Legende uit de jaren zestig iólauto 'Zo Spartaans als wat' vrijdag 18 juni 2010 KLASSIEKER Ronald Brands en zijn VW Type 181 Kurierwagen door Lucas Boot Vierdeurs cabrio's zijn zeldzaamheden. Het is voor autofabrikanten technisch gezien nogal een uitdaging om het dak eraf te knippen én vier portie ren te behouden. Mercedes-Benz en Audi werken volgens de berich ten aan zo'n convertible op basis van de S-klasse en de A7. Bij Por sche gonst het van de geruchten over een topless Panamera met vier portieren. Toekomstmuziek kortom. Bij Volkswagen staat daarentegen al decennialang een vierdeurs cab- rio op de bestellijst: de Type 181 Kurierwagen. Ronald Brands uit Breda heeft er eentje. Ok, met de hierboven genoemde modellen valt dit exemplaar natuurlijk niet eerlijk te vergelijken, maar toch... De 181 is van oorsprong een leger voertuig van de Duitse Bundeswe- hr, dat eind jaren zestig de DKW Munga afloste. Volkswagen baseer de het model op de Kübelwagen, die de Wehrmacht inzette tijdens de Tweede Wereldoorlog. Begin jaren zeventig introduceer de VW ook een civiele uitvoering van de 181 en daar rijdt Brands in rond. „Vroeger stond er eentje bij mijn buren op de oprit, dat werd mijn eerste auto. Diezelfde auto heb ik na 28 jaar nog steeds. Hij is bovendien nog helemaal origi neel." De VW is nou niet bepaald een comfortabele reisauto, maar toch heeft de familie Brands al een aan tal lange vakantieritten naar Zuid-Frankrijk achter de rug. Tent jes mee, lcids achterin, een aan hangwagen erachter en gaan. „En mochten we onderweg met pech langs de weg komen te staan - wat nog nooit is gebeurd-dan heb je genoeg aan een tang en een schroe vendraaier om 'm weer op te lap pen. Zo eenvoudig is de techniek. En ja, comfort en luxe zijn natuur lijk nul." Hoewel, er zit een standkachel in die de auto van tevoren kan opwar men. Zoiets zie je alleen bij de mo dellen in het topsegment. „Maar verder is-ie zo Spartaans als wat. En dat heeft nou net z'n charme. Weet je wat helemaal leuk is? Je kunt de voorruit platleggen en de vier deuren eruit halen. Prachtig. Het is een auto waar ik blij van word." Heeft u ook een bijzondere auto? Mail dan naar de redactie van deze krant. JUBILEUMBOEK Verjaardag Franse klassieker is bron voor nostalgische verhalen paps en een Sprite 400 caravan aan de trekhaak'. Een wagen die in 1985 - 'netjes in gepakt in plastic' - met pensioen ging en na het overlijden van va der in 1997 tevoorschijn werd ge haald. Een maand daarna reed de zoon al weer met de 404. Sindsdien toert hij elke zomervakantie 'heerlijk luxe' in de nostalgische wagen die hij letterlijk vanaf de showroom kent en 'ervaart hij hetzelfde ge voel dat zijn vader had in 1966 tij dens die beslissende proefrit in Amersfoort'. „Ik hoop er nog lang van te mo gen genieten", zo luidt de slotzin van zijn ontroerende verhaal dat de titel kreeg La 404 de papa...et moi. Noorman heeft zich veel moeite getroost om foto's van Nederlandse 404's in typisch Nederlandse situaties te - achterhalen. In Rechtgelijnde Wel vaart zie je ze bijvoorbeeld in een grijs verleden over onze ze toen nog vrijwel lege tweebaanswegen toeren, bij een haringkar staan of een show bij Peugeot-dealer Kru- ger in Assen opluisteren. Kleurendruk laat voorts een schat aan afbeeldingen uit onder meer authentieke folders goed tot zijn recht komen. Ook passeren acces soires voor de klassieke Peugeot en schaalmodellen van de 404 de re vue. Het Peugeot-boek is een lust voor het oog en biedt uren vertier. Nos- talgiefans kunnen er fijn bij mijme ren over de jaren zestig en zeven tig- aan uitgave stuks verschenen bij de Uitgeverij Koninklijke van Gorcum BV in As sen. Het werk kwam tot stand in samen werking met de Peugeot 404 vere niging Nederland. Het telt 144 pa gina's en kost 24,95 euro. Meer informatie: www.peugeot404boek.nl Omslag van het boek over een halve foto's GPD/ Van Gorcum (waar heel veel 404's van voorzien waren), de ruimte in de auto en de sleutelvriendelijkheid. Andere 404-rijders zijn in het boek eveneens scheutig met com plimenten aan het adres van hun favoriete vierwieler. Die wordt bij voorbeeld omschreven als 'een au to voor notabelen (onder wie art sen), ondernemers en anderen met een vrij beroep'. Zo vertelt een zoon over de 'luxe vakantiereizen naar Zuid-Frank rijk met de Peugeot 404 van zijn Vereniging werkt mee Rechtgelijnde Welvaart, 50 jaar Peugeot 404 is geredigeerd en sa mengesteld door Wim Noorman uit Groningen. Rutger van Hamersvelt uit Assen verzorgde de vormgeving, van het boek over de jarige klassieker, Het boek (ISBN 9789023246374) is in een oplage van tweeduizend Een kiekje van een 404 tijdens een kampeervakantie. Een halve eeuw geleden be gon de productie van de ele gante Peugeot 404. Evenals onder meer de Snoek van Citroën en de Volvo Amazon een legendarische auto uit in de jaren zestig. door Bouwe van Norden De klassieke Peugeot 404 met het kenteken 43-EZ-15 is niet meer. Al een hele tijd gele den is de uit 1975 stam mende voiture vanwege ernstige roestvorming 'opgegaan in onder delen'. talgische kijk- en leesboek, dat is vormgegeven door Rutger van Ha mersvelt uit Assen. In dit naslagwerk wordt onder meer een overzicht gegeven van de veranderingen die de vanaf i960 geproduceerde klassenwagen heeft ondergaan tot in 1975 in Frankrijk een eind aan de produc tie kwam (de allerlaatste kwamen uit Nigeria en werden tot in 1988 verkocht). eeuw Peugeot 404. Noorman, redacteur van het blad Le Lion van de onge veer 650 leden tellende Peu geot 404 vereniging Nederland, vertroetelt persoonlijk onder meer een 404 sedan en een coupé. Bovendien koestert Noorman zijn eerste auto in zijn herinneringen, het gerecyclede exemplaar uit 1975. De auteur vertelt in het jubi leumboek hoe hij deze Peugeot 404 in 1986 als restauratieobject kocht en de wagen vervolgens rij- klaar maakte. Ook onthult hij dat hij er tijdens een vakantie met een oververhitte, stomende motor mee door Can nes reed. En in een moeite door roemt Noorman het heerlijke schuifdak „En dat vind ik nü jammer", schrijft verwoed Peugeot-fan Wim Noorman uit Groningen in een door hem geredigeerd en samenge steld jubileumboek. Een uitgave die is verschenen ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de ranke, door Pininfarina ontwor pen 404. Rechtgelijnde Welvaart, 50 jaar Peu geot 404 luidt de titel van het nos Ronald Brands en zijn Kurierwagen. foto Johan Wouters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 16