41 binnenland Zendpiraten sneller pakken Kroegbazen geven de T@©S Amalia kent haar rol als prinses al www.arcusresorts.nl/braakman Start verkoop 17 vakantiewoningen ROOKVERBOD PVV KlIET 1K1 HET KAB1KET ©EERT HAALDE DE VVO RECHTS INI# ZWAAIDE KJ0<3 VROLIJK OPZIJ NAAR RUTTEi MAAR KNALDE TOEN... vrijdag 18 juni 2010 PROEF Controleur mag meteen boete opleggen GRONINGEN - Een zendpiraat die wordt gepakt tijdens een illegale uitzending, krijgt direct een boete van 2500 euro. Voor elke overtre ding daarna moet telkens een dwangsom van 2250 euro worden afgetikt. Te beginnen in zuid- oost-Drenthe, waar landelijk ge zien veel piraten actief zijn. Als de nieuwe aanpak aanslaat, wordt die in heel Nederland ingevoerd. In de nieuwe opzet van het Agent schap Telecom zijn controleurs niet langer van de politie afhanke lijk. Ze mogen zelf (bestuursrechte lijke) boetes opleggen. „Bij het bin nentreden van de woning moest tot dusver altijd een agent aanwe zig zijn, die de apparatuur in be slag nam en proces-verbaal op maakte. Vervolgens was het aan de rechter welke straf werd opgelegd. De richtlijn was een boete van 1250 euro", zegt Gernant Deekens van het Agentschap Telecom in Groningen. „In de nieuwe aanpak raken we de piraten veel harder in de portemonnee. Daar staat tegen over dat we de apparatuur niet in beslag kunnen nemen." Nieuw is ook dat alle percelen in de zuid oosthoek waarop een zendmast staat, in kaart zijn gebracht. Eigena ren of huurders worden vooraf schriftelijk gewaarschuwd. „En ver volgens gaan we intensief controle ren", aldus Deekens. Volgens Deekens neemt het aantal klachten van legale radiostations in Nederland én Duitsland, die door piraten van de FM-band wor den gedrukt, toe. Ook het vliegver keer heeft volgens hem last van het levenslied in de ether. Zanger Jannes vindt de 'klopjacht' op de illegale zenders een slechte zaak. „Ik heb veel van mijn be kendheid te danken aan de zendpi raten. En niet alleen ik, maar heel veel Nederlandstalige artiesten. Zonder piraten komt onze muziek niet af nauwelijks aan bod." De zanger is positief over etherpi raten. „Als een zender het vliegver keer stoort, begrijp ik best dat er iets moet veranderen. Maar het gaat me veel te ver alle piraten over één kam te scheren. Iedere pi raat, groot of klein, heeft een trouw publiek. De luisteraars ge nieten van muziek, die ze nergens anders kunnen horen." PAUL KUSTERS door Arjen de Boer In het Groningse café De Ka chel blijven de asbakken op de bar staan. De stamgasten mogen gewoon blijven roken van de eigenaar, ook al besloot het gerechtshof in Arnhem gisteren dat het rookverbod ook geldt voor kleine kroegen zonder personeel. De uitbater pikt het besluit niet en gaat in cassatie. Hij heeft groot gelijk, vindt pen ningmeester Ton Wurtz van de stichting Red de Kleine Horecaon dernemer (RKH). Zijn organisatie is zeer ongelukkig met het oor deel. „De weerstand tegen deze maatregel blijft bestaan, dat is een feit", aldus Wurtz. De strijd tegen het rookverbod is dan ook nog niet voorbij. Ook al besloot de Hoge Raad afgelopen fe bruari al dat in kleine cafés niet ge rookt mag worden en dat het Arn hemse hof de zaken tegen de een manszaken De Kachel uit Gronin gen en Victoria uit Breda moest overdoen. Na de nederlaag richten de kleine cafés hun pijlen nu op de politieke partijen die verwikkeld zijn in de formatiegesprekken. Van de WD en PW is bekend dat zij geen fan zijn van het rookverbod. Wurtz: „Bovendien vindt Job Cohen (PvdA) dat de positie van de klei ne cafés zonder personeel moge lijk moet worden heroverwogen." Dus zit er voor de club van kroegei genaren niets anders op dan lob byen. Of