God de Helpiman bouwemmer vol artikelen sikkE voor vaderdag zeeland 27 Maria Reinders-Karg -^7 ^7^- - xxr Herdenking slavernij BOB actie ROVZ en WN is geslaagd Eén miljoen euro voor Zeeuwse scholen Drie Zeeuwse kansen op Jong Lokaal Bokaal bJijzonol tot ruim 4 19?5 Rubbol EPS 26,95 Rubb. Satura 26,95 ubbol AZ 26,95 bol XD 34?5 vrijdag 18 juni 2010 Opeens heb ik me gerealiseerd: hier hebben de Marrons, de weggelopen slaven, geleefd, hier hebben ze zich schuilgehouden. Dat gevoel overkwam me gewoon. Fantastisch. ft «5^365»^ Cv,' J/uipa £sr- J '/9 V Cfyy^f->4 &{7i "=r ^c>r >£- »fe Brief van Christian Grego van Aiiedja, 1790. Foto boven: de expositie in de Abdij van Middelburg. foto's Mechteld Jansen kwam me gewoon. Fantastisch." ren, die werden vrijgekocht. De Haar over-over-overgrootvader ver- naam Karg bleef in mannelijke lijn trok 180 jaar geleden als huurling voortbestaan, vanuit Regensburg naar Suriname. De expositie laat de 22 slavenbrie- Bij een slavin kreeg hij drie kinde- ven zien, die in het voormalige QOLJWIVIARKT kijk ook op MULTIMATE.NL X" Vandaag; - Gedeputeerde Harry van Wave- ren opent de tentoonstelling 'On der de hoede van de Heer' in de kloostergangen van de abdij in Mid delburg (te zien tot 19 augustus). - Kranslegging bij het slavemijmo- nument op de Balans in Middel burg, 13-13.50 uur. Dag der Vrijheden (do. 1 juli): - Provinciehuis Middelburg, 13-13.30 uur, lezingen directeur Roelof Koops van het Zeeuws Ar chief en onderzoeker Ruud Paesie. -Slavernijmonument, 13.30-14 uur: kranslegging door gedeputeerde Harry van Waveren en burgemees ter Koos Schouwenaar van Middel burg; wethouder Hannie Kool-Blok land onthult informatiepaneel. -Keti Koti Feest op het Abdijplein, met muziek en dans. Oost-Duitse plaatsje Herrnhut worden bewaard. Van daaruit ver trokken in 1735 broeders van de Brüder Unitat naar Suriname, om daar zendingswerk te doen. Dertig jaar later werd de'eerste zendings- post in het land van de Marrons gesticht. De Herrnhutters bekeer den ex-slaven. Tegelijk met Gods woord leerden de broeders de be keerlingen ook lezen en schrijven. Niet tot genoegen van de plantage- houders, want die hadden van ge letterdheid alleen maar bewust wording en dus problemen te ver wachten. De bewaarde brieven zijn in de pe riode 1780-1895 door bekeerde ex-slaven geschreven aan broeders die naar Europa waren terugge keerd. Volgens Maria Reinders- Karg vertellen ze weinig over het leven in het oerwoud, en gaat het vooral over de Heiland en diens 'goedertierendheid'. De brieven zijn geschreven in het Sranan, de Creoolse spreektaal. Zendelingen leerden het Sranan en maakten er ook een schrijftaal van. Voor het christendom moesten er nieuwe woorden worden ingevoerd. 'Hel piman' voor Heiland-Verlosser is in dat verband een mooi voor beeld. Het eerste Sranan-woorden- boek verscheen in 1783. Donderdag-Vrijdag-Zaterdag "/'x MIDDELBURG Twintig procent van de groep Zeeuwse eindexamenkandidaten heeft de antwoordkaart met de slo gan 'Ik regel een BOB' ingestuurd. Veilig Verkeer Nederland en ROVZ hopen dat de inzenders hun leef tijdsgenoten zullen aanspreken op het gedrag met betrekking tot alco hol en verkeer. ROVZ en WN rich ten zich met deze actie bewust op scholieren in de eindexamenperio de. Ze hopen dat de jongeren el kaar op eventueel alcoholgebruik aanspreken. MIDDELBURG Zeeuwse middelbare scholen en mbo-instellingen krijgen gezamen lijk ruim één miljoen euro van het ministerie van Onderwijs. Het geld is bedoeld om jongeren met proble men te helpen die dreigen van school te gaan. Dat kan bijvoorbeeld met schuld hulpverlening, verslavingszorg of woonbegeleiding. In heel Nederland zijn 16.000 jonge ren die deze hulp nodig hebben. Het ministerie stelt landelijk zestig miljoen euro beschikbaar. GOES Schouwen-Duiveland, Noord-Beve land en Goes zijn de drie Zeeuwse gemeenten die genomineerd zijn voor de Jong Lokaal Bokaal, een prijs van de Nationale Jeugd Raad. De prijs draait om de gemeente die het meeste energie steekt in jonge- renparticipatie. Begin juli worden twaalf finalisten bekend die be zocht worden door studenten peda gogiek van de Hogeschool Utrecht. Vorig jaar was Amsterdam bokaal houder. De nominaties komen van jongeren en jongerenraden zelf. gras-en buxusschaar BOSCH Isio Li-ion accu 3,6 volt Euromac f Hogedrukreiniger H102 SIGMA COATINGS Vakverf Op alle artikelen passend iri deze emmer* max.1 per klant. OP=OP normaal 3M5 per liter normaal 4J>rf5 normaal ,1 -1!L

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29