Japanners 31 Oranje op historische grond 'Gelijkspel heeft geen zin' Zeeuwse WK-volgers j* Spanje krijgt vrije dag na nederlaag Toegangspoort Soccer City defect vrijdag 18 juni 2010 door Roel Wiche JOHANNESBURG/ DURBAN - Hij speelt piano, zingt in de karaoke- bar, blondeert zijn haar en heeft de flair van een Europeaan. Keisu- ke Honda, de speler die Oranje morgen het meest zal vrezen, is het boegbeeld van de nieuwe mo derne [apanse jeugd. Twee jaar lang woonde Keisuke Honda vlak bij De Koel, het oude, knusse sta dion van VW. De Japanse pu bliekslieveling mocht graag met zijn ploegmakkers op stap gaan na een wedstrijd, maar een blad bier halen deed hij nooit. Niet dat hij. gierig was, nee, hij kwam nooit op het idee. Want een rondje geven, dat kennen ze in Japan niet. Het was zo ongeveer het enige minpunt dat de spelers van de Venlose club konden verzinnen toen Keisuke Honda een half jaar geleden vertrok naar CSKA Mos kou. In de Koel heeft hij een onuit wisbare indruk achtergelaten. Niet alleen door zijn bij vlagen virtuoze spel, maar ook door zijn on-)apan- se persoonlijkheid. Honda (24) blondeerde graag zijn haar en reed geregeld met zijn vrouw Misako naar Keulen of Düsseldorf om daar in een karao- kebar los te gaan. Af en toe nam hij zijn mini-piano mee naar de Koel, waarna hij zijn vingers liet dansen als zijn voeten op het veld. „Daar had hij een enorm plezier in", glundert VW-voorzitter Hai Berden, de man die Honda naar Nederland haalde. „Keisuke is de exponent van de nieuwe moderne Japanse jeugd. Een rebel in het sys teem van dat land, een soort la- mes Dean. Hij zegt ook altijd dat hij geen Japanner is. Keisuke voelt zich een wereldburger." Lang moest Honda opboksen te gen een grote argwaan in eigen land. In lapan, waar tradities en Coach Okada (foto) van Japan denkt dat een overwinning tegen Oranje mogelijk is. „Voor een gelijkspel gaan heeft geen zin. Daarvoor is Nederland te goed." Okada put moed uit het duel van vorig jaar waarin het pas in de slotfase 3-0 werd. „We weten hoe we Oranje moeten bestrijden." In de aanloop naar elk WK-duel van het Nederlands elftal geven steeds drie bekende Zeeuwen hun visie op de titelstrijd in Zuid-Afrika. Lezers kunnen op www.pzc.nl/wkvoetbal tot maandag middag dezelfde vragen beantwoorden. Nederland- Japan begint om 13.30 uur. hiërarchie van immens belang zijn, werd hij vooral beschouwd als een eigengereide, arrogante spe ler die overliep van zelfbewustzijn. „Honda werd afgeknepen. De erva ren internationals zweren bij de Ja panse discipline, ze vinden dat el ke speler precies moet doen wat hem opgedragen wordt. Maar Kei suke heeft langzaam hun respect afgedwongen. Hij heeft bewezen dat hij ontzettend belangrijk is voor de ploeg. Hij scoort de beslis sende goals, steeds weer. Boven dien is hij de enige Japanner die nu echt op hoog niveau speelt, de Champions League." Ook in de rest van Japan lijkt hij de grootste weerstand te hebben overwonnen. Zeker na de gouden goal die hij maandag scoorde in de eerste WK-clash tegen Kameroen. Het creatieve brein van de 'Blue Sa murai' steekt nu zelfs de absolute yedette Nakamura naar de kroon, zegt ex-doelman Dido Havenaar, die al vele jaren in Japan als coach werkzaam is. „Honda heeft nu ook zijn eigen reclames. Je ziet hem op tv sportdrankjes als Aqua rius promoten. Dat deed voorheen eigenlijk alleen Nakamura. Honda heeft niets van die typische be scheidenheid van Japanners. Hier kijken ze allemaal enorm op naar de grote sterren in het buitenland. Maar Honda doet dat niet. Waar om moet ik opkijken, zegt hij. Ik ben toch ook goed?" Japan heeft zijn Westerse bravoure hard nodig, denkt Havenaar, want niemand in Japan gelooft dat de nationale ploeg de nummer vier van de wereldranglijst kan ver slaan. Honda zal zijn ploeg bij de hand moeten nemen, schreeuwen nu ook de kranten die voor even sport nummer één, honkbal, van de voorpagina's hebben verdreven. Hai Berden: „Hij wordt nu einde lijk op zijn waarde beoordeeld." Voorspelling eindstand Nederland-Japan Waar ga je de wedstrijd kijken? Verwachte wereldkampioen Barry van der Hooft PZC-verslaggever in Zuid-Afrika 3-0 Ik probeer een Oranje enclave in de buurt van Johannesburg te vinden. Nederland. Zal mijn vrouw leuk vinden, want ze houdt wel van een feestje. 