volgen er ook nog juridi sche stappen? Daarvoor is het nog te vroeg, aldus de penningmeester. „We gaan eerst de uitspraak gron dig bestuderen." De pijp is nog niet leeg voor de kleine cafés, al dus hoogleraar rechtswetenschap pen Jos Teunissen van de Open Universiteit. Een hoge Duitse rech ter heeft eerder bepaald dat kleine cafés ten onrechte worden bena deeld ten opzichte van grote zaken die wel een rookruimte kunnen in richten. „Als je daarvoor een uit zondering maakt, dan moet dat ook voor kleine zaken. Anders is het een schending van het gebod op gelijke behandeling", aldus Teu nissen. „Met dit argument zouden kleine cafés weer naar de Hoge Raad kunnen stappen." Als dat niets oplevert, is altijd nog een gang naar het Europees Hof voor de Rechten van de Mens mogelijk. Maar het kan vele jaren duren voordat hier iets uitkomt, aldus de hoogleraar. „Dat Hof heeft zo'n 120.000 zaken op de plank liggen. Het lijkt nu toch primair een zaak voor de politiek." Demissionair minister Ab Klink STOCKHOLM - Enthousiast zwaai end komt prinses Amalia donder dagmiddag in Stockholm de Grote Kerk uit. Ze weet precies hoe een prinses zich moet gedragen wan neer buiten honderden belangstel lenden en tientallen fotografen staan. Dat kan ze ook zonder haar ouders makkelijk aan. Parmantig stapt ze in het gereedstaande busje en claimt een plaats bij het raam. Minzaam wuift ze naar de televi sieploeg van RTL en het publiek. Het Deense prinsje Christian schuift iets bedeesder aan, en het Noorse prinsesje Ingrid Alexandra gaat aan de andere kant zitten. Onder toeziend oog van hun peet tante kroonprinses Victoria heb ben de drie toekomstige staats hoofden geoefend voor haar huwe- lijksdienst morgen in de eeuwen oude Storkyrkan. Ook koningin Sil via houdt een oogje in het zeil, en de moeders Mary, Mette-Marit, Maxima en de ene vader, Wil- lem-Alexander. Het Nederlandse gezelschap is pas kort voor de repe titie in de Zweedse hoofdstad aan gekomen, waar 's avonds in de ko ninklijke residentie Drottning- holm een groot privéfeest wordt gegeven voor Victoria en haar aan staande echtgenoot Daniel West- ling. Amalia is één van de tien bruidskinderen van Victoria. Het wordt morgen haar eerste openba re buitenlandse optreden, en zo te zien heeft ze er geen enkele moei te mee. Meer dan 1500 verslaggevers, foto grafen en andere mediamensen hebben zich aangemeld voor het huwelijk, waarmee de voorspelling van de Zweedse premier Fredrik Reinfeldt uitkomt dat dit prijzige evenement (2,5 miljoen euro) de kosten en moeite dubbel en dwars waard is. „Het zet Zweden weer op de kaart", aldus Reinfeldt die vanavond meer dan een dozijn ko ningen en koninginnen en tiental len prinsen en prinsessen ont vangt voor een diner en concert. Amalia met haar ouders Maxima en Willem-Alexander. foto ANP TOOS EK HENKfNL Voor meer info: 0118 - 623 100 Verkooplocatie: vakantie-Eiland Braakman Middenweg 1 4542 PM Hoek 6% triple netto huur- garantie Prijzen vanaf 127.500, (incl. inventaris en over drachtsbelasting) Binnenkort ook chalets te koop Uitstekende verhuur- mogelijkheden via Roompot Vakanties arms V.RAAKMA1* 1979 Richtlijn tabaks industrie: geen tabaksreclame op radio en tv. 1981 Waarschuwing op tabaksproducten: roken bedreigt de gezondheid. 1988 Tabakswet: verboden te roken in 1994 Waarschuwing: Roken brengt de gezondheid schade toe. 2002 Rookverbod in vliegtuigen «Waarschuwing: Roken is dodelijk. 2004 JULI AUG. 1970 1980 1990 2000 2009 1 juli 2008 Invoering van het rookverbod in de horeca. Direct is er protest van de kleine cafés zonder personeel. SEPT. OKT. 2008

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4