Jan Sluijters-collectie getoond Audities nieuwe productie De dRang ir 29 y* L Avondconcert en verhaal in kader van KanaalKunst agenda Kies beste boekverfilming en win eigen filmzaal www.pzc.nl/filmbythesea EXPOSITIE Verzameling Joop van Caldenborgh in Marie Tak van Poortvliet Museum door Rolf Bosboom Hij kijkt tevreden het mu seum rond. „Het hangt hier prachtig. Echt goed", zegt Joop van Caldenborgh over de schilderijen van Jan Sluijters, die vanaf ko mend weekeinde in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Dom burg zijn te bewonderen. Hij kent het werk als geen ander, want de schilderijen komen uit zijn eigen collectie. Toch waren ze nog niet eerder samen te zien. Van Caldenborgh, grondlegger van chemieconcern Caldic, geldt als een van de grootste particuliere kunstverzamelaars in Nederland. In de loop der jaren heeft hij de imposante Caldic Collectie opge bouwd. „Het gaat vooral om he dendaagse kunst", zegt Van Cal denborgh. „Jan Sluijters vormt daarop weliswaar een uitzonde ring, maar in zijn tijd was hij een vooruitstrevende kunstenaar, ze ker in zijn jongere jaren. Later is hij wat degelijker geworden, meer een portretschilder en een keurige huisvader." Sluijters (1881-1957) wordt be schouwd als een van de belangrijk ste Nederlandse figuratieve kunste naars uit de twintigste eeuw. Hij zocht als een van de eersten in Ne derland aansluiting bij het moder nisme en experimenteerde met as pecten van stromingen zoals fau- visme en luminisme. De Caldic Collectie omvat in to taal ruim dertig werken van Sluij ters. Het wordt steeds moeilijker om die deelverzameling verder uit te breiden, zegt Van Caldenborgh. „Het begint langzaam op te raken. Werken van Sluijters zijn niet meer zo ruim voorhanden als twintig jaar geleden. Ik ben niet de enige die heeft ontdekt dat het een goede schilder was." Joop van Caldenborgh In Domburg hangen zo'n twintig werken, die een mooie dwarsdoor snede geven van het oeuvre van 'al- leseter' Sluijters, van het klassieke De vergankelijkheid (1903) tot de portretten uit latere jaren. Hoogte punt is zonder twijfel Maannacht IV (1912), volgens Van Calden borgh het voornaamste werk uit die serie. „De andere drie waren in feite voorstudies voor dit schilde rij." Erg fraai is ook het zelfportret uit 1911. „In mijn ogen het mooiste zelfportret dat hij heeft gemaakt.". Verder springen onder meer de fa milieportretten in het oog, maar ook de vrouwelijke naakten. Van Caldenborgh is ingenomen met het feit dat het werk juist in het Domburgse museum is te zien. „Het komt hier mooi tot zijn recht door de beslotenheid van de ruimte. Bovendien is er een ver band met kunstenaars zoals Mon driaan en Toorop, die hier veel hebben gewerkt. Sluijters heeft ze gekend en hun werk beïnvloed." De expositie wordt morgen officieel ge opend is vanaf zondag t/m 14 novem ber te bezoeken in het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg. Ge opend: di t/m zo 13.00-17.00 uur. Bij de tentoonstelling verschijnt een publi catie waarin alle werken van Sluijters uit de Caldic Collectie zijn opgenomen. Jan Sluijters, Maannacht IV (1912), olieverf op doek. foto's Ruben Oreel door Ali Pankow GOES - De Zeeuwse Jeugdtheater groep De dRang heeft een nieuwe productie in de steigers staan. Het betreft het toneelstuk Lange Mou wen van Patricia Kuiper met als thema zelfverwonding. Regisseur Oscar Postema van De dRang is nog op zoek naar jonge acteurs van 14 tot 19 jaar met enige spelervaring. Hij houdt vrijdag 25 juni audities voor de nieuwe cast in gebouw Westwal 45 in Goes, vanaf 19.30 uur. De cast bestaat uit drie meisjes en drie jongens. Postema heeft veel ervaring met het werk van Patricia Kuiper. Zij schreef onder meer de toneel scripts voor Stormkracht, Huckleber ry Wim en Leeuwenhart voor Thea tergroep Kwark, waar Postema ja renlang bij betrokken was. Op zijn verzoek schreef Kuiper nu ook Lan ge Mouwen voor De dRang. „Het is ongelofelijk hoe vaak zelfverwon ding voorkomt bij pubers. Toen ik daar wat navraag naar deed, bleek bijna iedereen wel iemand te ken nen die er ooit mee te maken heeft gehad",zegt de regisseur. Vol gens hem komt het in verhouding veel vaker voor bij meisjes dan bij jongens. „Zelfverwonding manifes teert zich vaak in combinatie met Borderline. Jongens vluchtten bij problemen eerder in criminali teit",zegt Postema. In zijn optiek worstelen niet alleen pubers zelf met dit probleem, maar raken au tomatisch ook ouders erbij betrok ken. „Daarom wil ik deze produc tie als familievoorstelling in de gro te zalen spelen en dus ook mee draaien in de programmering van de theatergids. 