2-0 In de kantine van Sportstad Heerenveen, waar morgen het NK turnen is. Toch Spanje. Ik denk dat ze na de nederlaag wel even de puntjes op de i gaan zetten. Istvan Bakx Profvoetballer bij KRC Genk Bij mijn schoonouders in Middelburg. Argentinië. Verdedigend zijn het moordenaars, aanvallend creëren ze heel veel. mnwi door Roel Wiche Bondscoach Maradona viert het derde doelpunt van zijn aanvaller Higuain. foto Ivan Sekretarev/AP JOHANNESBURG/DURBAN - Vermoe delijk zullen niet alle Oranje-spe lers het beseffen, maar gisteravond zijn ze opnieuw geland in een de cor dat een van de grote leiders in de wereldgeschiedenis geïnspi reerd heeft. Is Johannesburg de metropool waar Nelson Mandela de ketenen van de Apartheid wist te breken, Durban is de plek waar Mahatma Gandhi twintig jaar ver bleef De grote voorvechter van de geweldloosheid werkte in de ha venstad als advocaat voordat hij naar India trok om daar de Britse overheersers te verdrijven. Het Nederlands elftal traint en speelt dus op historische grond, al staat Durban (3,5 miljoen inwo ners) anno 2010 vooral bekend als het Miami van Zuid-Afrika. Door de weldadige omstandigheden - zon, zee en vrijwel altijd minimaal twintig graden - reizen elk jaar honderdduizenden toeristen naar de hoofdstad van de adembene mend mooie deelstaat KwaZu- lu-Natal. Veel bewoners van Dur ban vinden dan ook dat hun stad ten onrechte in de schaduw staat POTCHEFSTROOM - Het Spaanse na tionale voetbalteam heeft de dag na de valse start op het WK in Zuid-Afrika vrij gekregen. Bonds coach Vicente del Bosque lastte de training die voor gisteren gepland stond af na de i-o-verliespartij te gen Zwitserland in de openings wedstrijd van de Spanjaarden. „Dat was een slechte dag, dat kan niet anders", zei Del Bosque. „We hebben nog genoeg tijd om onze nederlaag te corrigeren. Onze kan sen zijn nog intact." Middenvelder Andres Iniesta kan de tweede wedstrijd van de Span jaarden gewoon worden ingezet. „Hij moest een slag inhalen en is een beetje moe, maar hij is fit" zei Del Bosque over Iniesta die uit viel in de wedstrijd tegen de Zwit sers. De speler van Barcelona was pas vlak voor de eerste wedstrijd hersteld van een dijbeenblessure. van Kaapstad, dat andere juweel aan de Zuid-Afrikaanse kust. De tweede speelstad van Oranje maakt niet alleen goede sier met het paradijselijke klimaat, maar ook met de rijke sportcultuur. Dur ban was de eerste stad waarin de Zuid-Afrikaanse voetbalploeg een interland speelde na het afschaffen van de apartheid. Rugby is razend populair, maar ook cricket heeft een grote status. Vooral omdat Durban de grootste Aziatische ge meenschap van het land heeft. Wesley Sneijder en co zullen van daag in ieder geval bij de laatste training voor het duel met Japan vol ontzag kijken naar weer een fa belachtige arena. Het Moses Mab- hida Stadium doet qua schoon heid zeker niet onder voor Soccer City in Johannesburg, waarin Oranje zijn eerste wedstrijd speel de. Het stadion is gebouwd als een amfitheater met als pronkstuk een boog van 350 meter boven het veld. Met een kabelbaan kun je naar een uitkijkplatform, 106 me ter hoog. Het WK-paleis is nu al een van de grootste attracties van Durban, maar moet ook kritiek weerstaan. Het Moses Mabhida is immers pal gebouwd naast een bestaand sta dion, dat ook al 50.000 toeschou wers kan herbergen. Daarin spelen nu de voetbalprofs van Golden Ar rows en het rugbybolwerk van de stad, The Sharks. Het is maar de vraag-of die clubs straks in het nieuwe colosseum willen spelen. Is dat niet het geval, dan kon de geldsmijterij van de Zuid-Afrikaan se regering - de bouw kostte liefst vierhonderd miljoen euro - wel eens zwaar onder vuur komen te liggen. Ook Durban telt immers, zoals heel Zuid-Afrika, vele towns hips waar armoede, geweld en werkloosheid om een financiële in jectie schreeuwen. JOHANNESBURG - Het blijft voor de voetbalploegen op het WK moei lijk om op tijd in de kleedkamers van Soccer City in Johannesburg te zitten. Het Nederlands elftal raakte maandag voor het duel met de Denen met de spelersbus bijna verdwaald en arriveerde bijna een half uur later dan gepland. De se lecties van Zuid-Korea en Argenti nië bereikten gisteren het stadion op tijd. Beide bussen stonden ech ter ruim 25 minuten stil omdat een toegangspoort niet open kon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33