkerk en de Museumhaven en het Maritiem Museum in Zierikzee aan het pro ject mee. Tussen de middag wacht de kinde ren een middeleeuwse lunch op Slot Moermond in Renesse. Tegen historisch decor worden megagro te - door bakkerijgrondstoffenbe- drijf Zeelandia gesponsorde en door de Stadsbakkerij gebakken - Bourgondische broden gegeten. Die broden zijn zo groot dat er 25 leerlingen van kunnen eten. Ook zijn er middeleeuws gevlochten broodjes en is er groene soep, bei de gemaakt door leerlingen van de afdeling consumptief breed van Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee. Tijdens de lunch worden histori sche taferelen gespeeld door jeugd theatergroep De dRang. Aansluitend volgen thea ter-, muziek- en filmvoor stellingen in de Nieuwe Kerk en De Driehoek in Zierikzee. Rob Maaskant van het Bedrijf v/h maakt een muziekstuk bij de legen de 'Westerschouwen, het zal je be rouwen'. Daarbij worden histori sche muziekinstrumenten, zoals de koenkelpot gebruikt. Leerlingen mogen voor dit evenement hun ei gen verhaal of een verhaal van hun ouders of grootouders over de regio insturen. Van deze 'verhalen van nu' wordt een tentoonstelling ingericht in de Dikke Toren in Zie rikzee. www.scez.nl door Ali Pankow ZIERIKZEE - Heel even leek het of er een kleine ufo uit de lucht viel, woensdagavond rond 18.40 uur in de binnentuin van appartementen complex Rolandtshof op de hoek Grachtweg/Scheepstimmerdijk in Zierikzee. Bewoonster Marion van Assendelft, die daar net liep, keek in elk geval vreemd op toen ze bo ven haar hoofd plotseling een raar geluid hoorde en meteen daarop het kleine, rode, vliegende voor werp voor haar voeten zag landen. „De lichtjes op het toestel bleven knipperen en het had me nauwe lijks meer verbaasd als er ook nog kleine mannetjes waren uitge stapt." Van Assendelft kan er harte lijk om lachen. Het gaat om een ra diografisch bestuurbaar helikopter- tje van circa 80 centimeter lang met de letter ZR erop. „Ik ben di rect naar de Grachtweg gelopen om te zien of er iemand met een afstandsbediening zoekend stond rond te kijken, maar er was nie mand. Misschien is de eigenaar het bereik over het toestel kwijt ge raakt of is hij snel weggegaan uit angst dat er schade is aangericht. Dat is niet het geval. Wel is er van de helikopter zelf een metalen staafje afgebroken", vertelt Van As sendelft. Wat haar betreft mag de rechtmatige eigenaar, die de af standsbediening kan laten zien, zijn helikopter bij haar komen af halen. Zij woont aan de Rolandts hof 45 in Zierikzee en is telefo nisch bereikbaar: 0111-401585. Marion van Assendelft met de vermeende ufo. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70