'Hij vond daarvoor gehoor bij Peter de Neef van Thea ter Exploitatie Zeeland. De opvoe ringen staan gepland in het Arse naal Vlissingen (31 maart), Stads schouwburg Middelburg (20 april) en Theater De Mythe Goes (21 april) en zal ook voor het voortge zet onderwijs gespeeld worden. Het verhaal gaat over het meisje Tes en haar twee vriendinnen. Langzaam dringt bij hen het besef door dat onder de merkkleren bij veel jongeren allerlei verhalen zit ten die niemand echt weet. Aanmelden voor de auditie kan via: postema@zeelandnet.nl. Zie ook: www.dedrang.nl. GOES - In het kader van de kunst route KanaalKunst in Goes zijn er zowel vandaag als zondag extra ac tiviteiten. Bij het kunstwerk van Rob Maaskant op het Bolwerk langs de Westhavendijk is van avond van 21.00 tot 22.00 uur een muzikale performance waarin sna ren een hoofdrol spelen. De musi ci zijn Ingeborg Cneut, Onno van Tongeren, Moniek de Leeuw en Rob Maaskant zelf Zondag vertelt woestijnreizigster en schrijfster Arita Baaijens tussen 14.00 en 16.00 uur een verhaal bij het kunstwerk van Ingrid van de Linde, bij de schaapskooi aan de Kooiweg in de Wilhelminapolder. vrijdag 18 juni 2010 Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. OP PAD Kamperland Zeeuws Planetarium. Wisselende tijden geopend: www.zeeuwsplanetarium.nl Kamperland Open tuinenroute van Vrouwen van Nu: Ellen van Pelt, 's-Heerjanszdorp 32. Van 10.00 tot 17.00 uur. Kortgene Open tuinenroute van Vrouwen van Nu: Engeline Muys, Trintellaan 36; Nel Ver burg, Kaaioprit 1; Nel Timmerman, Prin- sendijk 1Van 10.00 tot 17.00 uur. Neeltje Jans Expositie Watercanon over de 25 meest kenmerkende gebeurtenissen uit de Ne derlandse watergeschiedenis. Deltapark 10.00-17.00 uur. Ritthem Bezoek aan oudste fort van West Europa, met expositie @Emergo van Betsy de Jon ge Fort Rammekens, 13.00-17.00 uur. Veere Beklimmen toren en bezichtigen kerk en muziek-installatie van Dies Ie Due. Grote Kerk 11.00-17.00 uur. PODIUM 's-Heer Abtskerke Openbare D-examens dwarsfluit van Jorine Vermaire, Cathalijne de Sonnaville en Hanna van der Linden, allen leerlingen van dwarsfluitiste Angélique van Gool-Lin- ders. De kandidaten spelen fluitkwartet- ten van Bach, Bozza en Schneider, trioso nates van Telemann en Bach en een fluit concert voor 2 fluiten van Cimarosa. Me dewerking verleent Alise Vermaire op alt viool. Rien Balkenende begeleidt op de piano. Kerk, 19.30 uur. Goes In het kader van het project KanaalKunst: 'Snarka', avondconcert bij het kunstwerk van Rob Maaskant. Muzikale performan ce met Indonesische gamelan, Zeeuwse Pjingels, Afrikaanse percussie, krins doun-doun, anklungs, balafoon, water drums, Guzheng (Chinese harp), viool en Strohviool. Musici: Ingeborg Cneut, Onno van Tongeren, Moniek de Leeuw en Rob Maaskant. Bolwerk Westhavendijk, 21.00 uur. Middelburg Samen Sterk Tour 'New Skool MC's', met de Grote Prijs van Nederland-winaars Dret Krulle en M.O. Brakko, verge zeld door labelgenoten Rex-n-Uiïdercover en D.Lipps. De Spot, zaal open om 21.00 uur. Sas van Gent Holland onder de Brug (Dutch around the Bridge), met optredens van Peter Beense, Sjacko de Braai, Grad Damen, Kees Ruud, Django Wagner en De Maf- fooos. Festivalterrein naast brug, 19.00 uur. Terneuzen Eerste Zeeuwse Veteranenconcert, met Fanfarekorps Koninklijke Landmacht 'Bere den Wapens en als gasten Karin Bloemen en Das de Rijmmaniak. Scheldetheater, 20.00 uur *Begin Hardcoreweekend, met het Ameri kaanse Death Before Dishonor, het Bel gische The SetUp, het Eindhovense Noyal- ty en de Belgische jagercoregezelschap Everyone Dies Alone. De Pit, 20.00 uur. Vlissingen Concert The Opposites. Als promotie van hun nieuwste album en de hitsingle 'Licht Uit' speelt het rappersduo op dit mo ment heel Nederland en Vlaanderen plat De Piek, 22.00 uur. Zonnemaire Begin Giro de Picnic, met Temps Faible gasten. Club Zonnemaire, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 31