roots via moderne middelen zeeland 125 0,99 maken op eigentijdse wijze kennis met de geschiedenis van hun regio cvpta? X RECLAME Tijgerbrood Oranje meeuw is nog vleugellam Samen opruimen moet buurt verbroederen Mededelingen van de waterschappen WaterschapT™"!^ vrijdag 18 juni 2010 ii> 1 iiiiB—inniiiiiiiiiiniii amBmamm&miim door Esme Soesman visserswoning laat zien hoe men- archieffoto Dirk-Jan Cjeltema Kinderen op een eigen tijdse manier kennis la ten maken met de ge schiedenis in hun re gio. Dat is kortweg de bedoeling van het museumeduca- tieproject Het verhaal van de re gio, dat volgende week met het tweedaagse evenement Lüüsturus! op kleurrijke wijze wordt gepresen teerd. Elfhonderd leerlingen van 32 basisscholen op Tholen en Schouwen-Duiveland worden on dergedompeld in het verleden van hun streek. Geholpen door SCEZ (Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland) maak ten zeven musea op Schouwen- Duiveland en Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland ieder een eigen webquest, ofwel een di gitaal onderzoeksproject, voor ba sisschoolleerlingen uit de groepen 7 en 8. Dat ging in nauwe samen werking met de gemeentearchie ven van Tholen en Schouwen-Dui veland, vertelt adviseur erfgoed educatie van het SCEZ en leer kracht Josien Pootjes. De archieven leverden een 'regio nale canon', een overzicht van his torische markeringen. Elk mu seum koos een deel van die ge schiedenis om uit te diepen. Om de quest tot een goed einde te brengen, gaan kinderen onder meer aan de slag met camera, pen en internet. Gastdocenten bezoeken de scho len om een regionaal verhaal te vertellen. In het geval van het Wa tersnoodmuseum is die docent ie- mnwi"'liHiW1 mimwi' ti, iriiwi'i w i biiwiin 1iiini mand die de ramp heeft meege maakt. Vervolgens gaan de leerlin gen in groepjes delen van het the ma dat de gastdocent voorlegt aan de slag. Elke groep behandelt een aspect van hetzelfde thema. Voor de quest van visserijmuseum Bru- sea in Bruinisse kijkt één groep leerlingen bijvoorbeeld naar de groei van een mosselzaadje, ter wijl een andere groep het protest van de milieubeweging tegen de zaadvangst onderzoekt. Deels via internet, maar vooral in de musea zelf Deelnemers krijgen een rondleiding, maken foto's, tekenin gen en filmpjes. Om uiteindelijk als heuse verslaggevers een krant samen te stellen. „Mediaeducatie. Ze leren zo verschillende vaardig heden; van een filmpje op inter net zetten tot het maken van een tekening. Het is de grote meer waarde van dit project", meent Pootjes. Het Streekmuseum in Sint-Anna- land heeft, geprikkeld door de nieuwe aanpak, inmiddels zelf een filmpje gemaakt om naar geïnteres seerde scholen te sturen. „Als je je eigen omgeving kent, leer je die meer waarderen. Het is goed als kinderen hun roots leren kennen, zoals ze ook moeten we ten dat melk van de koe komt en niet in een winkel wordt ge maakt." Kinderen vinden het bo vendien gewoon leuk om te leren, is Pootjes' ervaring. „Ze zijn in principe leergierig. Kinderen zijn vaak heel enthousiast." Maandag 21 en dinsdag 22 juni kun nen ze wat dat betreft hun lol op. Om de oplevering van dit mu- seumeducatieproject te vieren is het historisch evenement Lüüsturus opgezet, waarin verha len van vroeger tot nu centraal staan. 's Ochtends bezoeken leerlingen een museum naar keuze. Naast het museum in Sint-Annaland doen de Brusea in Bruinisse, het Brouws Museum in Brouwersha ven, de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede, Museum Goe- manszorg in Dreischor, het Waters noodmuseum in Ouwerkerk en de Museumhaven en het Maritiem Museum in Zierikzee aan het pro ject mee. Tussen de middag wacht de kinderen een middeleeuw se lunch op Slot Moer- mond in Renesse. Tegen historisch decor worden Bourgondische bro den gegeten. Die zijn zo groot dat van éen exemplaar 25 leerlingen kunnen eten. Ook zijn er middel eeuws gevlochten broodjes en is er groene soep. Tijdens de lunch wor den historische taferelen uitge speeld door een jeugdtheater groep. Aansluitend volgen theater-, mu ziek- en filmvoorstellingen in de Nieuwe Kerk en De Driehoek in Zierikzee. Rob Maaskant van het Bedrijf v/h maakt een muziekstuk bij de legende 