221 zeeland Veel branden blijven tot nu onopgelost 'Een missertje of twee» Oranje zilvermeeuw nog altijd niet de oude CONIFEREN OM: Onderzoek nog niet klaar Het ringrijseizoen van 2010 is acht weken oud. Maarten Spiljard heeft de goede lijn van vorig jaar doorgetrokken, Krijn Coppoolse is na een vliegende start wat teruggevallen. Wöongoed licht bewoners in over renovatie wijk vrijdag 18 juni 2010 SPORT door Emile Calon MIDDELBURG - De politie is er niet in geslaagd de daders te achterha len van de coniferenbranden die vorig jaar in Middelburg woedden. In maart, april, mei en juni werd, verspreid door de stad, een veertig tal coniferenhagen in de brand ge stoken. Slechts één van die vele branden is opgelost. Lange tijd tastte de politie in het duister wie achter de branden kon zitten. Het opsporen van daders van dit soort misdrijven is ook ui termate moeilijk. Een conifeer is zo aangestoken en zonder goede getuigenverklaringen is het zeer moeilijk om verdachten op te spo ren. Twee dertienjarige Middelburgers werden mei vorig jaar aangehou den tijdens het blussen van een co- niferenbrand in de tuin van één van hen. De politie vermoedde dat ze meer met die branden hadden te maken omdat één van hen iets verdachts zou hebben gezegd in een telefoongesprek dat werd opge vangen door een getuige. Na een aantal dagen mochten ze de poli tiecellen verlaten maar kregen wel huisarrest omdat de politie hen als serieuze verdachten bleef zien. Pas maanden later seponeerde het Openbaar Ministerie de zaak tegen hen omdat er toch onvoldoende bewijs was. In de tussentijd had de politie ook andere verdachten opgespoord. Drie jonge mannen (twee van 20 uit Middelburg en één van 22 uit Goes) die verdacht werden van brandstichting in een caravan op het industrieterrein Ramsburg en het in de brand steken van een co- niferenhaag in de Roozenburg- laan. Tijdens de behandeling, afgelopen woensdag, van de strafzaak tegen hen door de Middelburgse politie rechter G. van Unnik werd duide lijk dat de drie minderbegaafd zijn en niet in staat zijn elkaar te corri geren. Ook bleek dat minstens één van hen een zekere fascinatie heeft voor vuur en brand. Een begeleider van de jongeman nen was het opgevallen dat één van hen wel erg vaak sprak over co niferen en locaties waar zulke bo men stonden. En hij constateerde ook dat na enkele dagen soms mel ding werd gemaakt van brand in die bewuste coniferen. Volgens Elke Kool van het Open baar Ministerie is er zeer serieus ge keken of de drie jongemannen te linken zijn met meerdere conife renbranden. Dat is volgens haar echter niet gelukt. Het enige wat vast staat, is dat één van hen de brand in de coniferen- haag in de Roozenburglaan heeft veroorzaakt door een brandende sigaret in de haag te gooien. Zijn maat hield woensdag tegenover de politierechter vol dat die brand ver oorzaakt was omdat de ander een aansteker bij een van die bomen had gehouden. Van Unnik achtte dat laatste niet bewezen. Het kan namelijk goed zijn dat die belastende verklaring is afgelegd om .de ander zwart te maken tegenover de politie. Want de relatie tussen de drie is sinds hun arrestatie allesbehalve vriend schappelijk, zo bleek tijdens de rechtszaak. Officieel wil de politie geen enkele mededeling doen over het onder zoek naar mogelijke andere brand stichters. Het korps is namelijk bang dat elke ruchtbaarheid die aan deze zaak wordt gegeven, an deren maar op verkeerde gedach ten brengt. Volgens het OM is het onderzoek naar mogelijke andere verdachten nog steeds niet afgesloten. Maar veel energie steekt die politie er in ieder geval niet in, zo valt te horen binnen het korps. Want sinds de aanhouding van de drie is het op vallend rustig met brandende coni feren in Middelburg. door Maurits Sep Koningin Beatrix heeft het zelf net niet meer gezien, maar Krijn Coppoolse is het ring rijseizoen dit jaar uit stekend gestart. Op Koninginne dag won hij de wedstrijd - de eer ste van het jaar - in Middelburg. „Ik heb nog wel een paar woorden met haar gewisseld. 'Wat zijn de paarden mooi', zei ze. Toen moest ze weer verder." Ook zijn tweede wedstrijd, een dé monstratie in Terneuzen, zette de Serooskerkenaar om in winst. Maar toen het menens werd bij de klassementswedstrijden, ging het ineens minder. „Ik miste de eerste ring, dus daar ging mijn titel. En ja, dan rij je toch een andere wed strijd." Bij een demonstratie in Zie- rikzee leek het weer goed te gaan, maar toen miste Coppoolse de laat ste ring. „Misschien was de concen tratie even wat minder." Coppoolse maakt zich nog geen zorgen over de rest van het sei zoen. „Ik rij al dertig jaar dus van spanning heb ik geen last. Ik ben alleen geen robot die alles steekt." Bovendien schreef hij vorig jaar ge schiedenis door voor de vijfde keer in zijn carrière een ereklas- wedstrijd te winnen. „Dat was nog nooit iemand gelukt." Het komt