De zeehond als n Laura Dekker mag nog niet uitvaren Voetbalvrouw PZC vrijdag De krant 5 weken voor 15 euro! vrijdag 18 juni 2010 door Ondine van der Vleuten Er zijn mensen die denken dat journalisten alles we ten. Dat is niet zo. In prin cipe hoeven ze alleen te weten hoe je een goed stuk schrijft. De rest mogen, nee, móe ten ze vragen, het liefst aan een expert „Wat is blessuretijd?", vroeg ik dus zonder enige gêne aan Dennis de Nooijer, toen ik op eens een stukje over voetbal moest schrijven. Voetbal is, zeg maar, niet mijn ding. Toch geniet ik volop van het WK. Ten eerste natuurlijk omdat het in Zuid-Afrika plaatsvindt, waar door allerlei exotische waren en weetjes onder onze aandacht wor den gebracht. Over doelpunten wordt bij ons thuis niet gepraat, maar wel verschijnt er opeens bo- botie op tafel en spreken we al een aardig mondje Zuid-Afri kaans. „Volgens mij is er iets mis met de vonkprop van onze kar, en het linker flikkerligcht doet ook raar", zeg ik tegen mijn man, die net een stukkie springbok uit de yskas gehaald heeft en naar de kombuis loopt. Ik ga hem achter- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl LEVEN IN DE DELTA Publiekstrekkers in de Zeeuwse wateren Gewone zeehond Afgeronde kop 120-195 cm 45 -130 kg na, neem stiekem een likje grond- boontjieboter uit de pot die nog op het aanrecht staat, en vervolg: „Als je naar de garage gaat, laat dan ook even kijken naar de uit laat, want ik heb heel wat geraas- besoedeling veroorzaakt, geloof ik. Er zal wel een stukje afgebro ken zijn." Niet minder plezier be leven we aan alle oranje-parafer- nalia. Als je een zesjarige zoon hebt, kan dat straffeloos, ook al heb je intellectuele vrienden. Ge woon beweren dat die oranje pet met ogen, die vuvuzela en dat reu- zenbeessie voor hem zijn, 'omdat de kinderen nu eenmaal verkleed naar school moeten'. De voetbal plaatjes met mooie mannen, die ik 's avonds op de bank aandach tig bestudeer? Voor mijn zoon, ui teraard. Zo'n schattig Bavariajurk- je heb ik nog niet (en het figuur daarvoor evenmin), maar die koop ik ook nog wel: voor mijn dochter van 22, die het goed kan hebben. Dit weekend heb ik mijn agenda leeggehouden. Dan ga ik achter elkaar drie seizoenen Voet balvrouwen bekijken. Héérlijk, zo'n WK. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Het aantal zeehonden in de Voordelta is de afgelopen jaren explo sief gestegen. In 2006 werden gemiddeld 107 zeehonden geteld; in 2009 was dat aantal bijna verdriedubbeld naar 309. Dat blijkt uit tellingen van de provincie Zeeland. Positief nieuws, zegt deskundige Peter Reijnders, maar Zeeland blijft flink achter bij de Wadden. door Cornelleke Blok en Marcel Modde Bijna altijd prijs. Schip per Bert Hoving van de Festijn verzekert zijn opstappers een ontmoe ting met zeehonden. Sinds 1992 verzorgt hij vanuit Bres- kens rondvaarten in de Wester- scheldemonding. Hij heeft de populatie zien groeien, van een enkel exemplaar zo'n achttien jaar geleden tot zo'n 45 nu. De zeehonden leven op en rond de zandplaat ter hoogte van Hoofdplaat, nauwelijks onder de indruk van de drukke beroeps vaart. „Het gebeurt wel dat ze ons tegemoet komen zwemmen en op een metertje of twee afstand van de boot ronddobberen. In het wa ter zijn ze absoluut niet bang. Op het land wel. Maar het is ook niet de bedoeling dat we ze gaan opzoe ken. De afspraak met Het Zeeuwse Landschap is dat we ze niet versto ren als we de plaat op gaan. Ik heb de indruk dat ze dit jaar iets meer verspreid leven, dat er meer groep jes zijn. Misschien heeft dat te ma ken met de stort van het bagger slib uit de Westerschelde bij de Hooge Plaaten. Daardoor lijkt de structuur van de Zandplaten iets veranderd. Zeehonden zoeken aan land het liefst een hoger gelegen vlak op. Dan kunnen ze hun vijan den beter zien aankomen. Niet dat hier ijsberenof wolven leven, maar dat weten