81 buitenland Miljarden BP in noodfonds 'Alle Oezbeken weg uit Militair Israël dood van drie 'Geen excessieve claims' Fly-drives PORTUGAL Speech Obama over olieverslaving Oezbeken in Osj durven straat niet meer op uit angst ALGARVE - Vitor's Village PORTUGAL Totaal HBUHsnESBSH donderdag 17 juni 2010 TEL AVIV - Anderhalfjaar na afloop van de oorlog in Gaza, zal het Is raëlische leger een soldaat vervol gen wegens de dood van twee Pa lestijnse vrouwen. Het betreft de 'witte vlaggen zaak', waaraan rui me aandacht is besteed door men senrechtenorganisaties en door VN-rapporteur Goldstone in diens door Israël bekritiseerde rapport. Sergeant S. wordt op 22 juni ge hoord door de militaire aanklager. Dan wordt duidelijk waarvoor hij zich precies moet verantwoorden. Wordt het doodslag, dood door schuld of een andere aanklacht? Majda Abu-Hajaj (34) en haar moe der Riyeh (64) werden gedood op 4 januari 2009 in de wijk Juher a-Dik, aan de zuidkant van Ga- za-stad. Nadat hun huis was getrof fen door een een Israëlische tank granaat, vluchtten de vijftien be woners naar het huis van de bu- door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Oliemaatschappij BP moet op last van president Ba- rack Obama 20 miljard dollar (ruim 16 miljard euro) pompen in een noodfonds dat moet op draaien voor de gevolgen van de olieramp in de Golf van Mexico. De Amerikaanse president maakte dat gisteren bekend na een ont moeting met de top van BP in het Witte Huis. „Dit moet een gerust stelling zijn voor de mensen en be drijven die schade lijden door de ramp", aldus Obama. BP krijgt geen invloed op de beste ding van het geld. De bemiddelaar Kenneth Feinberg, die eerder een vergelijkbaar fonds beheerde voor de slachtoffers van de aanslagen van 11 september 2001, krijgt de verantwoordelijkheid over het fonds. „Ik heb veel klachten gehad over het tempo waarmee BP schadever goedingen uitbetaalt. Hopelijk wor den met dit fonds veel zorgen weg genomen", zei Obama, die bena drukte dat BP in de toekomst mo gelijk nog meer moet bijdragen. „We zullen BP verantwoordelijk blijven stellen." Obama, die de bedrijfstop van BP tot gisteren nog nooit had ont moet, hoopt met de instelling van het noodfonds een deel van de kri tiek weg te nemen over zijn 'afstan delijke leiderschap'. Hij riep Ameri ka in een speech op om eindelijk te beginnen met de transformatie naar een groene economie. Vol gens Obama toont de olieramp in de Golf van Mexico aan dat de af hankelijkheid van olie niet langer vol te houden is. „Dit is de tijd om een toekomst met schone energie te omarmen", aldus Obama. De toespraak werd opvallend nega tief ontvangen door commentato ren. De president zou niet con creet genoeg zijn geweest. Zo liet Obama in het midden of hij voor hogere belastingen op energiever bruik is. LONDEN - David Cameron waar schuwt voor excessieve claims te gen het Britse olieconcern BP in verband met de olieramp in de Golf van Mexico. Ze zouden niet met te veel indirecte claims gecon fronteerd moeten worden, zei de Britse premier gisteren in een ra dioprogramma van de BBC. „In gesprekken die ik heb gehad met BP geven ze aan de volledige verantwoordelijkheid te nemen voor het dichten van het olielek, de schoonmaak en compensatie voor hoteleigenaren, vissers en an deren die gedupeerd zijn", aldus Cameron. „Hoewel het belangrijk is dat BP redelijke claims betaalt, hebben ze een bepaalde mate van zekerheid nodig dat er geen claims uit de derde of vierde rij komen." Sinds de ondergang van het BP-boorplatform in april stromen miljoenen liters olie per dag uit het lek de Golf van Mexico in. Het is BP tot dusverre niet gelukt het gat te dichten. Niet duidelijk is hoe groot de schade is. Experts schatten deze in de miljarden. De Nederlandse baggeraar Boska lis gaat helpen met de bestrijding van de olieramp. Het bedrijf zal zand aanleveren om een zandbar- rières aan te leggen om de kust van Louisiana te beschermen te gen olievervuiling. sche republiek Kirgizië, is al bijna een week het toneel van