dus wel goed met Cop poolse. En dat is nou net een ge vaar voor Maarten Spiljard uit Sint Laurens. Beiden rijden voor de ringrijdersvereniging van Gapinge. Spiljard rijdt nu in het eerste team, maar hij kan binnenkort van zijn plek verstoten worden door Coppoolse. „Wie over drie jaar gerekend de meeste ringen steekt, rijdt in het eerste team. Dat zijn nu Sebasti- aan Sturm, Bennie Paauwe en ik. Maar ik heb er bij onze dorpswed strijd de afgelopen drie jaar twee gemist en Krijn nog geen. Dus als ik morgen in Gapinge niet alles Maarten Spiljard verbetert zich nog elk jaar als ringrijder. Al moet hij toegeven dat het vorig jaar minder ging, omdat hij niet op zijn eigen paard kon rijden. „Dat speelt echt mee. Op zich kun je op elk paard goed rijden, maar het voelde toch anders. Wat onwennig. Aan het ein de van het seizoen ging het geluk kig toch weer beter." Krijn Coppoolse viert zijn dertigja rig jubileum als ringrijder. Hij is in 1981 begonnen met ringrijden. Afge lopen winter heeft hij iets minder getraind dan andere jaren, omdat hij - mede door het werk - te weinig tijd had. „Ik rij vooral op mijn erva ring. En ik heb al lang hetzelfde paard. Dan kun je het lang volhou den." steek, kan ik mijn plek kwijtraken. Krijn kan nog op 90 van de 90 rin gen komen. Het wordt dus een be langrijke dag voor me." Spiljard lijkt momenteel beter in vorm dan zijn concurrent. Hij heeft zijn eerste twee wedstrijden van het seizoen gewonnen en zet daarmee de lijn van 2009 door. Toen zegevierde hij in de laatste drie wedstrijden van het seizoen. „Ik rij nu acht jaar en zit sinds vijf jaar bij de top. Gelukkig heb ik nog steeds een stijgende lijn te pak ken. Ik kan beter omgaan met de spanning en rij geconcentreerder waardoor ik minder ringen mis door slordigheid. Het is leuk om elk jaar vooruitgang te boeken. En ik blijf proberen het nog beter te doen." Aan de trainingen in de winterstop is het kwali teitsverschil tussen Cop poolse en Spiljard niet te wijten. Beiden hebben ongeveer evenveel getraind als voorgaande jaren en dat was niet overdreven veel. Ze vertrouwen vooral op hun erva ring. En ook al is die van Coppool se dan groter, dat maakt Spiljard niet kansloos. „Het euvel van een goed seizoen zoals vorig jaar is dat ze nu meer van je verwachten", zegt Coppoolse. „Het moet altijd maar weer gebeuren. Maar ik maak me niet druk. Ik ga gewoon lekker rijden en dan zie ik wel. Maar ik ga nooit onder die ring door met het idee: 'het doet er niet toe'. Ik wil de ring altijd heb ben. je moet het alleen accepteren als het een keer niet lukt. Je kunt niet blijven zeuren." Zaterdag in Gapinge (van 08 tot 18 uur) wordt dus een belangrijke wedstrijd voor Spiljard, maar Cop poolse hoeft dan niet te rijden. Hij moet op 3 juli tijdens zijn 'thuis wedstrijd' in Serooskerke weer top zijn. Spiljard weet niet wat hij van de dag van morgen kan verwach ten. „Ik ben goed in vorm, dus het zal redelijk gaan. Maar ja, een mis sertje of twee kan je altijd wel een keer overkomen." De zilvermeeuw die vorige week besmeurd met oranje verf werd gevonden in de Mortiere, kan nog altijd niet vliegen of badderen. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De staart en vleugel veren zijn door de poetspogingen wel al een heel stuk schoner ge worden, maar nog altijd is het ve- rendek van de zilvermeeuw die met oranje verf is besmeurd, lek. Het dier dat vorige week gevonden werd in de Mortiere en naar vogel opvang De Mikke werd gebracht, kan nog altijd niet vliegen of bad deren. Wel is hij vorig weekeinde weer zelfstandig gaan eten. Het dier heeft na de poetspoging van vorige week de tijd gehad om tot rust te komen. Volgende week willen medewerkers van De Mik ke opnieuw proberen de verf weg te krijgen. Veel mensen blijken zeer begaan te zijn met de zilvermeeuw die het eerste slachtoffer lijkt te zijn van de Oranjekoorts. „Verschillende mensen hebben schoonmaakmid delen naar ons gebracht", zegt Mar- loes Brand van De Mikke. „We gaan volgende week eerst eens goed kijken wat dat voor middel tjes zijn. Daarna kunnen we ze uit proberen." Marloes vindt het nog altijd onbe grijpelijk wat er met het dier ge beurd is. „Hij is niet ziek en best fel. Een meeuw is dan echt niet zo maar te pakken hoor." MIDDELBURG - Zes medewerkers van Woongoed hebben gisteren en de afgelopen nacht doorge bracht in een leegstaande renova tie-woning in de Zacharias lansen straat in Nieuw-Middelburg. Ze hadden de woning deels ingericht en via flyers buurtbewoners giste ren tussen 17.00 en 19.00 uitgeno digd voor een bezoek. Tientallen buurtbewoners kwamen langs. De actie was bedoeld om de bewo ners in te lichten over de renovatie van de huurwoningen in de voor oorlogse wijk, die eind dit jaar gaat beginnen. Drie jaar later moe ten de woningen opgeknapt en energiezuinig zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 24