zij niet!" Hoving waakt over het welzijn van de dieren. Hij stuurt de oude kotter steevast naar een leeg plekje op de Zandplaten van waaruit zijn passagiers op zoek gaan naar haaie- tanden, fossielen en bijzondere schelpen. De aanwezigheid van de zeehonden is voor hem een aardi ge bijkomstigheid, maar zeker geen hoofddoel. „Ik zou dat wel nog meer kunnen uitdiepen, er is best veel vraag naar. Maar ik pak het voorlopig liever mee als iets extra's. Bij laag tij 's middags, wan neer recreanten met hun bootje op de plaat aanleggen, zijn de zee honden weg." Prachtige beelden vanuit de lucht bij de recente doorkomst van de Italiaanse wielerronde van de zee- Gemiddeld aantal waargenomen zeehonden in 2009 per plaat Hinderphat (92) Bollen van de Ooster(166) Noordzee v Coeree-Overflakkee Verklikkerplaat (24) Hoge Rug (9) Crevelingenmeer hondenpopulatie voor Renesse ten spijt, profileert Zeeland zich slechts marginaal op dit gebied. Een bewuste keuze, zegt Patrick Polie van de Stichting Promotie Zeeland Delta. „We moeten niet proberen de Waddeneilanden te kopiëren. Daar hebben ze de zee hond stukken prominenter in de markt gezet. Maar dat is ook lo gisch, omdat daar gewoon veel meer zeehonden leven. Als Zee land moet je naar je eigen uniciteit zoeken. De sepia in de Oosterschel- de is zo'n mooi voorbeeld, alleen lastig zichtbaar. Voor onze bruin vissen geldt eigenlijk het zelfde. Ze spreken enorm tot de verbeelding, maar als je toeristen voorspiegelt dat je dat soort dieren hier kan zien, moet je die belofte wel kun nen waarmaken. Toch zou Polie het toejuichen wanneer er, net als in het Waddengebied, gerichte zee hondenexcursies aan een Zeeuws arrangement zouden worden toe gevoegd. „Dat heeft beslist meer waarde." Don van Vliet van strandpaviljoen Zuid-Zuid-West bij Renesse kan dat beamen. Op de zandbank pal tegenover het terras zijn bij eb stee vast zeehonden te bewonderen. Met verrekijker, dat wel. „De mees te gasten verwachten dat hier niet. Eigenlijk zou je daar méér mee moeten doen. Maar je mag er niet naartoe met een boot. Het is be schermd natuurgebied. En zwem men is best nog ver!" Gemiddeld aantal zeehonden in de Voordelta 350 309 Ook in de overige Zeeuwse wateren komen zeehonden voor, deze zijn echter niet meegenomen in deze tellingen. plaatje bij (6) Schouwen Schouwen-Duiveland Oosterschelde Hompels (13) Donja Odijk bron: Recreatietellingen Voordelta 2010 0,3 0,4 33 2000 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Marcel Modde MIDDELBURG - De 14-jarige Laura Dekker uit Brouwershaven mag voorlopig nog niet vertrekken voor een solo-zeilreis rond de we reld. De rechtbank in Middelburg besloot gisteren haar onder toe- zichtstelling met een maand te ver lengen, tot 1 augustus. Het Bureau Jeugdzorg had om twee maanden gevraagd. De rechtbank heeft onvoldoende kunnen toetsen of 'het zeilmeisje' aan alle eerder door het gerechts hof gestelde voorwaarden voldoet, omdat de rapportage pas afgelo pen maandag, kort voor de recht zitting, werd aangeboden. Op 20 juli wordt het zeilplan van Dekker in een nieuwe zitting beoordeeld. Ook wil de rechtbank voor die tijd een rapportage van een onafhanke lijke zeildeskundige zien. Advocaat Peter de Lange houdt er rekening mee dat zijn cliënte ook na augustus opnieuw een voet wordt dwarsgezet door de instan ties. De zaak is al voor diverse rechtbanken geweest 'en nog steeds is ze niet weg', reageerde de raadsman op de uitspraak. Volgens hem was het niet mogelijk de rap portage eerder te overleggen, om dat Laura tot het laatst toe nodig had om aan alle verplichte cursus sen en andere voorwaarden te vol doen. Ze was zelf niet aanwezig bij de uitspraak. Haar vader reageerde te leurgesteld, maar zei het oordeel wel te hebben verwacht. Grijze zeehond Afgeplatte lange kop 165-250 cm 105-350 kg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2