hevig geweld tussen Kir- giezen en Oezbeken. door onze correspondent Olaf Koens Tsjinina, een Kirgizische vrouw van begin 40, staat met een paar plastic tas sen op het vliegveld en wacht op haar man. Ze huilt. „Ik kan je precies vertellen hoe het al lemaal begonnen is, mijn dochter heeft het allemaal gezien", zegt ze. „Die vuile Oezbeken kwamen mid den op de dag dronken uit het casi no en zijn toen de universiteit bin nengelopen om de meisjes lastig te vallen. Mijn dochter kon ont snappen, maar andere meisjes zijn verkracht. En toen is er wraak ge nomen en zo gaat het maar door." De afgelopen dagen is het iets rus tiger geworden in de zuidelijke stad Osj, maar nog altijd durft Tsji- nina's dochter de straat niet op. Delen van sommige wijken in Osj smeulen nog na, hier en daar klin ken pistoolschoten. Het is rustig op straat, de winkels zijn dicht. Brood, bier en sigaretten worden voor woekerprijzen verkocht. Honderdduizenden Oezbeken uit de regio zijn op de vlucht geslagen en proberen de grens met Oezbe kistan over te komen. Oezbekistan hield die grens een paar dagen open maar deed die dinsdag weer op slot. Een hoge functionaris bij de Verenigde Naties heeft laten we ten dat het geweld volgens hem 'in scène' is gezet om de politieke si tuatie in het land te doen escale ren. Volgens de tijdelijke regering in Bisjkek zit de familie van de ge vluchte president Koermanbek Ba- kijev daar achter. In een korte tijd heeft een weder zijdse etnische haat de kop opge stoken. De winkels, markten, hui- Een Oezbeeks meisje staat bij de resten van haar huis dat werd geplunderd in een stad nabij Osj in het zuiden van Kirgizië. zen en schoolgebouwen in de Oez- beekse wijken zijn kapotgeslagen of uitgebrand. De graffiti spreekt voor zich. 'Kirgizië! Kirgizië! Oez beken oprotten!' staat er op veel plaatsen. 'Als jullie ooit terugko men schieten we jullie als honden af!' staat er in slecht Russisch op een spandoek bij een kapotgesla gen winkel. In Osj is het volstrekt onduidelijk wie wel of niet een wa pen mag dragen, soldaten lopen in burgerkleding en zelfs brandweer mannen dragen automatische pis tolen. Ook de twee vrienden Gel en Talz- jir leunen op machinegeweren, bij een bankkantoor dat al vijf dagen gesloten is. „Gel is een Oezbeek", lacht Talzjir. „En we zijn toch vrienden." Gel heeft zijn vrouw en drie dochters veilig bij zijn schoon- Osj, de 'zuidelijke hoofd stad' van de Centraal-Aziati- SUPERAANBIEDING! Fly-drive Zuid-Portugal 8/15 dagen o.b.v. logies Vertrek: van 28 juni t/m 22 oktober incl. vliegreis, autohuur en verblijf in 4-sterren Hotel Vitor's Village sfeervol resort aan de rand van Ferragudo, één van de meest schilder achtige dorpjes aan de Algarve! Verblijf in een Junior Suite Tot 90 in prijs verlaagd! Fly-drive Zuid-Portugal 8/15 dagen o.b.v. 7/14 x ontbijt Vertrek: van 21 juni t/m 22 oktober incl. vliegreis, autohuur en verblijf in 4-sterren aparthotel Luna Alvor Village (Junior Suite) o.b.v. 7/14 x ontbijt de leuke badplaats Alvor heeft o.a. een boulevard, strand en een haventje Zie www.kras.nl/38105 Fly-drive Portugal 15 dagen o.b.v. 14 x ontbijt Vertrek: van 21 juni t/m 15 oktober incl. vliegreis, autohuur en verblijf in toeristenklasse hotels o.b.v. 14 x ontbijt ontdek o.a. Setübal, Evora, Lissabon, de badplaats Cascais, havenstad Porto, Coimbra en bedevaartsoord Fatima Zie www.kras.nl/35627 Nóe Vlucht autohuur <e« ?49l 4 Pers. T Boek zélf uw overnachtingen en bepaal uw eigen programma! Retourvlucht transavia.com Vertrek: van 21 juni t/m 29 oktober Ziewww.kras.nl/31121 ALGARVE - Forte da Oura l'ju fl9{ 4 Pers. T 8/11/15/22-daagse Zonvakantie Albufeira. Inclusief autohuur! o.b.v. logies Vertrek: van 19 juli t/m 22 oktober Zie www.kras.nl/22286 ZUID-PORTUGAL 8-daagse fly-drive U verblijft in 2 verschillende plaatsen! o.b.v, 7 x ontbijt Vertrek: van 21 juni t/m 22 oktober Zie www.kras.nl/35629 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantiewinkel van J^JVIZen 0f Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8