Rebel leider van volgzame 'Franse' spits is held van Argentinië Elia in basis Wereldburger Keisuke Honda heeft nu ook in eigen land de status van vedette afgedwongen vrijdag 18 juni 2010 door Bert Maalderink WK VOETBAL Keisuke Honda speelde 68 wedstrijden voor VW Venlo Het goede van Bert van Marwijk is dat hij als bondscoach duidelijk en consequent is. Twee jaar lang werkte hij met die hou ding richting het WK. Hij boetseer de een elftal dat hij vanaf de eerste wedstrijd onder zijn bewind voor ogen had. Als je de opstelling van zijn debuutinterland op 20 augus tus in Rusland ziet, zijn de contou ren zichtbaar van het team dat ver volgens speelde in de kwalificatie wedstrijden, de oefenduels en hier in Zuid-Afrika tegen Denemarken begon. Op één positie na: de lin keraanvaller. Die plek is bestemd voor Arjen Robben. Maar door z'n blessure kon hij de eerste wedstrijd op het WK niet spelen. Rafael van der Vaart was z'n vervanger. Met die keus week Bert van Marwijk af van de lijn die hij tot dan toe steeds volgde. De mening van de bondscoach is dat internationals in het Nederlands Elftal moeten spelen op de plek waar ze bij hun club ook spelen. Rafael van der Vaart staat nooit linksbuiten bij Real Madrid. Sterker; hij speelt er liever niet. Gisteren in het vliegtuig op weg naar Durban gaf voetbalredacteur Hans Engelbrecht van Studio Sport een opmerkelijk krantenbe richt uit 2004 aan me. In decem ber van dat jaar speelde Ajax voor de Champions League thuis tegen Bayern München. Coach Ronald Koeman had be dacht om Rafael van der Vaart in die wedstrijd als hangende links buiten te laten spelen. Maar na af loop van de laatste training zei Van der Vaart dat hij zich op die positie niet prettig voelde en hij het niet zag zitten om daar te spe len. Koeman zette Van der Vaart daar op naast het team. Terecht. Rafael van der Vaarts z'n beste en meest favoriete positie is die achter de spits. Dat was bij Ajax zo en later bij HSV, Real Madrid en het Ne derlands Elftal ook. Het probleem is alleen dat hij op die plek concur rentie heeft. Vaak van dezelfde spe ler: Wesley Sneijder. Sneijder is op dit moment beter dus hij verdient een basisplaats. Voor Van der Vaart rest daarom - net als bijna zes jaar geleden bij Ajax - een plaats op de reservebank. Ik snap niet goed waarom Bert van Marwijk de laatste weken is gaan dolen en Van der Vaart tegen Denemarken linksbuiten zette. Misschien is het een concessie rich ting Robin van Persie geweest die voor het WK aangaf graag samen met Van der Vaart in één elftal te willen spelen. Maar dat kan ik me niet voorstellen. Ik hoop dat de bondscoach nu weer terug is op z'n rechte, conse quente pad en tegen Japan Eljero Elia op de linkerflank laat begin nen. Die is namelijk van huis uit linksbuiten, speelt bij z'n club HSV op die positie, heeft vorm en is daarom de enige logische vervan ger van.Robben. Keisuke Honda wordt bejubeld door zijn ploeggenoten nadat hij tegen Kameroen de 1-0 heeft gescoord. foto Eugene Hoshiko/AP door Barry van der Hooft JOHANNESBURG - Nog maar een paar jaar geleden liep Gonzalo Hi- guain met een flink dilemma rond. Moest hij kiezen voor het he melsblauw met witte shirt van Ar gentinië of toch voor dat van Frankrijk, het land waar hij ruim 22 jaar geleden werd geboren? Uit eindelijk koos hij voor Argentinië, om gistermiddag definitief zijn naam als international te vestigen. Met drie goals was Higuain de ge vierde man tegen Zuid-Korea (4-i). In het niet eens uitverkochte Soc cer City Stadium in Johannesburg kreeg Higuain tien minuten voor tijd een publiekswissel. Nadat hij het veld had verlaten, werd hij bijna doodgeknuffeld door Diego Maradona. De bondscoach sprak pas eind vorig jaar zijn vertrouwen in de spits uit, nadat Higuain zelf jarenlang getwijfeld had of hij wel voor de Argentijnse nationale ploeg wilde uitkomen. Higuain werd in december 1987 na melijk in het Franse Brest op de wereld gezet. Een paar jaar later keerde de familie terug naar Argen tinië. Daar brak Higuain door bij River Plate, dat hem als negentien jarige jongen aan Real Madrid ver kocht. In het shirt van De Konink lijke liet Higuain ook zien te kun nen scoren, maar international was hij niet. De Franse bond stuur de hem in november 2006 een uit nodiging voor een vriendschappe lijke interland tegen Griekenland en kon daarmee dezelfde weg als David Trezeguet volgen. Trezeguet heeft eveneens een Ar gentijnse vader, maar werd met Frankrijk Europees en wereldkam pioen. Higuain bedankte voor de eer en speelde in februari 2008 wel mee in een vriendschappelijke interland van het Argentijnse olympische team. Hij scoorde twee keer, in een duel dat door de Fifa niet als A-interland werd be schouwd. Elf maanden later kwam het hoge woord eruit. Higuain wil de international van Argentinië worden en deed meteen afstand van zijn Franse staatsburgerschap. Toch duurde het nog een tijdje voordat hij het shirt van zijn 'va derland' aan mocht trekken. On danks een stevig pleidooi van de Argentijnse media, werd hij lange tijd genegeerd door Diego Marado na. Niet goed genoeg, oordeelde de bondscoach, die uiteindelijk toch overstag ging. Higuain werd opgeroepen voor de laatste twee kwalificatieduels, waarin Argenti nië zich met pijn en moeite plaats te voor het WK. Bij zijn debuut te gen Peru (2-1-zege) scoorde hij meteen en in een oefenwedstrijd tegen Duitsland maakte hij de eni ge treffer (1-0). Een paar maanden later is Higuain eerste keus als diepste aanvaller. Gisteren liet hij zien dat Maradona het bij het verkeerde eind had. Hi guain hoefde niet eens geniaal te spelen om drie keer te scoren. Hij stond steeds op de goede plek en kon van dichtbij afronden. Twee keer met het hoofd, één keer met de voet, op anderhalve meter van de doellijn. De bal kwam bij die derde Argen tijnse goal op een presenteerblaad je, na een actie van Lionel Messi. Tegen Zuid-Korea wisselde het wonderkind rustmomenten af met onnavolgbare bewegingen en versnellingen. Messi kon een paar minuten onzichtbaar over het veld wandelen, om daarna uit het niets voor onrust te zorgen in het Kore aanse kamp. De nummer 10 was bij alle goals betrokken en ging in de slotfase opzichtig op zoek naar een doelpunt. Messi scoorde ech ter niet, maar krijgt daar de ko mende weken nog genoeg moge lijkheden voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 32