'Westerschouwen, het zal je berouwen' met histori sche muziekinstrumenten zoals de koenkelpot. Leerlingen kunnen hun eigen streekverhaal of dat een van familie insturen. Daar wordt een tentoonstelling van gemaakt in de Dikke Toren in Zierikzee. vrijdag en zaterdag: Nu voor Brood- en banketbakkerij Opril Grote Markt 4 J.D. van Mellestraat 32 Goes-tel. (0113) 21 5614 UW WARME BAKKER VIDEO Kijk naar de nieuwe kinderbur gemeester van Goes, Jordi Bot: www.pzc.nl/video EN VERDER Verslaggeefster Ali Pankow over de Geschiedenismachine: www.pzc.nl/blogs/CultuurDichtbij Telefonische tips? Tel. 0113-315670 Zet uw oranjefoto in het album www.pzc.nl/foto's/oranje 2010 gggggBSaaEBSBBB HBesaMMMHBseHNMsaaes door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De staart en vleugel veren zijn door de poetspogingen wel al een heel stuk schoner ge worden, maar nog altijd is het ve- rendek van de zilvermeeuw die met oranje verf is besmeurd, lek. Het dier dat vorige week gevonden werd in de Mortiere en naar vogel opvang De Mikke werd gebracht, kan nog altijd niet vliegen of bad deren. Wel is hij vorig weekeinde VOORRAADVOOPOEEL B" TPAMPEf? GOES.' TRAMPER GOES B.V. weer zelfstandig gaan eten. Volgen de week willen medewerkers van De Mikke opnieuw proberen de verf weg te krijgen. Veel mensen zijn zeer begaan met de zilvermeeuw. „Verschillende mensen hebben schoonmaakmid delen naar ons gebracht", zegt Mar- loes Brand van De Mikke. „We gaan volgende week eerst eens goed kijken wat dat voor middel tjes zijn. Daarna kunnen we ze uit proberen." SINT-MAARTENSDIJK - Een groep be woners van de Wilhelminastraat in Sint-Maartensdijk gaat zaterdag samen de straat opruimen en de voortuintjes verzorgen. Het initia tief daarvoor komt van Castria Wo nen, dat de samenhang wil vergro ten. De corporatie heeft de afgelopen periode veel tijd besteed aan het oplossen van dreigende probleem situaties in de straat. Nu het weer rustig is, wil Castria dat de buurt bewoners elkaar wat beter leren kennen. In dat geval zouden min der snel conflicten ontstaan. Sa men de straat mooi maken, is vol gens Castria de ideale manier. Verkeersbesluiten Walcheren Instellen parkeerverbod oostelijke berm en formeel aanwijzen fietsstroken Noorderhoofd weg te Westkapelle. Instellen inrijdverbod op de Koningin Emmaweg te Oostkapelle, tussen de Munnikweg en de Vroonweg, voor alle voertuigen met uitzonde ring van (brom)fietsers en bestemmingsverkeer. Schouwen-Duiveland Tijdelijk verlagen van de snelheidslimiet van 80 naar 60 km per uur op de Stolpweg en de Nieuweweg te Nieuwerkerk. Ter inzage Het verkeersbesluit en de bijbehorende stukken liggen vanaf 21 juni tot en met 2 augustus 2010 ter inzage op het kantoor van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg. Voor een toelichting op de stukken kunt u telefonisch een afspraak maken. Bezwaar Op grond van de Algemene wet bestuursrecht kan iedere belanghebbende gedurende de termijn van ter inzage legging tegen het besluit bezwaar maken. Het bezwaarschrift moet ondertekend worden en verzonden naar waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg en moet ten minste het volgende bevatten: de naam en het adres van de indiener, de dagtekening, vermel ding van de datum en het nummer of kenmerk van het besluit waartegen het bezwaarschrift zich richt en een opgave van redenen waarom men zich met het besluit niet kan verenigen. Als een bezwaar schrift is ingediend, kan de bezwaarmaker ook een verzoek indienen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet gericht worden aan de voorzieningenrechter van de Rechtbank, sector bestuursrecht, postbus 5015, 4330 KA Middelburg. Waterschap Zeeuwse Eilanden Zeeuws Vlaanderen Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Kennedylaan 1 4530 AB Terneuzen Telefoon 088 - 246 1000 (lokaal tarief) Fax 088 - 246 1990 info@wszv.nl www.wszv.nl info@wze.nl www.wze.nl De Zeeuwse waterschappen fuseren (bestuurlijk) per 1 januari 2011 tot het nieuwe waterschap Scheldestromen. De verkiezingen voor het nieuwe bestuur vinden plaats vanaf 11 tot en met 23 november. Sinds januari 2010 werken de medewerkers al samen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 63